DAN RUŽIČASTIH MAJICA NA PORTARATI

LANI U ISTRI 30 KAZNENIH DJELA VRŠNJAČKOG NASILJA: Nasilnici svojim kolegama čak LOME KOSTI


Učenici petih razreda pulskih osnovnih škola jučer su, četvrtu godinu zaredom, utrkom protiv nasilja koja je u podne startala na Portarati obilježili Dan ružičastih majica. Pridružili su im se službenici Policijske uprave istarske, a trčalo se preko Giardina, Istarskom, Amfiteatarskom i Carrarinom ulicom natrag na Korzo i Portaratu. Utrku su organizirali Vijeće za prevenciju kriminaliteta Grada Pule i PU istarska, čiji je načelnik Alen Klabot rekao da se na ovaj način pokušava senzibilizirati javnost na općenit problem nasilja, osobito onog vršnjačkog.

- Obilježavamo ovaj dan okupljanjem djece svih pulskih škola jer upravo se u školama događa vršnjačko nasilje i u tom smislu pokušavamo sportom i druženjem poslati jasnu poruku: Ne nasilju. Policija ne može riješiti svako nasilje, stoga pokušavamo djelovati zajednički, počevši od obitelji, a tu su i škole, Centar za socijalnu skrb i svi ostali čimbenici koji moraju i mogu utjecati na suzbijanje nasilja, rekao je Klabot.

O svemu pričati

Prema podacima PU istarske, lani je u Istarskoj županiji prijavljeno 30 kaznenih djela vršnjačkog nasilja (kao i 2017.), među kojima 17 kaznenih djela prijetnje, 12 kaznenih djela tjelesne ozljede i jedno djelo teške tjelesne ozljede.

- Među težim povredama su lomovi, to je ono zadnje što se prijavljuje, međutim, puno su važniji prevencija i tamna brojka, odnosno ono što se ne prijavljuje, i to je ono na što moramo utjecati, što moramo pokušati spriječiti, da pomognemo i žrtvama i počiniteljima. Najbitnije je djelovati na djecu i mlade jer pretpostavljamo da bi oni koji su doživjeli nasilje ili su ga počinili u kasnijoj dobi to mogli ponoviti. Govorimo i o psihičkom i fizičkom nasilju. No, moramo puno više poraditi na psihičkom nasilju koje je učestalije, pogotovo danas putem interneta i društvenih mreža, na kojima se vrijeđanjem ili na drugi način djeluje na psihu ranjivih kategorija. Tu je potrebno djelovati zajednički radi prevencije, a to možemo ako znamo prepoznati nasilje. Zato djelujemo na ovaj način i na škole u kojima djeca provode velik dio vremena, nakon toga i u obitelji, iako je činjenica da, uz današnji način života i rada, djeca najmanje borave sa svojim roditeljima i većinom su u školi ili su prepušteni ulici. Nastavnici i zdravstveni radnici moraju biti osjetljivi, prepoznati taj dio tako da pokušamo prevenirati teže posljedice, rekao je Klabot.

Poruku protiv nasilja uputili su gradonačelnik Pule Boris Miletić i istarski župan Valter Flego, koji je rekao da sve kreće od nekomunikacije, zato je potrebno o svemu pričati i osvijestiti mladu generaciju. "Odgovornost je, prije svega, na nama starijima, da svojim primjerom pokažemo kako se s tim problemom treba nositi, Treba solidarizirati cijelo društvo da se borimo protiv vršnjačkog nasilja, ali isto tako treba reći da imamo nultu stopu tolerancije na nasilje", izjavio je Flego.

Nedostaje hrabrosti

Zamjenica pulskog gradonačelnika Elena Puh Belci kazala je da zabrinjava činjenica da velik broj kaznenih djela nije prijavljen.

- Djeci koja se nalaze u takvoj situaciji nedostaje hrabrosti, ne znaju kome se obratiti. Ovo je prilika da ih još jednom potaknemo da se ohrabre i da razgovaraju s roditeljima, s nastavnicima, osobama iz stručnih službi i Centra za socijalnu skrb te, u konačnici, s policijom da bismo im mogli pomoći, kazala je Puh Belci.

Umjesto startnih brojeva, učenici su na majicama imali poruke protiv nasilja koje su izradili u školi, zajedno sa svojim nastavnicima, a ujedno su odslušali predavanja o toj problematici. U skupini polaznika OŠ "Giuseppina Martinuzzi" primijetili smo Goirgiju Kukolja, Noemi Vukičević, Carmen Tresoldi i Ninu Kukac koje su poručile da je zlostavljanje ružno. Uglas kažu da u njihovoj školi nasilja nema. (Mirjana VERMEZOVIĆ IVANOVIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter