Impetigo se često pojavljuje na laktovima (Wikimedia)
Sin je prethodno bio s prijateljem na akvaparku u moru, a dan kasnije vodila sam ga i ja. Nakon toga sam vidjela da ima ranicu pa se počelo širiti i sada je pun plikova i ranica na laktovima, guzi, koljenu, priča majka. No, doktorica Olga Dabović Rac iz županijskog ZZJZ-a kaže da zasad nemaju niti jednu dojavu o grupiranju ove kožne infekcije na bilo kojem području
"Ta infekcija izgleda strašno, stvaraju se plikovi koji puknu i nalikuju opekotinama. Maloga i boli i peče, a to što curi iz rana je, kažu mi, jako zarazno. Ne prođe li za pet dana s antibioticima, rekli su mi da će morati u bolnicu", ispričala nam je majka djeteta za koje vjeruje da se inficirao na opremi na napuhavanje morskog parka na jednoj pulskoj plaži.
- Sin je prethodno bio s prijateljem na akvaparku u moru, a dan kasnije vodila sam ga i ja. Nakon toga sam vidjela da ima ranicu pa su se ranice počele širiti i sada je pun plikova i ranica na laktovima, guzi, koljenu… Širi se po tijelu i kažu mi da je jako zarazno. U ljekarni su mi rekli da se to pojavljivalo i prošle godine. Dobili smo antibiotike, peremo ranice hidrogenom, peče ga i svrbi, kaže zabrinuto majka koja nije željela imenom i prezimenom u novine.
Bakterijska infekcija
U pitanju je impetigo, relativno česta ljetna infekcija u mlađoj dječjoj dobi, koju uzrokuju stafilokok i streptokok. Kako se zarazio i sin prijatelja, tako je sumnja odmah pala na vodeni park gdje su se zajedno kupali. No, iz Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije poručuju da se zaraza širi kontaktom. Kontaktirali smo i vlasnika, odnosno iznajmljivača parka, koji kaže da mu je to prvi glas o infekcijama.
- I moje se dijete ovdje kupa, tu bude po stotinu djece dnevno, nitko nam se još nije požalio. Dečki stalno čiste sprave i ako je nešto zarazno, onda bismo i mi voljeli znati. Ali nitko nam se nije obratio zbog neke zaraze, kaže vlasnik objekta na plaži.
Ima li još slučajeva zaraze u Puli s obzirom da se ranijih sezona o impetigu govorilo kao masovnoj pojavi, pitali smo u Zavodu za javno zdravstvo. Na pitanje je li im poznat spomenuti slučaj, odgovorili su da impetigo, kao jedna od najčešćih kožnih infekcija, ne podliježe obaveznoj prijavi oboljenja od zaraznih bolesti prema Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti.
- Za sada nemamo niti jednu dojavu o grupiranju ove kožne infekcije na bilo kojem području, a na temelju vašeg upita u tijeku je obavljanje izvida navedenog područja. S obzirom da se bolest širi kontaktom, puno su rizičnija druga igrališta nego akvaparkovi na moru, rekla nam je doktorica Olga Dabović Rac, specijalistica epidemiologije, voditeljica Odjela za rano otkrivanje bolesti u pulskom Zavodu.
Riječ je o najčešćoj infekciji kože a uzročnici su bakterije zlatni stafilokok i piogeni streptokok. Pojava impetiga je česta kod djece, naročito mlađe od šest godina, pojavljuje se u umjerenoj klimi, najčešće za vrijeme ljetnih mjeseci, pogoduju mu toplina, visoka vlaga, nezadovoljavajući higijenski uvjeti, oštećenja kože. Prisustvo bakterija u nosu, ždrijelu, pazusima i genitalnom području također pridonosi povećanom riziku nastanka impetiga i drugih stafilokoknih infekcija.
Dabović Rac objašnjava da se može pojaviti u formi buloznog impetiga sa stvaranjem mjehura i u obliku nebuloznog impetiga. Mjehurići nastaju zbog lokalnog otpuštanja toksina iz bakterije zlatni stafilokok na mjestu kožne infekcije. Mjehurići se kod buloznog impetiga javljaju češće na mjestima kao što su prepone i pazusi. Tipično je za nebulozni impetigo da se javlja na mjestu oštećenja kože nastalog grebanjem (npr. nakon ugriza insekata, zbog svrbeža kod različitih upala i iritacija kože), nakon male traume kože ili nakon drugih kožnih promjena i slabljenja lokalne obrane kože (zbog vodenih kozica, ekcema).
U većini slučajeva prvo se pojavi crvenilo i crvene mrlje, nakon kojih nastaju gnojni mjehurići, tankog pokrova koji lako pucaju, ostavljajući iza sebe površna oštećenja kože s karakterističnim žućkastim krastama boje meda. Promjene se šire na susjednu kožu te mogu nastati veća žarišta. Tome posebice pridonosi češanje i grebanje. Ova infekcija je najčešće lokalizirana na licu, posebno oko nosa i usta, te na otkrivenim dijelovima ekstremiteta. Bolest može biti vrlo ružna ako zahvati veće površine kože tijela ili lica.
- Obavezno se treba javiti liječniku radi pregleda i određivanja terapije (antibiotske masti i kreme lokalno te po potrebi i sistemska terapija antibioticima, tablete ili sirup). U terapiji je važna i toaleta zahvaćenih mjesta, pranje te skidanje krasta, što se može olakšati primjenom vlažnih obloga, kaže doktorica Dabović Rac.
Rjeđe su komplikacije, poput infekcije dubljih dijelova kože, upale limfnih putova, poststreptokokne upale bubrega. Dabović Rac kaže da kod zdravstveno osjetljivijih populacija (novorođenčad, osobe oslabjelog imuniteta, osobe s bubrežnim zatajenjem) širenje sojeva stafilokoka koji izlučuju posebne toksine može, rijetko, dovesti do nastanka teškog generaliziranog oblika bolesti, sa znakovima ljuštenja površinskog sloja kože.
- Važno je napomenuti da se diranjem i grebanjem promjene raznose po koži te prenose i na druge osobe. Impetigo se može proširiti među djecom u skupinama kao što su vrtići ili škole te na ukućane uporabom zajedničkih ručnika, predmeta i odjeće. Stoga treba naglasiti da je održavanje redovite osobne higijene u prevenciji najvažnije, ne treba upotrebljavati tuđe ručnike i ne dijeliti odjeću s drugima, a roditelji, naravno, o svemu tome moraju voditi računa kada su dječica u pitanju. Posebno ljeti kada je djeci dosta koža izložena raznim vanjskim utjecajima (kratke hlačice i suknjice, kratki rukav ili odjeća bez rukava), preporuča se izbjegavati pretjeranu upotrebu raznih igraćih poligona i sprava za igre na kojima nezaštićena odgovarajućom odjećom nježna dječja koža može dugotrajnom izloženošću postati oštećena (razni tobogani, klackalice i slično). Na takvim igralištima boravi obično veći broj djece pa je rizik za kontaktno širenje ove bolesti veći, zaključuje Dabović Rac.