na portarati u puli

OBITELJSKO NASILJE U PORASTU Ove godine ubijeno je osam žena. Jedna od žrtava bila je baka iz Pule

| Autor: Erika FILIPLIĆ


Puštanjem crnih balona u zrak i ove godine u Puli na Portarati se danas obilježio Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Uz govor glasnogovornice Sigurne kuće Istra Branke Žužić, članovi dramskog studija Istarskog narodnog kazališta održali su svoju glumačku točku nasilja.

Žužić je istaknula da su brojke žrtava obiteljskog nasilja zabrinjavajuće i nažalost u porastu, te je navela nekoliko podataka iz Hrvatske u odnosu na druge zemlje svijeta.
- Brojke žrtava i nasilja u našoj zemlji su zabrinjavajuće! U osam mjeseci ove godine u Hrvatskoj od ruke nasilnika ubijeno je sedam žena i to jedna izvanbračna supruga, dvije supruge, jedna sestra, dvije majke i jedna baka koja je ubijena ovdje u Puli, rekla je Žužić.

Prošle godine ubijeno ih je pet u Hrvatskoj. U zadnjih osamnaest godina u Hrvatskoj su ubijene 362 žene. Kada se ta brojka podijeli s brojem godina, dolazimo do crnog prosjeka od 20 posto ubijenih žena godišnje.

- To znači da su te žene platile životom zato što se nisu usudile napustiti nasilnika, a niti ga prijaviti jer očigledno nemaju povjerenja u institucije. Od određenih primjera koji su došli u javnost, vidi se da se zaista radilo o neučinkovitosti i nemaru nadležnih institucija i sustava. Dok je u cijelom svijetu proljetos krenuo prvi val koronavirusa, obiteljsko nasilje je poraslo za 30 posto (Kina, SAD-a, Velika Britanija). U Hrvatskoj nemamo nekih egzaktnih podataka, osim podatka da je u osam mjeseci ove godine u Hrvatskoj zabilježeno 1.005 kaznenih djela obiteljskog nasilja, a prošle godine u istom periodu 708 slučajeva, kazala je glasnogovornica.
Dodala jeda brojke nesumnjivo govore da nam je obiteljsko nasilje u porastu. 

Jadranka Černjul koordinatorica Sigurne kuće Istra kazala nam je nešto više o financijskim potporama i podrškama.
- Sigurna kuća Istra financira se iz proračuna gradova i općina Istarske županije koji nas od samih početaka financijski podržavaju. Od 2008. godine dijelom podržava i Ministarstvo socijalne skrbi. Ono što nas žalosti je da nam ministarstvo zadnjih godina umjesto da nam malo povećala sredstva oni su nam znatna sredstva skinuli što nas onemogućava u našim aktivnostima za normalan rad, rekla je Černjul.

-Žena koja dođe kod nas u Sigurnu kuću u trenutcima dok se ne snađe, a najčešće govorimo o osobama koje nemaju stalan posao i ne riješeno stambeno pitanje zajedno s djecom imaju sve besplatno - stanovanje, hranu i ako je potrebno za djecu vrtić, cjelodnevni boravak. Ako znamo da žena koja kreće u novi život treba naći posao, onda joj je vrlo važno da joj djeca mogu biti negdje zbrinuta dok je ona u potrazi za poslom“, rekla je Černjul.
Od 2006. godine do sredine ove godine kroz naša skloništa prošlo je 343 osobe, što znači 158 žena i 185 djece. Prisjetimo se kako su to brojke samo onih žena koje su skupile hrabrosti javiti nam se za pomoć. Ima jako puno žena koje sjede u svoja četiri zida i trpe nasilje misleći da će u budućnosti nešto popraviti. Neće se popraviti može ići samo na gore ako nasilnik nema volje nešto promijeniti u njihovom odnosu, komunikaciji i ostalim utjecajnim faktorima, kazala je Jadranka Černjul.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter