(EPA)
Britanska premijerka Theresa May odbacila je u srijedu optužbe da je skrivala činjenice od britanskog parlamenta o pravnim savjetima danim njezinoj vladi u vezi sporazuma o brexitu koji je dogovorila s Europskom unijom, a koji je u Velikoj Britaniji izložen velikim kritikama.
Čelnik Škotske nacionalne stranke (SNP) Ian Blackford zatražio je od May da objasni zašto će Sjeverna Irska po dogovoru o tzv. "backstopu" ostati na jedinstvenom tržištu EU-a, a Škotska neće.
SNP tvrdi da je premijerka "skrivala činjenice" nakon što je dobila pravne savjete o sporazumu o brexitu, u kojima je upozoreno na "neodređeno" trajanje tog mehanizma, prenosi BBC.
Glavni pravni savjetnik britanske vlade Geoffrey Cox zaključio je da Britanija ne bi mogla "zakonito istupiti" iz tog dogovora bez novog političkog dogovora, a to bi moglo dovesti do slijepe ulice.
"Nismo skrivali činjenice o sporazumu o brexitu od članova ovog doma", kazala je May parlamentu.
Britanska vlada pristala je objaviti te savjete u cijelosti nakon što je britanski parlament u utorak formalno zaključio da ga vlada s time u vezi nije poštovala jer je ovaj tjedan objavila samo njihov sažetak, što je još jedan u nizu poraza za britansku premijerku kada je riječ o brexitu.
Riječ je o dokumentu napisanom u obliku pisma na šest stranica koji nosi datum od 13. studenoga.
Po "backstopu", ključnom elementu sporazuma o brexitu, koji bi trebao spriječiti ponovnu uspostavu fizičke granice na irskom otoku, cijelo Ujedinjeno Kraljevstvo ostalo bi u carinskoj uniji s EU-om dok se ne dogovore njihovi budući odnosi.
Za mnoge kritičare u tome je najveći problem jer tvrde da bi zemlja mogla ostati zarobljena unedogled s obzirom na to da nema pravo jednostrano raskinuti taj dogovor.
May je kazala zastupnicima da je jasno kazala da Ujedinjeno Kraljevstvo ne može jednostrano raskinuti dogovor o zaštitnom mehanizmu za Sjevernu Irsku, što nije u koliziji s pravnim savjetom jer se u njemu također jasno navodi da Britanija nema pravo raskinuti taj dogovor.
Ali je naglasila da je riječ o svojevrsnom osiguranju za koje nijedna strana zapravo ne želi da stupi na snagu te da je zamišljeno samo kao "privremeno" rješenje.
Britanski parlament glasat će 11. prosinca o sporazumu o brexitu.
U međuvremenu, visoki europski dužnosnik kazao je u utorak da Europska unija nastavlja s pripremama za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU-a bez sporazuma.
"Moramo vidjeti kakav će biti ishod rasprave u britanskom parlamentu", rekao je potpredsjednik Europske komisije Valdis Dombrovskis novinarima u Bruxellesu.
"Pripremamo se za sporazum o brexitu. Dogovorili smo taj sporazum s britanskom vladom. Vodimo računa o tome da bude proveden i paralelno planiramo i mogućnost da ne bude prihvaćen." (Hina)