VIKEND U EUROPSKOJ PRIJESTOLNICI KULTURE 2019.

Matera – dragi kamen europske kulture

| Autor: Nataša UROŠEVIĆ

Monumentalne brončane skulpture majstora nadrealizma Salvadora Dalíja, postavljene u sklopu multimedijalne izložbe "Postojanost suprotnosti" na ključnim gradskim punktovima, prvi su orijentiri sve brojnijim turistima i istraživačima jedinstvene povijesti Matere – Europske prijestolnice kulture 2019.

 

Doživjeti Ples vremena, zasvirati Nadrealistički klavir ili napraviti selfie uz Svemirskog slona u spektakularnom okruženju drevnog pećinskog naselja, glavne su atrakcije za posjetitelje najpoželjnije kulturne destinacije ove godine.

Monumentalne brončane skulpture majstora nadrealizma Salvadora Dalíja, postavljene u sklopu multimedijalne izložbe "Postojanost suprotnosti" na ključnim gradskim punktovima prvi su orijentiri sve brojnijim turistima i istraživačima jedinstvene povijesti Matere – Europske prijestolnice kulture 2019. Još 150 fantastičnih skulptura uklopljeno je u nadrealni kulturni krajolik prapovijesnog trogloditskog naselja koje je 1993. zajedno sa susjednim arheološkim parkom Murgia i čak 150 pećinskih crkava upisano na UNESCO-vu listu. Upravo u rupestrijskim crkvama Madonna delle Virtù i San Nicola dei Greci, koje skrivaju prekrasne bizantske freske u pustinjačkim redovničkim nastambama ukopanima u živu stijenu, uređeni su najatraktivniji muzejski i galerijski postavi.

Slikoviti gradić

Matera, slikoviti gradić od 60.000 stanovnika na samoj peti talijanske "čizme", najstarije je naselje u Italiji i jedan od najranije naseljenih gradova u svijetu – tu se živi već 10.000 godina u kontinuitetu, a obližnje spilje i izvrstan lokalni arheološki muzej čuvaju dokaze o životu od paleolitka naovamo. Grad koji je ušao u lektiru i u europsku kulturnu povijest nakon što je talijanski književnik, slikar i liječnik Carlo Levi u memoarskoj prozi "Krist se zaustavio u Eboliju" 1945. opisao tegoban život stanovnika talijanskog Juga i svoje progonstvo za vrijeme fašističkog režima, želi doprinijeti boljoj i održivoj budućnosti Europe, i to uz pomoć kulture. U nekadašnjem pećinskom naselju, opustjelom nakon Drugog svjetskog rata, kad je talijanska vlada iselila lokalnu sirotinju, svih 16.000 žitelja, iz 3.000 neuvjetnih nastambi u spiljama, bez struje i kanalizacije u novoizgrađena moderna naselja, danas se uređuju egzotični restorani, atraktivni muzeji i podzemni hoteli s pet zvjezdica.

Sedamdesetih godina prošlog stoljeća lokalni entuzijasti i umjetnici okupljeni u Circolo la Scaletta počeli su obnavljati napušteno arhitektonsko blago, a gradske vlasti ponudile su tridesetogodišnji najam stanarima koji su pristali obnoviti špilje pod nadzorom konzervatora. Dosad je obnovljeno pola podzemnih nastambi, u kojima je oko 3.000 žitelja, a Matera se pretvara u turistički dragulj južne Italije sa 7.000 kreveta u luksuznim spiljskim hotelima. Misteriozni labirint međusobno povezanih podzemnih spilja, u kojima se nekad skupljala kišnica kao jedina voda za piće, poput onog ispod glavnog gradskog trga, pretvara se u svojevrsni mravinjak umjetničkih galerija, poduzetničkih inkubatora, elitnih klubova i egzotičnih prostora za meditaciju.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter