S pištoljem ili bez, Chuck Norris je, onako ogroman, uvijek djelovao pomalo zastrašujuće. Nije čudo da ga je Bruce Lee angažirao kao svog filmskog protivnika * Budimo realni, koliko god da je Chuck Norris dobar kada se bori golim rukama ili oružjem, toliko je loš kao glumac, a "Walker, teksaški rendžer" pokazao je svu raskoš njegove glumačke ograničenosti
Chuck Norris
Na današnji dan, 10. ožujka, 81. rođendan proslavit će Carlos Ray Norris, poznatiji samo kao Chuck Norris ili još poznatiji kao teksaški rendžer Cordell Walker u nekad popularnoj seriji koja je nedavno dobila novu verziju u kojoj glavnu ulogu tumači Jared Padalecki.
I da nije bilo "Walkera, teksaškog rendžera", Norris bi zaslužio mjesto u povijesti filma zato što se u završnici filma "Na zmajevu putu" borio s Bruceom Leejem, vjerojatno najvećom legendom borilačkih vještina.
Norris je u tom filmskom srazu, kojem je pozornica bila niti manje niti više nego rimski Koloseum - izgubio, jer ipak je bio negativac i ipak je protiv sebe imao Brucea Leeja. Da je Lee poživio možda bi upravo on bio glavni akter "činjenica" odnosno šala u kojima se, primjerice, tvrdi da kada Chuck Norris ne radi sklekove, on se ne podiže, nego gura zemlju prema dolje.
Norrisu je, po priči, najdraža ona "činjenica" da kada Babaroga ide spavati, provjeri je li Chuck u ormaru.
Serija "Walker, teksaški rendžer" je od Norrisa napravila pop kulturnu ikonu u kojem je on glavnog junaka odigrao kao snažnog, nepokolebljivog mačo muškarca, spremnog da sve "bad guyse" eliminira jednim kružnim udarcem nogom, zbog čega je postao dio popkulturnih mitova i legendi.
I kada smo već kod toga, postoji priča, navodno istinita, da su neki zgubidani jedne večeri pokušali u nekoj mračnoj ulici opljačkati slučajnog prolaznika. Taj slučajni prolaznik je njima brzo obrisao pod. Kada su policajci stigli na mjesto događaja umrli su od smijeha. "Dobro, ljudi, zar stvarno ne znate tko je ovo?!", upitali su nokautirane kradljivce. Bio je to Chuck Norris.
Postoji i još jedna priča, puno vjerojatnija o tome da kada su Norrisa pitali u jednom intervjuu bi li upotrijebio svoje znanje borilačkih vještina da mu netko usred noći upadne u kuću, on je odgovorio: "Ne, upotrijebio bih svoj pištolj".
S pištoljem ili bez, Chuck Norris je uvijek djelovao pomalo zastrašujuće, onako ogroman. Nije čudo da ga je Bruce Lee angažirao kao svog filmskog protivnika. Teško je zato povjerovati da je Carlos Ray kao klinac bio fizički slabašan, sramežljiv i osrednji učenik. Očito, bio je prilično motiviran da zbog toga radi na sebi. Pristupanjem američkim zračnim snagama šalju ga u Južnu Koreju gdje dobiva nadimak Chuck i trenira Tang Soo Do, borilačku vještinu baziranu na karateu, i dolazi do crnog pojasa. Nakon vojnog roka, otvara lanac karate škola, u kojem mu je jedan od učenika Steve McQueen. Počinje se natjecati na raznim turnirima i 1968. osvaja naslov prvaka karatea u srednjoj kategoriji. U njegovom životopisu na IMDB-u stoji da je za vrijeme borilačke karijere koja je trajala od 1964. do 1974. bio "gotovo nepobjediv".
Slavni glumac Steve McQueen, koji je živio životom toliko uzbudljivim da mu u svojoj najpoznatijoj pjesmi "Vita spericolata", sarkastično zavidi i Vasco Rossi, prepoznao je Norrisov glumački talent i motivirao ga da uđe u svijet filma. Eh, talent... zbilja? Ipak, zahvala Steveu što je pogurao legendu u nastajanju.
Već 1969. Chuck Norris dobiva manju ulogu u filmu o špijunu Mattu Helmu kojeg tumači Dean Martin, a 1972. konačno se našao "Na zmajevom putu".
Bruce Lee je nazvao Norrisa i ponudio mu ulogu, a on je podsmjehujući se pitao tko na kraju pobjeđuje u završnoj sceni u kojoj su se trebali tući do smrti, budući da je Chuck Norris bio aktualni svjetski prvak. Lee mu je odgovorio da on pobjeđuje budući da je on zvijezda filma. "Znači, želiš pobijediti svjetskog prvaka?", upitao je Chuck Norris. "Ne, želim ubiti svjetskog prvaka", odgovorio je Bruce Lee.
Antologijska filmska borba - Chuck Norris i Bruce Lee
S vremenom se Chuck Norris proslavio kao ultimativna akcijska zvijezda i njegovo ime postalo je brend za akcijske filmove, doduše najčešće za one B produkcije, ali bilo je i u tu solidnih ostvarenja. "Delta Force", "Nestali u akciji", "Prisilna osveta" (ili "Neonska džungla", ovisno o verziji), neki su od filmova kojima je učvrstio reputaciju. Godine 1983. snima akcić "Lone wolf McQuade" kojeg tadašnji distributeri prevode kao "Teksaški rendžer Mekvejd", niti ne sluteći da će ovaj film Stevea Carvera u kojem će Norris ubiti boga u Davidu Carradineu, još jednoj akcijskoj legendi, postati temelj za seriju koja će deset godina kasnije krenuti u život kao "Walker, teksaški rendžer". Koji su se sve problemi spriječili da McQuade ostane McQuade najbolje je čuti iz usta samog redatelja Stevea Carvera na YouTube kanalu A Word On Westerns, no serija o Walkeru definitivno je oživjela Norrisovu karijeru premda možda ne baš na tako glamurozan način.
