RAZGOVOR

Sanja Radolović, saborska zastupnica: NEMA RASKOLA U SDP-u, A ZA „PARTNERIMA“ IZ HSU-a I HSS-a NE TREBA PLAKATI!

| Autor: Dubravko GRAKALIĆ
(Snimio: Danilo Memedović)

(Snimio: Danilo Memedović)


Ima li u sjedištu SDP-a na zagrebačkom Iblerovom trgu raskola ili se koriste mediji da objave vijesti kojih nema? SDP-ova Sanja Radolović, šefica stranke u Puli i saborska zastupnica kaže da se stvar preuveličava i da raskola nema te da pripremaju nove političke akcije za jesen. Ona će se baviti privlačenjem novca iz EU fondova na nacionalnoj razini i suradnjom sa strankama s kojima u Puli SDP čini vladajuću većinu.

- U medijima se najavljuje (samo)ukidanje Kluba zastupnika SDP-a u Hrvatskom saboru. Kao saborska zastupnica, gdje ćete "sjediti"?

- U Hrvatski sabor sam izabrana na SDP-ovoj listi za osmu izbornu jedinicu pa ću svoju dužnost nastavljati i obnašati unutar Kluba SDP-a.

Politički angažman

- Ima li žestokog raskola na Iblerovom trgu ili je riječ o medijskim ljetnim čarkama? Jedino jasno je samo da imate nekoliko saborskih zastupnika manje?

- Osobno imam jako puno obaveza unutar pulske organizacije SDP-a, obaveza na pulskom Sveučilištu, Gradskom vijeću Grada Pule i realizaciji projekata unutar pulske programske koalicije s Nezavisnom listom Filipa Zoričića i Možemo! pa niti nemam vremena za baviti se tzv. raskolima. Mislim da je sve također malo prenapuhano, uostalom ljeto je, samim time i sezona “kiselih krastavaca” po pitanju politike pa i neke ne tako bitne stvari dobivaju na velikom medijskom značaju.

- Neki ugledni članovi SDP-a nisu plaćali članarinu, pa su izgubili mjesto u stranci. Koliko je takvih u istarskom i pulskom SDP-? Zašto se to dogodilo?

- Svatko je odgovoran za sebe, osobno plaćam članarinu, a na to upućujem i članove svoje pulske organizacije. Budući da do sada zapravo i nije bilo nekih sankcija za plaćanje članarine, osim nemogućnosti sudjelovanja na unutarstranačkim izborima događalo se da postoji velik broj članova s nepodmirenom članarinom, a onda pred izbore imamo boom plaćanja, jer članovi žele birati i biti birani na stranačke funkcije. Svi prilikom pristupanja SDP-u su upoznati s iznosima članarine, koja po meni u odnosu na druge političke stranke i nije visoka.

- Kakve politike i zakonske prijedloge SDP priprema za jesensko saborsko zasjedanje kao još uvijek najsnažnija oporbena stranka?

- Ono što će biti u mom fokusu na jesen kao saborske zastupnice svakako su novi operativni programi za povlačenje sredstava iz EU fondova u periodu 2021. – 2027. kao i cijeli višegodišnji financijski okvir kohezijske politike. Ne može nam se ovaj put dogoditi da spremni projekti iz Hrvatske čekaju u ladicama, jer su nacionalne procedure i pravila koja smo odredili prekomplicirani za korisnike bespovratnih sredstava. Kao što nam se ne može dogoditi da nam susjedne države članice EU financiraju razne projekte iz obrazovanja, socijalne skrbi, poduzetništva itd., a mi isto ne možemo, jer nismo stavili tu mogućnost u operativne programe, a onda se krivi Bruxelles da nam ne daje tu mogućnost. Također, ne smije se ponoviti greška da se par godina ne radi ništa po povlačenju sredstava, a onda zadnju godinu trčimo sprintove da ugovorimo i povučemo sva sredstva koja su nam na raspolaganju. Trebamo biti svjesni da ono što se do kraja godine stavi u operativne programe određuje smjer kretanja i mogućnosti iz EU fondova do 2027. godine.

Srljanje u koalicije

- Po trenutačnim rejtinzima stranka, Možemo! je prestiglo SDP. Može li to biti točno (i s obzirom na statističku pogrešku i s obzirom na to da SDP ima snažnu mrežu na terenu)?

- Rezultati ankete su puno puta pokazali da je stanje na terenu potpuno drugačije. Vjerujem da će se SDP s dolaskom jeseni i početkom zasjedanja Sabora konsolidirati i da ćemo preokrenuti rejting u svoju korist. Osobno sam zadovoljna funkcioniranjem SDP-a na pulskoj i istarskoj razini.

- Dosadašnji koalicijski partneri napustili su SDP-HSU je otišao s HDZ-om, HSS lavira, posljednje su podržali neovisnu desničarku Karolinu Vidović Krišto? Je li se SDP "izliječio" od koalicija po svaku cijenu?

- Uopće iskreno ne “plačem” što su nas takvi partneri napustili, ako ih se i može nazvati partnerima. Da nije bilo SDP-a te stranke ne bi danas imale ni predstavnike u Saboru, ali nadam se da smo dosta učili na svojim greškama i da nećemo više olako srljati u koalicije.

- Istra uživa plodove svog turističkog proizvoda. Kako komentirate da prosječna plaća radnika u hotelima i ugostiteljstvu nije veća od 4.700 kuna? Je li to, za vas socijaldemokrate, ljevičare, OK?

- Mislim da ne treba generalizirati i da plaće u turizmu, odnosno i u hotelijerstvu i ugostiteljstvu treba gledati zasebno s aspekta svakog poslodavca u istom. Imali smo i pozitivne primjere nekih poslodavaca u turizmu u periodu koji su, kada su smještajni objekti bili zatvoreni i nije bilo naznake brzog otvaranja istih, zadržali iste razine plaće ili su uveli posebne programe za radnike koji su bili praktički bez ijednog odrađenog sata rada. Naravno, visina prosječne plaće nije problem samo u turizmu, nego općenito u hrvatskom gospodarstvu. Nažalost gubimo bitke s rastom cijena i suočavamo se s problematikom visokih europskih cijena i niskih hrvatskih plaća. Bojim se da će to još više doći do izražaja uvođenjem eura, ako se na vrijeme ne pokrenu alati monetarne i fiskalne politike, kao i pregovori i suradnja Ministarstva rada, Sindikata, Udruge poslodavaca Hrvatske, ali i svih granskih udruga poslodavaca.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter