Sigurna kuća Istra danas će na pulskoj Portarati obilježiti Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama. Okupljanje je u 11 sati i puštanjem crnih balona odat će počast svim ženama žrtvama obiteljskog nasilja. Zbog epidemioloških mjera neće biti tradicionalnog mimohoda po istarskim gradovima, već će se sav program odvijati u Puli. Uz govor glasnogovornice Sigurne kuće, najavljen je performans u izvedbi članova Dramskog studija INK-a.
Jučer je, na online konferenciji u organizaciji Povjerenstva za ravnopravnost spolova Istarske županije, predsjednica Povjerenstva i zamjenica župana Sandra Ćakić Kuhar navela crne brojke: u Istri su u proteklih 25 godina ubijene 23 žene te zabilježeno 17 pokušaja ubojstva.
- Epidemija koronavirusa, osim zdravstvene krize, za sobom povlači i onu ekonomsku, koja posebice pogađa žene. Na razini EU-a i svijeta proteklih je mjeseci zabilježen rast nasilja nad ženama od čak 30 posto. Za Hrvatsku ti podaci nisu dostupni, a ne vidimo ni pojačan javni diskurs o tom problemu, rekla je Ćakić Kuhar, ocjenjujući jako dobrom suradnju i umreženost svih koji se u Istri bave ovim problemom.
Jadranka Černjul iz Sigurne kuće Istra kazala je da u vrijeme "lockdowna" nije zabilježen rast obiteljskog nasilja. Sigurna kuća je bila dostupna za telefonsko savjetovanje i pomoć, nije primala nove žene u skloništa, a upita za smještaj, srećom, nije ni bilo. Međutim, nakon ublažavanja protuepidemijskih mjera, povećan je broj telefonskih poziva. Černjul je podsjetila da je u Istri problem prepoznat još 2006., a u sklopu Sigurne kuće Istra danas djeluju dva skloništa i dva savjetovališta. Kuća je dosad pružila utočište za više od 300 žena.
Ravnateljica Obiteljskog centra Ines Puhar osvrnula se na rad u doba pandemije, kada je savjetovalište bilo dostupno telefonski i online, a radionice odgođene. Navela je i porast broja muških korisnika - lani su od 734 korisnika usluga Obiteljskog centra 40 posto bili muškarci. Predstavnice PU istarske Alica Rosić Jakupović i Biljana Butigan kazale su da policija u Istri nije zabilježila porast intervencija povezanih s obiteljskim nasiljem i nasiljem nad ženama. Međutim, bilježe porast nasilja sinova prema majkama, kao i onog na društvenim mrežama.
Na konferenciji su sudjelovale i Elena Puh Belci, Federika Mohorović Čekada i Mirjana Galant, zamjenice gradonačelnika Pule, Labina i Pazina, ujedno predsjednice lokalnih povjerenstava za ravnopravnost spolova. Odaslani su i zaključci Vladinom Uredu i pravobraniteljici za ravnopravnost spolova: nasilje nad ženama je problem čitavog društva, a ne pojedine žrtve, te mu se treba pristupati na svim razinama, u cilju njegova sprječavanja; drugo, uslijed korone i gospodarske krize očekuje se porast nasilja u obitelji te je nužna pojačana prevencija; i posljednje, na nacionalnoj razini ovaj je problem nedovoljno zastupljen.