ARENA U SRCU I NA RUCI

FOTO/Pulski zlatar Dejan Marković osmislio je jedinstven nakit s najprepoznatljivijim motivom grada. KUPIO GA JE I ŠEIK IZ KATARA!

| Autor: Lara BAGAR


Pula jednako Arena. Teško bi se našla osoba koja je došla u Pulu, a da se nije slikala pred velebnim pulskim amfiteatrom. Impresivna i moćna, nikoga ne ostavlja ravnodušnom. Kao uspomenu nosimo je na standardiziranim majicama, gipsanim vazama i kojekakvim neukusnim kičem. A ona svojim okruglim oblikom nekako podsjeća na prsten ili narukvicu…

Uočio je to i estetski pretočio u originalni nakit, jedan od najdugovječnijih pulskih zlatara - Dejan Marković. Prije nekoliko godina osmislio je i potom napravio kolekciju nakita s motivom pulske arene. Prsten, narukvica i privjesak kao ukras i trajna uspomena stoje u izlogu Zlatarnice Nataly na početku ulice Sergijevaca. Ovaj nesuđeni geodeta, kao dio treće generacije zlatara nastavlja tradiciju koja u kontinuitetu traje od 1951. godine. Znaju to i mnoge generacije Puljana koje su upravo u ovoj zlatarnici odabrali dar za posebne trenutke.

Ipak, Arena, bila ona prava ili u nakitu ne ostavlja nikoga ravnodušnim. Na ideju ovog unikatnog i originalnog nakita došao prije pet godina. No, od ideje do prvog prototipa trebalo je dvije godine. Prvo je izradio nacrt, onda ga je prenio na srebrnu ploču, lagano bušio prozorčiće… Za prvi je trebalo deset dana, a danas dva, objašnjava. Patentirao ga je. Prije stavljanja na tržište ovakvog jedinstvenog proizvoda prethodilo je opsežno sastavljanje dokumentacije i ishodovanje certifikata za zaštićeni industrijski dizajn pri Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo RH.

Oblikom je nakit vrlo suvremen, a kao suvenir ima tu patinu povijesti i starog. Lijep je to spoj zanatstva, tradicije i umjetnosti, koja se predstavlja kao jedinstveni komad nakita primjenjiv u svakodnevnoj prilici, ali isto tako kao simbol onih trenutaka u životu koji se pamte. Sve je ručni rad i svaki je komad unikatan. "Identična dva komada ne postoje, jer se završni rad, odnosno gravura koja se ručno radi ne može se identično izvesti", objašnjava pulski zlatar.

Pitamo ima li isti broj prozorčića kao pulska Arena, veli da nema jer je to nemoguće napraviti u ovom stiliziranom mikro izdanju. Ovaj nakit sam priča svoju priču. Mnogi to prepoznaju i žele tu priču uvijek nositi sa sobom. Interes je velik, do ove "korona godine", nadodaje.

Kupuju ga od običnih građana, turista do šeika. Prije pet godina šeik iz Katara kraljevskog roda obitelji Al Thani prilikom krstarenja hrvatskom obalom posjetio Pulu i bio jedan od prvih kupaca minijaturne „Arene“.

- Zatvorili su ulicu. Policija je bila u civilu. Kada je ušao u zlatarnu, s lenonkama na nosu i u pratnji dviju gospođa, ničim nije odavao da se radi o jednom od najbogatijih ljudi na svijetu. Zagledao se u vitrinu i pitao što imam za ponuditi. I u tom trenutku sjetio sam se mojih arena. Čim ih je ugledao, pokazao je da to želi. Ipak, pitao me koliko košta, prisjeća se i veli da je bogati kupac htio kupiti i vitrinu punu filigranskih radova iz obiteljskog fundusa, koji, naravno nisu na prodaju, a šeik mu je poručio: "Razmislite, sve ima svoju cijenu." Ipak, ostao je na unikatnoj debeloj zlatnoj narukvici koju je zlatar radio dvije godine i za šeika ispolirao u pola sata. To je bila jedina takva.

Ostale, od srebra raširile su se po cijelom svijetu. Završile su na svim kontinentima - Australija, Japan, Južna Amerika, Južna Afrika, Kanada, Sjedinjene Američke Države, Rusija, Tajland…No, najviše kupuju Puljani koji rade vani", veli.

Ima smisla. Pula u srcu, ali i na ruci. Predivan je to poklon za vjenčanje, primjerice onih koji su se zaljubili u Puli ili čak i vjenčali u pulskoj Areni. Uostalom, Arena je neizostavni punkt gdje se slikaju vjenčani parovi, a neki se sretnici i u njoj vjenčaju, pa bi prsten mogao biti kao originalni zavjet vječne ljubavi, zar ne? Nosivo, originalno i unikatno. Arena uvijek s tobom gdjegod bio.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter