Park grada Graza skriva neobičnu konfiguraciju metala. Blještavi stup izgledom nalik na monolit iz "2001.: Odiseje u svemiru". I jednako misteriozan. Većini prolaznika nezamjetljiv i nedokučiv. Tajnovit.
Puljani, shvatili smo to jučer, ne znaju što je derutan minimalističku stup u centru njihovog grada.
Kanta za smeće, stup za čunga-lunga naljepnice, stup srama za nekadašnjeg predsjednika Uprave Uljanika Giannija Rossande, poludovršena marketinška statua, neki su ud odgovora kojima su nas usputni prolaznici nasmijali na turoban i kišovit dan.
Sve je građanima bilo vjerojatnije od činjenice da je riječ o simbolu prijateljstva. Točnije, špini. Najobičnijoj slavini. Kome bi to, upitali su znatiželjni Puljani, palo na pamet? Zašto je tamo? I što je najvažnije, zašto ne radi?
Radi se, naravno, o vodenom stupu.
Kakvom vodenom stupu?, zapitat će se, baš poput naših jučerašnjih sugovornika, neki znatiželjnici.
O onom koji simbolizira 40 godina suradnje Pule i Graza, naravno. Tog je dana, kada je poklon uručen, a prošlo je otada tek sedam godina, pred intrigantnim predmetom održan prigodan kulturno-umjetnički program. Djeca su tamo, obučena u tradicionalnu nošnju, plesala, a gradonačelnik Boris Miletić se na toj svečanoj inauguraciji zahvalio austrijskom gradonačelniku na unikatnom daru.
Siegfried Nagl, gradonačelnik Graza, poželio je te 2012. godine Hrvatskoj sretan ulazak u Europsku uniju. Naglasio je da oprezno prilazi prijateljstvu s gradovima. Njegova je izjava: "Ne možemo dovesti vodu, ali možemo pokloniti špinu, koja je ujedno i simbol života", tada zasigurno bila iskrena. No, danas je, pak, duhovita.
Jer sada, doista, vodeni stup predstavlja špinu prijateljstva, ali ne i vode. (Chiara BILIĆ)