KLUB GEA

OBILJEŽAVANJE DANA NARCISA NA PULSKOJ TRŽNICI: Procjenjuje se da će svaka deveta žena u Istri oboljeti od raka dojke

Klub Gea pruža pomoć onkološkim bolesnicima i kroz savjetovališta liječnika onkologa, dr. Liliane Božac Radolović i dr. Maria Bošca. Savjetovalište je otvoreno srijedom od 17 do 19 sati, isključivo po prethodnoj najavi na broj telefona 097/6298-221. Projekt djelomično financira Grad Pula

| Autor: Duška PALIBRK
Sutra na tržnici prikupljaju se donacije za brojne aktivnosti Kluba Gea (Snimio Neven Lazarević)

Sutra na tržnici prikupljaju se donacije za brojne aktivnosti Kluba Gea (Snimio Neven Lazarević)


Pulska Gea, Klub žena liječenih od karcinoma dojke, sutra od 10 do 12 sati na središnjoj tržnici obilježit će Dan narcisa, dan kada se u cijelom svijetu podsjeća žene na važnost samopregleda dojki i preventivnih pregleda, ultrazvuka i mamografije, kako bi se bolest otkrila u ranoj fazi kada je izlječiva. Dan narcisa posvećen je i svim oboljelim ženama, ali i muškarcima da u njima zaživi nada za oporavkom, pobjedom nad ovom zloćudnom bolešću, poručuju iz Gee. Zato danas posjetimo njihov štand na tržnici, razveselimo se narcisima i učinimo dobro djelo. Donacijama od kupnje cvijeća udruga financira svoje brojne aktivnosti.

Klub pruža pomoć onkološkim bolesnicima i kroz savjetovalište onkologa u kojem savjete daju dr. Liliana Božac Radolović i dr. Mario Božac. Savjetovalište je otvoreno srijedom od 17 do 19 sati, isključivo po prethodnoj najavi na broj telefona 097/6298-221. Projekt djelomično financira Grad Pula.

- Članicama Kluba, od kojih je velik broj i oboljelih od drugih malignih oboljenja, na raspolaganju je psihoterapeutica Štefanija Prosenjak Žumbar koja individualno i u grupnim radionicama s njima prorađuje teme poput suočavanja s bolešću, straha od smrti, kontrole emocija, utjecaja stresa i slično. Tu je i psihologinja Antonella Moscarda, koja također organizira i radionice. Savjete o korištenju dodataka prehrani za podizanje imuniteta ali i lijekova, članicama daje farmaceutkinja Ana Grbac. Za sve one koji su skloniji prirodnim načinima održavanja zdravlja i detoksikaciji organizma od agresivnog liječenja, na raspolaganju je fitoterapeutica Vesna Thiele, kažu iz Gee.

Klub Gea surađuje sa Zavodom za javno zdravstvo i sve koji imaju potrebe za savjetovanjem o načinu prehrane za vrijeme i nakon bolesti, upućuje se kod liječnika nutricionista u Zavod. Već drugu godinu u Klubu organiziraju i kreativne radionice koje vodi Adrijana Radolović Rajko. Osim što radovi nastali na radionica pomažu samofinanciranju udruge, to je i izvrstan vid radne terapije za članice. Ove godine program djelomično sa 6.000 kuna financira Grad Vodnjan. Nedavno je u suradnji s patronažnom sestrom Suzanom Forlani formirana Geina Fit grupa te jednom tjedno imaju grupne šetnje i vježbe. Popuštanjem epidemioloških mjera nastavit će i s jogom. Za sve koji imaju problema s oticanjem ruke nakon operacije dojke, tzv. limfedemom, limfnu drenažu provodi tim od četiri fizioterapeutkinje.

Prema podacima Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Istarske županije, rak dojke je vodeće sijelo raka kod žena u Istri, kao i u svijetu, Europi i Hrvatskoj. Također je vodeći uzrok prerane smrti žena u dobi do 64 godine života. Četvrtina žena (23 posto) oboljelih od raka u Istarskoj županiji su oboljele upravo od raka dojke. Godišnje se bolest otkrije u prosjeku kod 123 žene, a 46 žena umre zbog ove bolesti. Omjer umrlih u odnosu na novooboljele je 0,38, a vrijednosti ispod 0,45 smatraju se poželjnima.

- U dobi 50-69 godina, što je ciljana skupina Nacionalnog programa, oboli godišnje 61 žena, a umre 14 (omjer umrlih i oboljelih je 0,25). Rak dojke može se razviti i kod muškaraca, ali veoma rijetko, obolijeva ih jedan posto. Procjenjuje se da će svaka deveta žena u Istarskoj županiji oboljeti tijekom života od raka dojke. Broj oboljelih žena sve je veći nakon 45. godine starosti, ali većina, 81 posto oboljelih ima više od 50 godina. Mogu oboljeti i mlađe žene - u Istri ima i oboljelih u dobi od 20 godina naviše, 24 oboljele, pa i umrlih u dobi do 49 godina. Ipak, što je žena starija, veći je rizik. Većina žena umrlih od raka dojke je u dobi iznad 70 godina (59 posto), a omjer umrlih i oboljelih u toj dobi je 0,71, kaže mr.sc. Danijela Lazarić-Zec, voditeljica Službe za javno zdravstvo i promicanje zdravlja i županijska koordinatorica provedbe Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke.

Iako je poznato da povećan rizik za razvoj ove bolesti imaju žene s rakom dojke u obitelji, žene koje su imale prvu menstruaciju prije 12. godine, koje nisu rodile ili su rađale nakon 30. godine, one koje su ušle u menopauzu nakon 55. godine i koje su pretile, doktorica naglašava da je kod 75 posto novooboljelih žena jedini rizik za rak dojke - njihova dob. Spriječiti nastanak raka dojke nije moguće, već je nužno što ranije otkriti bolest. Više od 90 posto oboljelih može se izliječiti ako se dijagnoza postavi u ranom stadiju i ispravno liječi. Petogodišnje preživljenje u tom je slučaju 96 posto. Mamografijom, koja se preporučuje kao metoda za probir, može se otkriti rak dojke do dvije godine ranije nego što tumor postane dovoljno velik da se može napipati, ističe doktorica.

Od 1. ožujka počelo je pozivanje žena na mamografiju u sklopu sedmog ciklusa Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke. U sljedeće dvije godine pozive s terminima za mamografiju dobit će žene rođene od 1952. do 1971. godine. Žene rođene 1970. i 1971. bit će prvi put pozvane na mamografiju u Nacionalnom programu. Osim toga, Istra provodi i svoj Županijski program preventivne mamografije u sklopu kojeg se ove godine pozivaju žene rođene 1975. godine. Sve zainteresirane mogu se javiti u najbližu radiološku ordinaciju radi dogovora o terminu mamografije.

- Pozivamo sve žene da se odazovu pozivu za mamografiju. Termin žene navedenih godišta mogu dobiti ili promijeniti u razgovoru s medicinskom sestrom na besplatnom telefonu županijskog Zavoda za javno zdravstvo 0800-202-000 svakog radnog dana od 12 do 15 sati ili putem e-maila [email protected]. Informacije o ovom programu nalaze se i na web stranici Zavoda (www.zzjziz.hr). Žene koje nisu pozvane na mamografiju, bilo da su mlađe ili starije od 50-69 godina, pozivamo da brinu o zdravlju svojih dojki i redovito nakon 40. godine života u dogovoru s obiteljskim liječnikom odlaze na mamografiju, ističe dr. Lazarić-Zec.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter