(Snimio Roberto Rauch)
U La Resistanceu je u petak održana projekcija nijemog filma "Birtija" Joze Ivakića iz 1929. godine, uz glazbenu pratnju benda LHD (ex Bambi Molesters), koji je nakon toga održao i koncert. Bilo je to prvo pulsko gostovanje projekta Kin-o-zvuk nakon što su, kako je istaknuo voditelj Toni Šarić, prošle godine održali uspješna gostovanja po raznim hrvatskim gradovima.
U filmu su gledatelji vidjeli priču o alkoholizmu i njegovim razornim posljedicama na obitelj, zajednicu i samog ovisnika. Film je digitalno restauriran uz potporu Hrvatskog audiovizualnog centra 2020. godine, pri čemu su korišteni izvornici na zapaljivoj, nitratnoj filmskoj vrpci.
(Snimio Roberto Rauch)
U uvodu je nešto više o filmu kazao sam Šarić:
"Rockefellerova fondacija je 1920. godine došla u Kraljevinu Jugoslaviju i financirala izradu prosvjetiteljskih filmova, koji su onda bili prikazani po stotinama mjesta. Navodno ih je vidjelo preko dva miliona ljudi. Ovaj nijemi film iz 1929. godine snimio je Joza Ivakić, književnik i kazališni redatelj te vrsni poznavatelj slavonskog mentaliteta.
Ivakić je bio iz Vinkovaca, kao i ja. Gotovo sto godina kasnije, 2021. godine, Hrvatske audiovizualni centar je odlučio restaurirati te filmove. Mi smo ovu priču pokrenuli prije dvije godine i nazvali je Kin-o-Zvuk. Od ta četiri restaurirana filma izabrali smo ozvučiti "Birtiju", u kojoj ćete vidjeti temu alkoholizam, danas aktualnu koliko i tad, a vjerojatno će to biti slučaj i za sto godina.
Javio sam se bendu LHD i pitao ih žele li ozvučiti nijemi film. Glazbeno smo pokušali napraviti zanimljiviju verziju koja bi bila izazov i meni, i bendu i Kinoteci. Prošle godine smo gostovali u osam gradova, večeras smo tu i hvala svima na tome", kazao je Šarić.
(Snimio Roberto Rauch)
Sudeći prema reakcija publike nakon prikazivanja, film se gledateljima itekako svidio. Prava je rijetkost danas negdje pogledati ovoliko star film, u kojem se dijalozi pojavljuju ispisani na tablama koji nakratko zauzimaju cijeli kadar i koji se danas eventualno može pogledati na kakvom predavanju o povijesti filma. Takva forma (nijemog) filma nosi i svoje specifične karakteristike, a glumci su u njemu dužni facijalnim ekspresijama i gestama izraziti sve ono što bi htjeli kazati riječima.
Iako prosvjetiteljski, Ivakićev film pravi je dokument vremena s itekako dobrom dramaturškom notom. U njemu susrećemo seoske intrige i nepravednost društva u kojem otac pije dok su žena i kćer primorane mukotrpno raditi. U kafanskoj kavgi otac će izgubiti život, a njegova si kćer Anka obećati da se nikad neće udati za pijanca, pa joj je Franja prije braka dužan obećati da više neće popiti ni kapi alkohola.
Nakon nekog vremena u braku, Franja na nagovor seljaka Meštra pogazi obećanje i postane alkoholičar, i sve više ulazi u destruktivnu fazu koja će u filmu biti popraćena životnim aforizmima koji su i danas aktualni: "I mala iskra zapali kuću, i mala čaša razori brak" ili pak "Ženskar zamlada, kartaš dok ima, pijanac za vazda!"