KLASIČNA GLAZBA

Godinu koja je za nama, svemu unatoč, obilježilo je nekoliko kvalitetnih koncerata: KONTINUITET POJEDINIH FESTIVALA, USPJEŠNI TALENTIRANI MLADI GLAZBENICI I LITERATURA O GLAZBI

Nisu izostali uspjesi učenika pulske Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova, kao niti studenata Muzičke akademije u Puli, te OKUD-a Istra, iako su svi djelovali u otežanim uvjetima i s nekoliko mjeseci nastave online. I ostale glazbene škole diljem Istre bile su vrlo uspješne

| Autor: Vanesa BEGIĆ


Premda zbog dobro poznate situacije s koronavirusom prošla, 2020. godina nije mogla biti toliko bogata koncertnim događanjima poput 2019. i ranijih godina i premda nisu održani svi planirani koncerti i događanja, ipak, bilo je tu nekoliko hvalevrijednih programa, uhodanih festivala te uspjeha mladih glazbenika.

Nisu izostali uspjesi učenika pulske Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova, kao niti studenata Muzičke akademije u Puli, te OKUD-a Istra, iako su svi djelovali u otežanim uvjetima i s nekoliko mjeseci nastave online. I ostale glazbene škole diljem Istre bile su vrlo uspješne.

Nije bilo klasičnog ljeta u Areni, opera i velikih koncerata klasične glazbe, ali održani su koncerti u Eufrazijani, rovinjski BaRoMus i rovinjski Art&More, festival rane glazbe Dvigrad festival, rovinjski festival klasične glazbe, kao i onaj labinski, umaški, gdje je na repertoaru bilo i vrlo vrijednih koncertnih nastupa.

Festivali su održani u različitim obujmu i rasporedu, neki u različitim terminima, neki s manje izvođača, u reduciranoj formi, ali ipak, svemu unatoč, koncerti klasične glazbe su se održavali. Nije to bilo kao proteklih godina, događanja i koncerata je bilo daleko manje, sve dakako uz epidemiološke mjere, neki su morali biti odgođeni u zadnji čas zbog trenutačnog pogoršavanja epidemiološke situacije, ali sva nastojanja, trud i rad svih organizatora u tim teškim okolnostima su hvalevrijedni.

S koncerta Hrvatskog društva glazbenih umjetnika (Snimila Katarina Teodorović)

Festival komorne glazbe Pulski glazbenici Puli održan je ove godine u rujnu, umjesto u svibnju i lipnju, a održan je i Festival komorne glazbe Fažanski sutoni, oba zahvaljujući organizaciji Vesne Ivanović Ocvirk. Poluotok radosti nije održan.

Arena International predstavila se jednim koncertom u kolovozu u Svetim Srcima, a izostale su glazbene radionice.

Početkom siječnja OKUD Istra je proslavio svoj 60. rođendan velikim koncertom u Istarskom narodnom kazalištu, gdje je predstavljen i presjek njegova djelovanja, a par dana kasnije bogatim i raznolikim programom, gdje su bile zastupljene neke od najljepših glazbenih partitura iz riznice brojnih skladatelja svih vremena, predstavili su se studenti Muzičke akademije u Puli, također u INK-u.

Hrvatski gitarski kvartet nastupio je u Poreču

Prošla je godina bila u znaku Beethovena, u povodu 250. obljetnice njegova rođenja, tako da je nekoliko koncerata bilo posvećeno upravo ovom velikom skladatelju, iako zbog objektivnih razloga nisu mogli biti održani svi planirani koncerti.

Učenici pulske Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova priredili su zanimljiv koncert posvećen Beethovenovim glazbenim partiturama, a izveli su i koncertno uprizorenje Mozartove opere "Figarov pir", i bio je to zadnji put da smo vidjeli prepuna Sveta Srca, gdje nije mogla stati niti igla. Bila je to iznimna atmosfera, spoj glazbe i oduševljenja. Svega nekoliko dana kasnije, preko noći se promijenio svijet. Učenici pulske Glazbene škole su tijekom kasne jeseni održali i nekoliko koncerata u svojim prostorima, a koji su se mogli pratiti zahvaljujući projekciji s igrališta škole.

Lucia Lyon, talentirana pulska violinistica (Snimio Branislav Danevski)

Početkom ljeta održana je koncertna promocija CD-a "Cro-Classic-Ethno" dua David Kumpare-Sandro Vešligaj, s djelima hrvatskih skladatelja za klarinet i klavir kojima je, osim suvremenog glazbenog jezika implementiranog u klasičnim formama, zajednička i inspiracija folklorom. Na albumu se nalaze djela Bjelinskog, Cossetta, Milottija, Okmace i Uhlika. Za snimanje i mastering zaslužan je poznati pulski ton-majstor Aldo Spada. Glazbenu produkciju potpisuju Aldo Spada, David Kumpare i Sandro Vešligaj. Za fotografiju je zaslužna Liberta Mišan, a za grafičko oblikovanje Miran Spada. Izvršni producent je Sandro Vešligaj, a urednik izdanja Tibor Šehtl.

U sastavu koncertnog ciklusa "Samo najbolje", pijanistica Charlene Farrugia Božac, rodom s Malte, udana Žminjka, u INK-u je izvela zanimljiv i bogat repertoar, a njezina tehnička pripremljenost, uigranost, nadahnutost, strastven nastup spojen s besprijekornom, pažljivom izvedbom i odnjegovanom muzikalnošću, s posebnom pažnjom za svaku glazbenu dionicu, učinili su da to bude koncert koji se neće zaboraviti.

Charlene Farrugia Božac (Snimio Dejan Štifanić)

Svoj veliki napredak i vrsno muziciranje predstavila je i Lucia Lyon, nadarena pulska violinistica koja je prošle godine maturirala.

Ove se godine vratio i festival Organum Histriae s nekoliko vrlo kvalitetnih koncerata na nekoliko lokacija. Kraj godine u pulskoj kazališnoj kući bio je u znaku gostovanja riječkog HNK-a Ivana plemenitog Zajca, a održan je i koncert pijanista Marijana Đuzela.

Studentica pulske Muzičke akademije Gabriela Mijatović uz pratnju Sandra Vešligaja (Snimio Dejan Štifanić)

Svoje tradicionalne ljetne i božićne koncerte održala je i pulska podružnica Hrvatskog društva glazbenih umjetnika, a koncert opernih arija u crkvi sv. Antuna održao je i Zoran Tomaić.

Knjigu "Glazba kao odgojno sredstvo u formiranju 'socijalističkog čovjeka': nastava glazbe u osnovnim školama u Hrvatskoj (1945. - 1965.)" Lade Duraković objavilo je lani Hrvatsko muzikološko društvo uz financijsku potporu Ministarstva znanosti, zaklade HAZU i Hrvatske zaklade za znanost.

Duraković je s Marijanom Kokanović Marković objavila i knjigu "Franz Lehár. Kapelnik carske i kraljevske mornarice u Puli 1894.-1896.", a tu su i vrijedne knjige Melite Lasek Satterwhite, Sabine Vidulin…

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter