Iako su Puljani odlično prihvatili novi prostor u centru grada, o čemu svjedoči puno veći broj korisnika, pokazalo se da je on nedovoljan za sve planirane sadržaje. Obnova bi trebala završiti do rujna, do početka nove školske godine, a do tada korisnici Dječje knjižnice mogu posuđivati knjige u Središnjoj knjižnici te knjižnicama Veruda, Vodnjan i Žminj
Puljani su odlično prihvatili novi prostor u centru grada (Snimila Mirjana Vermezović Ivanović)
Taman što su se ljudi navikli na novu lokaciju u samom središtu grada, Dječja knjižnica u Smareglinoj ulici zatvorena je radi obnove i proširenja. Vrata su zabravljena još lanjskog studenog, a vrijeme koronapošasti iskorišteno je da bi se uredila i oplemenila sadržajima.
Iz Grada, u čijem se prostoru knjižnica nalazi, napominju da će korisnici do dovršetka uređenja moći posuđivati knjige u Središnjoj knjižnici te knjižnicama Veruda, Vodnjan i Žminj. Iako je bivši Pionirski dom obnovljen i otvoren, u njega se, kao što smo već pisali, Dječja knjižnica neće vraćati, a taj je njihov nekadašnji prostor namijenjen drugim sadržajima.
Iako su Puljani odlično prihvatili novi prostor u centru grada, o čemu svjedoči puno veći broj korisnika, pokazalo se da je on nedovoljan za sve planirane sadržaje pa će se knjižnica proširiti i na susjednu lokaciju bivšeg kafića koji se nalazi uz samo kazalište. U tom je prostoru predviđena knjižnica za mlade. Ukupna površina nakon obnove bit će 184,6 četvornih metara.
Ukupna ulaganja dosežu milijun kuna. Za najnužnije radove, nabavku vatrodojavnog i protuprovalnog sustava Grad Pula je, kao osnivač, predvidio 200.000 kuna s PDV-om. Za drugu fazu radova, koja podrazumijeva kompletno uređenje i završetak Dječje knjižnice i multimedijalne knjižnice za mlade, Grad će osigurati 650.000 kuna. Na temelju javnog poziva za financiranje programa u kulturi Ministarstva kulture i medija za 2020. godinu, Dječjoj knjižnici već je dodijeljeno 150.000 kuna. Tim će se iznosom kupiti nove police, stolovi, stolice i dodatna interaktivna oprema, napominju iz Gradske palače.
Dječja knjižnica je namijenjena djeci predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, ali i svima onima koji se na bilo koji način bave djecom (roditelji, odgojitelji, učitelji, studenti pedagoških usmjerenja). Budu li radovi tekli po planu, završetak i otvorenje planiraju se u rujnu, paralelno s početkom školske 2021./22. godine.
U obnovljenom prostoru osmišljene su zanimljive cjeline: dio za smještaj knjiga, slikovnica i igračaka, igraonica, radni kutak s 20-ak sjedećih mjesta, posudbeno-informacijski pult, ali i kutak za bebe. Dječja knjižnica imat će i senzornu sobu za djecu s teškoćama, informativni kutak za roditelje, "malu scenu" za najmlađe, ali i dodatni mali prostor za razne aktivnosti na otvorenom. Sve će biti uređeno u skladu s važećim zakonskim propisima i prilagođeno osobama s invaliditetom te osobama smanjene pokretljivosti, podcrtavaju iz Grada.
Knjižnica za mlade bit će prostorno i sadržajno osmišljena i usmjerena na digitalne i multimedijalne sadržaje, uz prateću opremu te prostor za učenje, edukaciju, održavanje radionica i ostalih sadržaja namijenjenih toj dobnoj skupini.
Dječja knjižnica posjeduje bogat i raznolik fond knjiga s više od 20.000 jedinica knjižnične građe, koja se svake godine obogaćuje i primjerena je svim uzrastima korisnika. Zbirka uključuje slikovnice, dječju i književnost za mlade, referentnu zbirku, znanstveno-popularnu literaturu za djecu i mlade, ali i priručnike za roditelje, stripove, dječje časopise, igračke, društvene igre te audiovizualnu građu.
Kad je riječ o aktivnostima, cijele godine se priređuju kreativne radionice, namijenjene razvijanju vizualne kulture, stvaranju pozitivnog ozračja za slobodno izražavanje i poticanje individualnosti. Djeca se upoznaju s različitim likovnim tehnikama (kolaž, oblikovanje papira, kaširanje, tempera, izrada ukrasnih predmeta…). Aktivnosti su prilagođene različitim uzrastima i sposobnostima. Čitanjem i pripovijedanjem, putem igre, crtanja, pjevanja i dramatizacije priča nastoji se knjiga približiti što mlađoj djeci. Priređuju se i odlično posjećene likovne, scenske i literarne radionice namijenjene unaprijed dogovorenim grupnim posjetima vrtićaraca i školaraca, kojima su na raspolaganju i razne društvene igre.
- U okviru promotivne kulturne i edukativne djelatnosti, Gradska knjižnica i čitaonica Pula godišnje uobičajeno ostvari više od 700 različitih programa za djecu, mlade, odrasle, umirovljenike i osobe s posebnim potrebama. Realiziraju se u suradnji s predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama, visokoškolskim ustanovama, drugim knjižnicama i ustanovama u kulturi, udrugama i pojedincima. Kao kulturno i informacijsko središte grada, posebno u Dječjoj knjižnici, i ubuduće će se provoditi programi s ciljem poticanja čitanja, razvoja publike, edukacije, napominju uz Grada.
U suradnji s drugim ustanovama i pojedincima, Knjižnica planira brojne aktivnosti i radionice, uz animacijske i edukativne programe za djecu i mlade. Također najavljuju usluge prilagođene suvremenim trendovima u prijenosu informacija i znanja, a namjera je razvijati čitalačku publiku.
- Fokus osmišljavanja novih prostora i sadržaja je u osiguranju pristupa raznim sadržajima u elektroničkom okruženju, pripremiti i zainteresirati korisnike za nove oblike čitanja i učenja da bi stekli vještine za korištenje informacijsko-komunikacijskih alata i servisa, kao i razvijanje suradnje s obrazovnim ustanovama i udrugama u zajednici, nabrajaju iz Grada.
Korisnici koji su posudili knjige u Dječjoj knjižnici mogu ih vratiti u Središnju knjižnicu, odnosno u knjigomat. Ustanova je lani dio usluga prilagodila epidemiološkim mjerama pa članovi mogu posuditi veći broj knjiga, čak do 10 naslova, te naručiti željene naslove e-mailom ili telefonskim pozivom i tako ih preuzeti bez čekanja. Svi članovi imaju pravo i na usluge iBiblosa i Bibliotece digitale italiane in Istria, čime im je omogućena posudba elektroničkih knjiga od kuće. Više informacija nalazi se na mrežnim stranicama Gradske knjižnice i čitaonice (www.gkc-pula.hr).