Klaster maslinara Sjeverozapadne Istre na najboljem je putu osnivanja prve proizvođačke organizacije maslinara Istre, zaključeno je na sastanku maslinara ovog klastera održanom u Zajednici Talijana Fulvio Tomizza u Umagu. Sastanku se na poziv predsjednika udruge maslinara „Maslina - Olivio“ iz Umaga, Flavija Kmeta odazvalo više od dvadeset maslinara, a podršku inicijativi dao je i Ezio Pinzan županijski pročelnik za poljoprivredu, šumarstvo, lovstvo i vodoprivredu kao i Blanka Sinčić Pulić iz istog odjela.
Ono što nije uspjelo Klasteru istarskih maslinara na skupštini održanoj u Pazinu 21. prosinca prošle godine, uspjet će se pokrenuti na Bujštini.
Nužno udruživanje
- Potaknuti recentnim zbivanjima u maslinarstvu kod nas na Bujštini, a mislim i znatno šire, osjetila se potreba udruživanja u jedan takav oblik organizacije. Naime, ova je godina započela dobro za maslinare, ali na kraju smo se svi suočili sa istim problemima, koji bi ubuduće mogli rasti. Riječ je o nedostatku radne snage za berbu maslina, a još je izražajniji problem plasmana viška proizvedenog maslinovog ulja ili samih plodova maslina koje uglavnom prodajemo na kućnom pragu. Prije nekoliko smo godina poticali članove da sade masline, a sada, kad je taj rod počeo davati najbolje rezultate imamo problem s plasmanom na tržištu. Zato se nedavno sastalo naše predsjedništvo udruge „Maslina-Olivo“ zaključivši da bi se trebali okupiti oko sličnog projekta koji pozitivno funkcionira već desetljećima u zemljama EU, rekao je uvodno Kmet te predao riječ Blanki Sinčić Pulić koja je predstavila model osnivanja i funkcioniranja proizvođačke organizacije prenoseći iskustva iz susjednih zemlja.
Ciljevi i prednosti
- Strategija razvoja maslinarstva kroz naš upravni Odjel datira još od 1994. godine kada je pokrenut cjelokupan razvojni projekt, od poticanja sadnje maslina, formiranja Klastera maslinara Istre, postizanja oznake zaštićene izvornosti. Sada je osnivanje profitabilne proizvođačke organizacije logičan slijed razvoja projekta kako bi se na adekvatan način plasirali naši proizvodi na konkurentna svjetska tržišta. Naše istarsko ekstra djevičansko maslinovo ulje je ovaj tjedan u EU registrirano s oznakom zaštićene izvornosti i ulja će se prodavati pod jedinstvenim nazivom „Istra“ diljem svijeta. Taj crveni simbol oznake izvornosti, mora uvijek biti istaknut na vidnom djelu boce, pojasnila je prisutnima viša stručna suradnica, stavivši težište predavanja na proizvođačke organizacije (PO).
-Proizvođačkih organizacija iz sektora maslinova ulja u EU je trenutno 252, a najveća zastupljenost je u Italiji, Španjolskoj, Grčkoj i Francuskoj. Na godišnjoj razini ostvaruju promet između jedan i pet milijuna eura. Uvjeti ili kriteriji za osnivanje proizvođačkih organizacija su: minimalan broj od sedam članova, minimalan obujam od 50 tona maslina na 150 hektara ili minimalna vrijednost utržive proizvodnje od tri milijuna kuna godišnje, kazala je Sinčić Pulić.
- Oznaka zaštićene izvornosti za ekstra djevičansko maslinovo ulje „Istra“ i proglašenje vodećom svjetskom regijom u proizvodnji u svjetski priznatom vodiču Flos Olei, značajna su dva razloga oko kojega bi se maslinari trebali udružiti u PO. Nažalost, do sada u Istri nisu pokazali sluha, pa čestitamo Kmetu i maslinarima vašeg klastera, naglasila je Sinčić Pulić pojasnivši proces osnivanja PO i ciljeve.
Udruživanjem bi tako, maslinari osigurali kontroliranu proizvodnju prilagođenu potražnji u pogledu kakvoće i količine ulja, mogli bi stavljati na tržište proizvode vlastitih članova, optimizirali troškove proizvodnje i stabilizirali proizvođačke cijene, razvijali bi inicijativu u području promocije, pružali tehničku pomoć članovima za poboljšanje kvalitete proizvoda i razvoju proizvoda sa zaštićenom oznakom izvornosti ili zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla. Obveza svakog člana je plaćanje minimalne godišnje članarine od tisuću kuna, a minimalno članstvo u PO traje 12 mjeseci.
Veći prihodi kroz PO
- Nakon osnivanja obraćate se Ministarstvu poljoprivrede koje priznaje vašu PO, a Agencija za plaćanje vas prijavljuje za ostvarenje sredstva iz EU, mjera 9, kako biste osigurali do 100 tisuća eura godišnje za sufinanciranje administrativnih troškova koji uključuju i plaću direktora, posebno je navela taj podatak Sinčić Pulić.
Pročelnik Ezio Pinzan vidno je bio zadovoljan velikim odazivom maslinara.
- Svojom brojnošću potvrdili ste interes za novim iskorakom. Svi među vama planiraju povećanje proizvodnje i ostvarenje većih prihoda, a to je ono što vam upravo i omogućava vaša PO. Izbor rukovodeće osobe je bitan, izbor sposobnog direktora kojem ćete ukazati povjerenje da u vaše ime plasira proizvod i proširuje tržište kako biste poslovali uspješno i pozitivno te ostvarili što veće prihode. Naš vam Odjel u Županiji stoji na raspolaganju za sve logističke predradnje osnivanja PO, obećao je Pinzan upozorivši maslinare na dječje bolesti s kojima će se susretati na početku.
- Bili ste u talijanskim cooperativama koje su krenule s udruživanjem prije 40 godina, a danas su prerasle u velike kompanije i gotovo ne postoji poljoprivrednik koji nije udružio svoj rad s nekom od tih zadruga. Praktički, poput dioničara u svojoj PO odlučujete o ostvarenoj dobiti, njezinu ulaganju i razvoju. U početku neće biti jednostavno i ne treba gajiti nadrealna očekivanja, ali imate odličan proizvod i samo ovakvim vidom okrupljavanja otvara vam se mogućnost plasiranja proizvoda na nova tržišta gdje će postati prepoznatljiv, objektivno je izjavio pročelnik.
Zadovoljni dobivenim informacijama maslinari su zaključili da će obavijestiti i ostale zainteresirane kolege o pokrenutoj inicijativi, a obrasce za pristup u PO klastera maslinara sjeverozapadne Istre preuzeli su koordinatori: Flavio Kmet za Umag, Roberto Rota za Novigrad i Nino Činić za Buje i Gornju Bujštinu koji je izjavio: „Uvijek smo na sjeveru Istre prednjačili u svemu, pa sada prvi hvatamo i korak za Europom“. (Sanja Bosnić)