Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna Pula (Arhiva Glasa Istre)
Pulska četverogodišnja Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna smještena u Radićevoj ulici i ove godine upisuje 28 novih učenika. U prvoj godini školovanja oni se uče osnove likovne umjetnosti i dizajna kroz predmete: povijest likovne umjetnosti, crtanje i slikanje, plastično oblikovanje, tehničko crtanje i pismo.
Po završetku prve godine učenici se razvrstavaju po odjelima pokušavajući poštivati njihove afinitete, ali i sud stručnih profesora. Predmet crtanje i slikanje je ujedno i stručni predmet koji se proteže kroz sve četiri godine školovanja za sve odjele.
Provjera likovne darovitosti
Namjeru pristupanja provjeri likovne darovitosti učenik prijavljuje najkasnije jedan radni dan prije utvrđenog termina provođenja provjere na posebnom obrascu (nalazi se na web stranicama škole) putem e-maila: [email protected], faksa: 052/223-377 ili osobno u tajništvu škole radnim danom od 8 do 14 sati.
Svaki kandidat dužan je u prostore škole doći 15 minuta ranije i donijeti vlastiti pribor: papir (format bloka br. 5.), olovke različite tvrdoće ili ugljen za crtanje, vodene ili tempera boje, kist(ove) i posudice za vodu. Radi utvrđivanja identiteta, učenik je na dan pristupanja provjeri likovne darovitosti dužan dežurnom nastavniku predočiti na uvid jedan dokument/iskaznicu s fotografijom.
Navedenom provjerom moguće je ostvariti najviše 120 bodova, a minimalni bodovni prag na navedenoj provjeri je 70 bodova. Konačna ljestvica poretka kandidata utvrđuje se zbrajanjem bodova dobivenih provjerom darovitosti za likovno izražavanje i zajedničkog, dodatnog i posebnog elementa vrednovanja. Ako dva ili više kandidata imaju isti ukupan broj bodova, upisuje se onaj kandidat koji je ostvario veći broj bodova iz provjere darovitosti za likovno izražavanje. Datumi provođenja dodatnih ispita i provjera likovne darovitosti zakazan je 29.6 u 16 sati i 30.6. u 8.30 sati.
Datumi provođenja dodatnih ispita i provjera likovne darovitosti za učenike s teškoćama u razvoju zakazan je 21.6. u 8.30 sati.
Engleski ili njemački jezik
Škola nudi učenicima izbor između engleskog jezika ili njemačkog jezika kao prvog stranog jezika. Škola ne nudi učenje drugog stranog jezika. Kandidat koji u osnovnoj školi nije najmanje četiri godine učio određeni strani jezik može prilikom prijave programa obrazovanja odabrati učenje toga stranog jezika kao prvoga stranog jezika uz uvjet da je na provjeri predznanja utvrđena mogućnost učenja toga stranog jezika kao prvoga stranog jezika. Provjeru predznanja stranog jezika provodi stručno povjerenstvo srednje škole u koju se kandidat upisuje. Povjerenstvo je dužno nakon pisanog zahtjeva učenika provjeriti njegovo predznanje iz tog jezika, o čemu sastavlja zapisnik. Provjeru predznanja kandidat polaže u jednoj školi i rezultati provjere vrijede za prijavu u druge škole koje uvjetuju predznanje istoga stranog jezika
Datumi provođenja provjera poznavanja engleskog i njemačkog jezika zakazano je 30.6. u 13 sati. Učenik je dužan najkasnije dan ranije podnijeti pisani zahtjev za pristupanje provjeri predznanja stranog jezika. Datumi provođenja provjera poznavanja prvog engleskog i njemačkog jezika za učenike s teškoćama u razvoju je 21.6. u 13 sati. Učenik je dužan najkasnije dan ranije podnijeti pisani zahtjev za pristupanje provjeri predznanja stranog jezika. Izborni nastavni predmet su: etika, vjeronauk (katolički), vjeronauk (islamski), te slovenski jezik i kultura.
Četiri dizajnerska smjera
Na odjelu grafičkog dizajna učenici se obrazuju za samostalan i timski rad u području grafičkog dizajna i primijenjene grafike. Uče se predmeti: ilustracija, tipografija, grafički dizajn, grafičke tehnike, povijest likovne umjetnosti i teorija oblikovanja. Na odjelu kiparskog dizajna učenici se obrazuju za samostalan i timski rad iz područja industrijskog dizajna i primijenjenog kiparstva. Uče se predmeti: industrijski dizajn, likovna obrada metala, likovna obrada drva i kamena, plastično oblikovanje, kiparska tehnologija, povijest likovne umjetnosti i teorija oblikovanja.
Na odjelu slikarskog dizajna učenici se obrazuju za samostalan i timski rad iz područja slikarskog dizajna i primijenjenog slikarstva. Uče se predmeti: slikarske tehnike, slikarsko projektiranje, slikarska tehnologija, restauriranje i slikanje kopija, povijest likovne umjetnosti i teorija oblikovanja. Na odjelu tekstilnog dizajna učenici se obrazuju za samostalan i timski rad iz područja tekstilnog dizajna. Uče se predmeti: modno crtanje i slikanje, tehnike tkanja, izrada odjeće, povijest tekstila i kostima, tehnologija odjeće, povijest likovne umjetnosti i teorija oblikovanja.
Svaki učenik škole na kraju svog školovanja radi završni rad pod vodstvom mentora koji prati specifičnost njegova odjela. Svaki završni rad sastoji se od praktičnog djela i pismene radnje na temu vlastitog rada. Učenici mogu nastaviti svoje školovanje na nekoj od likovnih akademija, studijima dizajna i arhitekture, odnosno na nekom fakultetu humanističkih znanosti u zemlji ili inozemstvu ili krenuti u samostalni rad.