(EPA)
Britanska premijerka Theresa May pozvala je u utorak podijeljeni parlament da Bruxellesu pošalje poruku da će poduprijeti sporazum o izlasku iz Europske unije ako se tvrda granica na irskom otoku zamijeni alternativnim rješenjima.
Parlament je u slijepoj ulici otkako su zastupnici sredinom siječnja uvjerljivom većinom odbacili plan za brexit koji je premijerka May dogovorila s EU-om tijekom višemjesečnih pregovora.
Točno dva mjeseca uoči planiranog izlaska Britanije iz Unije 29. ožujka, u Londonu nema suglasja o tome kako te da li uopće napustiti Uniju.
Parlament će u utorak pokušati naći izlaz iz te situacije glasujući o amandmanima na premijerkin plan.
"Danas imamo šansu pokazati EU-u što treba učiniti da bi ovaj parlament odobrio sporazum, što treba učiniti da bismo prevladali ovu zbunjenost, podjele i nesigurnosti koji su se nadvili nad nas", rekla je May zastupnicima na početku petosatne sjednice.
"Prihvatit ću i to da parlament ne želi sporazum koji sam stavila pred vas u postojećem obliku... Danas moramo poslati nedvosmislenu poruku o tome što želimo", naglasila je.
May želi da zastupnici podrže amandman utjecajnog konzervativnog zastupnika Grahama Bradyja kojim se poziva da se 'backstop' zamijeni alternativnim rješenjima kako bi se izbjegla tvrda granica između Irske i Sjeverne Irske. Ova mjera mogla vladi bi mogla biti korisna jer bi Bruxellesu pokazala da postoji parlamentarna podrška za dodatne pregovore.
Amandman je predložila i laburistička zastupnica Yvette Cooper koja želi da se kontrola nad brexitom prebaci s vlade na parlament. Taj bi scenarij, ako uspije, imao znatnije posljedice jer bi zastupnici koji žele blokirati, odgoditi ili ponovno pregovarati o brexitu dobili pravni put da to čine.
Taj amandman podupire čelnik laburista Jeremy Corbyn koji kaže da je neizbježna odgoda roka za izlazak iz Unije 29. ožujka.
"Podupirući njezin amandman podupiremo ideju o dodatna tri mjeseca za pregovore", istaknuo je.
Još jedna frakcija, sastavljena od proeuroskih konzervativaca i konzervativaca koji su za brexit, pokušava iznjedriti novi plan izlaska iz Unije i vratiti se u Bruxelles s dvije nove mogućnosti.
Prva su novi pregovori o backstopu, a druga, ako prva propadne, izaći iz Unije 2021. po pravilima Svjetske trgovinske organizacije.
Glasanje u utorak neće biti repriza glasanja 15. siječnja kad je parlament s 432 glasova 'za' i 202 'protiv' odbacio sporazum o izlasku koji je premijerka postigla s EU-om.
Utorak će umjesto toga biti prilika da se otkrije koje su strateške promjene potrebne da May dobije podršku parlamenta i pokuša ponovo ispregovarati izmjene u 'sporazumu o razvodu' s Bruxellesom.
Zamjenica glavnog europskog pregovarača Sabine Weyand izjavila je u ponedjeljak da je EU "otvoren za alternativne sporazume" o irskoj granici, ali da Bradyjev prijedlog ne navodi koje.
Nije sigurno hoće li taj amandman proći, jer je skupina utjecajnih konzervativaca, zagovornika brexita rekla da još nisu odlučili hoće li ga poduprijeti.
Manja sjevernoirska stranka koja održava vladinu većinu u parlamentu, ali se protivi trenutnom sporazumu najavila je da će premijerkin govor u parlamentu presuditi o tome hoće li biti za ili protiv Bradyjeva amandmana. (Hina)