Rezultati odvajanja otpada u Puli od samo četiri posto iznimno su loši. To smatram rezultatom lošeg rada gradskog komunalnog poduzeća Herculanee, a novim se prijedlogom odluke komunalno poduzeće amnestira od odgovornosti i dopušta da nastavi raditi na dosadašnji način, tumači Dušica Radojčić iz Zelene Istre
Zelena Istra prijavila je Grad Pulu Povjereniku za informiranje jer je javno savjetovanje za Nacrt prijedloga odluke o izmjeni i dopuni odluke o načinu pružanja javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog i biorazgradivog komunalnog otpada bilo otvoreno samo 18 dana, umjesto 30, koliko je to zakonom propisano.
Suprotno zakonu
- Suprotno odredbama članka Zakona o pravu na pristup informacijama, savjetovanje s javnošću o ovoj odluci Grad je raspisao u trajanju od 15. studenoga do 2. prosinca, s tim da već 2. prosinca nacrt odluke, s obrazloženjem načina davanja primjedbi, više nije bio dostupan na internetskim stranicama, ni pod konzultacijama u tijeku, ni pod okončanim konzultacijama, veli nam Dušica Radojčić, predsjednica Zelene Istre.
Navodeći da su rezultati odvajanja otpada u Puli od samo četiri posto iznimno loši, Radojčić smatra da su oni rezultat lošeg rada gradskog komunalnog poduzeća Herculanee, a novim se prijedlogom odluke komunalno poduzeće amnestira od odgovornosti i dopušta da nastavi raditi na dosadašnji način.
- Grad Pula dužan je obračunati cijenu javne usluge na način kojim se osigurava primjena načela "onečišćivač plaća", ekonomski održivo poslovanje te sigurnost, redovitost i kvaliteta pružanja te usluge, a nacrt nove Odluke to ne omogućava, navodi Radojčić uspoređujući pulski nacrt s odlukom Općine Medulin koja je trenutno na savjetovanju, a prema kojoj se cijena obavezne minimalne javne usluga (fiksni dio računa) u prosjeku smanjuje za kućanstva.
Cijenom javne usluge za količinu predanog miješanog komunalnog otpada (varijabilni dio računa) obračunava se tako, kako napominje, samo nekoliko kilometara od Pule, doista temeljem digitalne evidencije o volumenu predanog miješanog komunalnog otpada. Time se poštuje načelo plaćanja preuzimanja otpada prema proizvedenoj količini otpada - tko manje odvaja u kućanstvu, više će plaćati odvoz. Na ovaj se način potiče odvajanje otpada, a rezultat je manje smeća na Kaštijunu, pojašnjava Radojčić.
Rok 14. prosinca
U Puli, podsjetimo, iako je dio kanti čipiran, odvoz otpada se ne plaća po kilogramima predanog smeća, već po broju odvoza, dok dio kvartova i dalje nema riješeno pitanje selektivnog odvajanja otpada. Posebno se to odnosi na zgrade čiji stanari nemaju mogućnost utjecati na svoje račune.
Ekoinženjerka Koviljka Aškić pojašnjava nam da se ove izmjene donose na temelju izmjena Uredbe o gospodarenju komunalnim otpadom, a rok za stupanje na snagu novih odluka je 14. prosinca.
- Pulski čelnici su u ovoj odluci potpuno ignorirali odredbe da trebaju odrediti fiksni dio cijene za građane (ista cijena za sve, bez obzira na broj članova domaćinstva) i za svaku potkategoriju onih koji obavljaju određene djelatnosti i to zato jer bi, kada bi to napravili, ostali bez velikog prihoda koji sada dobivaju iz tog dijela cijene. Kako nisu čipirali 80 posto kanti za kućanstva (sve u zgradama), ne mogu po očitanju preuzimanja naplatiti varijabilni dio, pojašnjava nam Aškić.
Napominje da su i po staroj odluci, dakle ovoj koja je i dalje na snazi, bili dužni do kraja 2018. godine označiti kante čipom i svim korisnicima digitalno obračunavati količinu predanog otpada te im omogućiti da jednom godišnje po obračunskom mjestu predaju do tri kubika glomaznog otpada besplatno.
Reciklažna dvorišta zatrpana
- Jasno je svima da se ni ovoga, što su sami propisali, ne pridržavaju, a sada se vade na to da država nije ispunila svoj dio oko odredbe da će sufinancirati prikupljanje korisnog otpada. Zašto nešto što može funkcionirati na dalekom otoku poput primjerice Hvara, u Istri ne može? Činjenica je da u Puli prikupljanje smeća na terenu uopće ne funkcionira, građani nemaju gdje odložiti glomazni otpad, ne primaju ga reciklažna dvorišta jer su zatrpana, a niti Herculanea ne dolazi po njega pa nije čudo da su nam šumice pune građevinskog i glomaznog otpada, veli Aškić dodajući da je Metis zatrpan glomaznim otpadom koji se u Pulu dovozi iz cijele Istre i taj način gospodarenja otpadom naprosto nije održiv.
Povjerenik naložio "uklanjanje nedostataka"
Povjerenik za informiranje naložio je jučer Gradu Puli da organizira savjetovanje sa zainteresiranom javnošću na način da ono kumulativno traje 30 dana te redovito objavljuju ažurirani Plan savjetovanja i njegove izmjene i dopune. Dokaz da su uklonili nedostatke moraju dostaviti u roku od 15 dana.