Budimo realni, koliko god da je Chuck Norris dobar kada se bori golim rukama ili oružjem, toliko je loš kao glumac, a "Walker, teksaški rendžer" pokazao je svu raskoš njegove glumačke ograničenosti.
Chuck Norris kao Walker, teksaški rendžer
Ako je McQueen zbilja prepoznao njegov talent, bio je to spremnik s municijom koji se po tom pitanju brzo potrošio, i Norris se nastavio probijati prije svega zbog svojih akcijskih vještina i karizme. Ima i gorih glumaca od njega, no nekad slabašni dječak iz Oklahome sada je kao odrastao muškarac i zvijezda u zenitu slave mogao sve to eliminirati samo svojom pojavom. On je Chuck Norris i to je dovoljno.
Upravo taj Chuck Norris koji je, prema još jednoj nikad do kraja provjerenoj priči, jednom Sylvesteru Stalloneu zabranio da u nastavku filma "Plaćenici" koristi psovke i naredio da malo smanji nasilje u filmu. U tom filmu ispričao je Norris jednu od "legendi" o njemu, o tome kako ga je jednom ugrizla kobra. Nesretna zmija umrla je u mukama. Ništa neobično za tipa kojem je krvna grupa AK-47 i koji spava s jastukom ispod pištolja.
Prema još jednoj od "činjenica" Norris je dobio koronavirus. Koronavirus je sada u izolaciji.
Serija o neustrašivom i nepobjedivom teksaškom rendžeru je postigla uspjeh, s dvjestotinjak epizoda, brzo upokojenim spin offom "Sons of thunder" i jednim filmom i vjerojatno bi trajala još koju sezonu da Norris opet nije postao tata. Serija je bila banalna i predvidljiva, baš kao što je opisao jedan od kritičara, ali upravo zbog toga i zbog Norrisove uloge su je ljudi toliko i voljeli.
Čvrst je taj Norris u filmovima, podsjeća na modernu verziju Johna Waynea koji mu je bio uzor, a sličnosti između njih dvojice idu i izvan filmskih kadrova. Kao i Wayne, tako je i Norris bio i ostao pravovjerni konzervativac, član američke Republikanske stranke, protivnik teorije evolucije, istospolnih brakova, odvajanja crkve od države i zagovaratelj obaveznih molitvi u školama. Ovo za evoluciju i nije toliko čudno. Jedna od "činjenica" o Norrisu kaže da ne postoji teorija evolucije, već samo popis stvorenja kojima je Chuck Norris dopustio da žive.
Na kojem god političkom polu se nalazio, to ne može narušiti njegov ugled koji je kao filmska zvijezda stekao proteklih pedesetak godina. Na njegov račun šalili su se mnogi, poznati američki voditelj Conan O'Brien imao je u svojoj emisiji poseban segment posvećen bizarnim i smiješnim scenama iz "Walkera".
Novi "Walker" pobrao je uglavnom loše kritike, no unatoč tome dobio je zeleno svjetlo za snimanje druge sezone. Padalecki, onaj tip iz "Lovaca na natprirodno" kao Walker? 'Ajde da i to čudo vidimo, ali skepticizam je teško suspregnuti. Kao kada je Alden Ehrenreich dobio ulogu Hana Sola. Taj dečko uopće nije toliko loš, kao i cijeli film, ali morao je Ehrenreich stati u velike cipele jednog i jedinstvenog Harrisona Forda. Ne čudi da nije išlo.
Osim što je glumac i sportaš, Norris je i nagrađivani humanitarac te autor autobiografije "The Secret of Inner Strength" (Tajna unutrašnje snage). Uspostavio je i sistem borilačkih vještina koji dolazi s kodeksom časti, odnosno popisom 12 pravila, a počinju s "Na sve načine razvijat ću se do maksimuma mojih potencijala" i "Zaboravit ću greške iz prošlosti i fokusirati se na veća postignuća".
E, da, po njemu je nazvan i most na granici Slovačke i Austrije.
Norris je u svijet filma uletio u pravi trenutak, baš kada je zapadni svijet počeo otkrivati borilačke vještine Dalekog istoka, no imao je i prednost što je sam bio majstor tih vještina. Osamdesete su godine, u sjaju reganovskog novootkrivenog konzervativizma, posebno bile dobro desetljeće za isklesane momke od akcije kao što su bili Stallone, Schwarzeneger, Van Damme i drugi.
Već kada se činilo da će Norrisa vrijeme pregaziti on je opet bljesnuo i preporodio se u novom dobu kao zvijezda interneta. Ta slava neće tako skoro potamnjeti. Chuck Norris uvijek će biti onaj dobričina koji je tu da deklasira negativce u svom crno-bijelom svijetu nakon što istroši sve ostale opcije. Lijepo je ponekad uživati u naivnosti. Iako su njegovi filmovi puni akcije i u njima ponekad ima scena koje nisu za svačiji želudac, ti su filmovi prije svega zabava, a danas, nakon svega, nemoguće je pogledati Norrisovu facu i ne nasmijati se.