SJEDNICA PULSKOG GRADSKOG VIJEĆA

LEROTIĆ: "Osam mjeseci čekali smo osnivanje Zaklade za sport i dobili smo ono što smo i očekivali. NIŠTA!"

| Autor: Marcello ROSANDA
S večerašnje sjednice pulskog Gradskog vijeća (Snimio Danilo Memedović)

S večerašnje sjednice pulskog Gradskog vijeća (Snimio Danilo Memedović)


Na večerašnjoj sjednici pulskog Gradskog vijeća našla se i odluka o osnivanju Zaklade za sport Grada Pule, koju je predložio gradonačelnik Filip Zoričić, a u njegovo je ime prijedlog iznio pomoćnik pročelnice Anje Ademi, Igor Jovin. Ona je prošla malo jačom natpolovičnom većinom. To će biti, uspješno ili ne, prostim rječnikom, institucija koja će skupljati novac za pulski sport, odnosno sportske klubove i udruge koje taj posao ionako već rade same.

Bila bi to institucija gdje bi gospodarstvenici uplaćivali novac koji bi se potom distribuirao sportskim klubovima. Hoće li ovo posijano sjeme na kraju proklijati, teško je reći, a oporbeni vijećnici imali su niz primjedbi.

Tako je IDS-ova Elena Puh Belci dala kratak osvrt na sam tekst odluke i na trenutni kontekst sporta u Puli. Ona je podsjetila da je nova vlast u proračunu za 2022. godinu osigurala 1.432.400 kuna manje nego IDS u 2021. godini, od čega je, kaže ona, za program udruga natjecateljskog sporta - čitaj sportski klubovi - osigurano 323.000 kuna manje u odnosu na 2021. godinu.

"Da bi znali donijeti pravu odluku moramo se osvrnuti na postojeći sustav za sport. Grad Pula vlasnik je trgovačkog društva Pula sport čiji je osnovni cilj upravljanje i održavanje sportske infrastrukture. Grad Pula temeljem zakona o sportu financira zajednicu sportova (bivši savez sportova) koja financira klubove. Sve to koordinira nadležni upravni odjel za društvene djelatnosti u čijoj je nadležnosti sport.

Laički rečeno, u Puli već postoji hardver i softver za sport koji je prijedlogom gradonačelnika oštećen u odnosu na prošlu godinu za gotovo milijun i pol kuna. To su činjenice koje ste podržali donošenjem proračuna za 2022. i to je kontekst u koji se sada želi ubaciti zaklada za sport. Sada uz ovaj postojeći sustav gradonačelnik predlaže osnivanje fonda za sport koji bi kao trebao riješiti sve probleme sporta, svojevrsni paralelni sustav u nadležnosti jednog upravitelja i pet osoba upravnog odbora", kazala je Puh Belci koja je potom iznijela primjedbe i pitanja na prijedlog odluke.

"Zašto danas ovu odluku koja se odnosi za sport prezentira pravnik iz ureda Grada, a ne pročelnica zadužena za sport? Zašto naziv nije dvojezičan - o tome bi trebao valjda brinuti vicesindaco. Hoće li upravni odbor primati naknadu i koliku? Ide li javni natječaj za izbor članova upravnog odbora i tko će taj natječaj platiti i tko će ih birati? Piše da će Grad dati imovinu zakladi iz koje će se zaklada financirati - pitanje je koja imovina i kome ćemo je oduzeti? Prima li upravitelj naknadu i koliku, tko ga bira, imamo li javni natječaj i tko taj natječaj plaća? Hoćemo li i njih testirati kao i sve direktore i tko će to platiti? Najveći misterij su kriteriji za financiranje. Što će se financirati? Prijedloga pravilnika nema u prilogu. Hoće li se u zakladu uključiti naša gradska poduzeća sa svojim uplatama? Ona su podigla cijene za svoje usluge i već poprilično ugrozila novčanike naših građana. Je li moguće da ona imaju lufta u svom financijskom planu", upitala je Puh Belci i konstatirala da su zajednica sportova i klubovi i do sada primali donacije, novčane i one u naravi.

"Znači li to da neće više smjeti primati donacije direktno bez zaklade? Ako nastavljaju o primati direktno donacije zašto nam onda treba uopće zaklada? Zašto se nigdje ne navodi poveznica sa Zajednicom sportova koja funkcionira kao savez svih sportskih klubova i u ustroju tijela čine predstavnici sportskih klubova? Hoće li se financijske transakcije - uplate i isplate zaklade - transparentno objavljivati online na web stranicama Grada? Ukidaju li se sredstva za Zajednicu sportova i za koje aktivnosti? Jeste li kontaktirali neke druge zaklade? Koliko sam uspjela iščitati postoje samo dvije zaklade za sport, jedna u Splitu i jedna u Varaždinu. Na webu transparentno o njihovom radu ne piše ništa, pa mi izgleda da nisu baš uspješne. Je li to sada novi način financiranja u Gradu Puli - smanjiti sredstva u proračunu za djelatnosti i otvarati zaklade za te iste djelatnosti? Hoćemo li odmah pokrenuti inicijativu za osnivanje zaklade za kulturu, zaklade za vrtiće, zaklade za školstvo i tako redom", poručila je Puh Belci. Jednako oštar bio je i njen stranački kolega Marin Lerotić.

"Osam mjeseci čekali smo osnivanje Zaklade za sport i dobili smo ono što smo i očekivali. Ništa! Tresla se brda rodio se miš! U proračunu za 2022. godinu Pula sportu skinuto je 1,5 milijuna kuna i Sportskoj zajednici još 400 tisuća kuna. Umjesto toga u Zakladu za sport uplaćeno je samo 35 tisuća kuna! Kako će klubovi s tim sredstvima funkcionirati i koju poruku šaljemo onima od kojih očekujemo da svojim donacijama financiraju Zakladu i pulski sport kada je Grad u nju investirao, ponavljam sitnih 35 tisuća kuna", kazao je Lerotić.

Također, napomenuo je da je problem da na taj način Zaklada umanjuje mogućnost klubovima da sami nađu sponzore ako te iste fizičke ili pravne osobe financiraju Zakladu za sport i odluče da neće pojedinačno financirati klubove.

"Taj novac neće ići direktno u klubove, a tijela Zaklade potencijalno će tom istom klubu spustiti manje sredstava. To je potencijalno velik financijski udarac klubovima. U međuvremenu imali smo drastično poskupljenje sportskih objekata, ukidanje WiFi-ja što ulazi u službene zapisnike svih utakmica. To je preduvjet za igranje utakmica najvišeg ranga i postoji mogućnost da savez klubu odbije mogućnost igranja utakmica u tom sportskom objektu. O ukidanju tople vode suvišno je išta reći jer je to sramotno. To su činjenice i jasan pokazatelj odnosa ove vlasti prema sportu u ovom gradu", zaključio je Lerotić.

Igor Jovin je u ime predlagatelja odgovorio da upravni odbor zaklade imenuju upravo vijećnici, njegovi će članovi primati naknadu po zakonu, te će se potom pravilnikom definirati sva potrebna pitanja. U proračunu je osigurano početnih 35 tisuća kuna, kazao je Jovin i potvrdio da zakladu može donirati svaka pravna i fizička osoba, uz određene porezne olakšice. U podužem se izlaganju osvrnuo i na sva ostala vijećnička pitanja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter