USKORO SE POSTAVLJA I PROFESIONALNA PODLOGA

Otvorena prva sportska dvorana PRILAGOĐENA ZA BOĆANJE ZA OSOBE S INVALIDITETOM

Boćarsko igralište u dvorani označeno je trajnim podnim oznakama, kupljena je prijenosna zaštita za opremu i inventar, a dvoranu se u potpunosti klimatiziralo * Dio je to priprema uvjeta za treniranje Davora Komara koji se priprema za nastup na Paraolimpijskim igrama u Tokiju

| Autor: Anđelo DAGOSTIN
Sportska dvorana prilagođena boćanju za osobe s invaliditetom

Sportska dvorana prilagođena boćanju za osobe s invaliditetom


Pripreme člana Boćarskog kluba osoba s invaliditetom Istarske županije "Istrijana", Davora Komara, za nastup na Paraolimpijskim igrama u Tokiju 2021. godine, teku prema planu.

Tako je u suradnji s upravom Sportske dvorane "Mate Parlov" u Puli otvorena prva sportska dvorana prilagođena boćanja za osobe s invaliditetom, to u godini kada ovaj klub obilježava 15. godinu postojanja. Boćarsko igralište u dvorani označeno je trajnim podnim oznakama, kupljena je prijenosna zaštita za opremu i inventar, a dvoranu se u potpunosti klimatiziralo. Za uređenje dvorane utrošeno je 27 tisuća kuna. Sredstva su osigurana zahvaljujući odazivu mnogobrojnih donatora i sponzora.

Sredinom lipnja u dvorani se planira postaviti profesionalna podloga za boćanje vrijedna 35.000 kuna kakva se koristi i na Paraolimpijskim igrama. Uza sve to, za pripreme paraboćara Komara, kupljena je nova oprema (boće) u vrijednosti 22 tisuće kuna, pri čemu je Hrvatski paraolimpijski odbor osigurao 17.713 kuna, a razliku Sportska zajednica Grada Pule.

Specijalne boća dodijelio je predsjednika Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić, a svečanosti su prisustvovali predsjednik Hrvatskog saveza boćanja osoba s invaliditetom Damir Juren, predsjednik Sportske zajednice Grada Pule Milan Sead Soldatić, direktor Pula sporta Samuel Smailbašić, županijska pročelnica za obrazovanje, sport i tehničku kulturu Patricia Percan i gradska pročelnica za društvene djelatnosti Elvira Krizmanić Marjanović.

Inače, ovaj boćarski klub osoba s invaliditetom je najtrofejniji boćarski klub te vrste u Hrvatskoj s osvojenih 187 pehara/medalja za prva tri mjesta na nacionalnim i međunarodnim natjecanjima od osnivanja prije 15 godina. Klub je "dao" i prvog hrvatskog paraboćara koji će nastupiti na Paraolimpijskim igrama u Tokiju.

O boćanju za osobe s invaliditetom

Boćanje za osobe s invaliditetom dvoranski je jedini paraolimpijski sport kojim se mogu profesionalno "baviti" isključivo osobe s najtežom vrstom invaliditeta, odnosno s 100-postotnim tjelesnim oštećenjem ruku i nogu. Boća se sa specijalnim kožnim boćama punjenim specijalnom smjesom/pijeskom (promjera oko 9 centimetara i težine oko 30 dkg). Boćanje se dijeli na četiri paraolimpijske kategorije: boćari oboljeli od cerebralne paralize kojima boće priprema i dodaje asistent; boćari oboljeli od cerebralne paralize koji boćaju samostalno; boćari koji igraju sa specijalnim spravama i uz pomoć asistenta koji priprema boće i spravu; te boćari svih vrsta invaliditeta koji boćaju samostalno (distrofija mišića, multiplaskleroza, tetraplegija...). Postoji i "neparaolimpijska" kategorija koja je namijenjenu osobama s invaliditetom, bez obzira na njihov stupanj i vrstu tjelesnog oštećenja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter