KONCERT KLASIČNE HARMONIKE

U Svetim srcima nastupili Diego Vitasović i Leonardo Rojnić

Riječ je o mladim glazbenicima, iznimno nadarenim, koji su svojim izvedbama predstavili sve mogućnosti harmonike, pokazavši iznimno brojnoj publici da je harmonika itekako pogodan instrument za izvođenje djela najpoznatijih skladatelja iz svih epoha

| Autor: Vanesa BEGIĆ
Diego Vitasović

Diego Vitasović


Pred sam kraj godine u muzejsko-galerijskom prostoru Svetih srca, uvijek vrlo sugestivnom i zahvalnom koncertnom prostoru, harmonikaši Diego Vitasović i Leonardo Rojnić upriličili su vrlo kvalitetan koncert klasične glazbe. Riječ je o mladim glazbenicima, iznimno nadarenim, koji su svojim izvedbama predstavili sve mogućnosti harmonike, pokazavši iznimno brojnoj publici da je harmonika itekako pogodan instrument za izvođenje djela najpoznatijih skladatelja iz svih epoha.

Diego Vitasović, koji je diplomirao na pulskoj Muzičkoj akademiji studij klasične glazbe, pored pedagoškog rada bavi se i umjetničkom djelatnošću, a postao je i službeni zastupnik talijanske tvrtke Bugari Armando, koja je jedna od najpoznatijih svjetskih tvornica koncertnih harmonika.

Repertoar mu se sastoji od djela baroka, klasicizma i romantizma koja su prilagođena za harmoniku.

Leonardo RojnićLeonardo Rojnić

Za ovaj je koncert izabrao Bachovu "Francusku suitu br.2 u c-molu", izbor stavaka s Mussorgskijeve "Slike s izložbe" i "Romancu u f-molu" P. I. Čajkovskog - dakle prava glazbena poslastica izvedena vrlo uigrano, tehnički precizno i sigurno.

Leonardo Rojnić, harmonikaš iz Pule koji trenutno boravi u Helsinkiju gdje pohađa studij klasične harmonike i gdje postiže sjajne rezultate te koji je osvojio brojne nagrade i priznanja, imao je također birani i raznoliki repertoar.

Bila su tu djela L. Viernea "Reverie", Zolotarjova "Sonata br. 3 - Finale", Bachov "Preludij i fuga u b-molu", pa sve do strastvenih nota Piazzollinog "Libertanga" i na kraju uvijek snažne "Carmen varijacije".

Za Rojnića je više puta navedeno da je to harmonikaš vođen ljubavlju i strašću prema umjetnosti kojemu je "cilj glazbom probuditi snažne i jedinstvene emocije pa tako podijeliti sa slušateljima ono najdublje i najvažnije".

Organizatori su Udruga Disonanca, Grad Pula, Arheološki muzej Istre i Sveta srca.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter