(Foto Newscom)
Hrvatski paviljon za ovogodišnju Svjetsku izložbu EXPO u Osaki uživo će 'prenositi' temperature s lokacija iz Hrvatske u devet tisuća kilometara udaljen Japan. Za stvaranje hrvatske 'klime' u Japanu bit će potrebno 15 kilometara cijevi i 13 tisuća spojeva i obujmica, rečeno je u petak na predstavljanju u Zagrebu.
U paviljonu velikom pedesetak metara kvadratnih uživo će se putem sustava zagrijavanja i hlađenja cijevi posjetiteljima prenositi osjećaj temperature s pedesetak lokacija u Hrvatskoj.
"Klimatska raznolikost je ključna za zdravlje našeg planeta i njegovih stanovnika", vrti se poruka na jednom od nekoliko ekrana koji prikazuju meteorološke uvjete u Hrvatskoj, izravno povezane sa sustavom Državnog hidrometeorološkog zavoda.
Središnja tema rada "izraženi je učinak klimatskih promjena koje jednako utječu na životnu svakodnevicu i na složene geopolitičke procese", stajalo je u pojašnjenju odabira ovog projekta kao hrvatskog predstavnika na EXPO-u koji će se u trećem najmnogoljudnijem japanskom gradu održati od 13. travnja do 13. listopada.
"To će biti vrlo dobro mjesto za spajanje ljudi iz cijelog svijeta i zahvalan sam što će Hrvatska sudjelovati u tom velikom događaju. Nadam se da će se izložbom dodatno osnažiti prijateljstvo naših dvaju naroda", rekao je japanski veleposlanik Mitsuhiro Wada za Hinu u prostorijama tvrtke Enison, izvođača projekta.
Hrvatski paviljon sastavljen je od 15 kilometara cijevi i 13 tisuća spojeva i obujmica, a u Japan se šalje ukupno 47 tona materijala, rekao je Pero Vuković iz arhitektonskog ureda ARHIV, član autorskog tima koji stoji iza paviljona.
Prvi prijenos topline u povijesti
Predstojnik ureda premijera Zvonimir Frka Petešić, član žirija koji je odabrao taj rad, rekao je da je po "svojoj originalnosti nadišao sve ostale" kandidate.
"Ovo je prvi put u svijetu i povijesti da će se uživo prenositi toplina, to nije nikad napravljeno", kazao je Frka Petešić.
On je govorio o Svjetskoj izložbi u Parizu 1889., održanoj na stotu godišnjicu Francuske revolucije, kad je hrvatski inovator Josip Belušić predstavio svoj brzinomjer, izum koji je danas u svakom automobilu.
"Nadam se da će i ova inovacija prijenosa temperature s jednog dijela Zemlje na drugi također za nekoliko godina ili desetljeća doživjeti zanimljive aplikacije i primjene koje danas možemo teško dokučiti", zaključio je predstojnik ureda premijera.
Državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova i nacionalni povjerenik za hrvatski nastup na EXPO-u Zdenko Lucić rekao je kako paviljon nakon predstavljanja kreće u rastavljanje, a da "prvi dijelovi u Japan stižu već u utorak".
Na Svjetskoj izložbi se "očekuje više od 28 milijuna posjetitelja, tako da će Hrvatska biti adekvatno predstavljena kao zemlja vrhunskih inovacija i rada", naglasio je.
U timu koji potpisuje paviljon uz Peru Vukovića su i Korina Vuković, Antonio Patljak, Maroje Mrduljaš i Lana Grahek, uz suradnike Petru Bigor, Yujin Jeong i Filipa Majcenića.
Izložba u Osaki održat će se na umjetnom otoku Yumeshima, izgrađenom od recikliranog otpada u svrhu održavanja EXPO-a.