PLIVANJE

Kad prestanu mjere Gradski bazeni Pula bi vrlo brzo mogli biti u funkciji: Nakon "zelenog svijetla" Stožera u bazen bi se moglo VEĆ ZA ČETIRI DANA

| Autor: Roberto CAR
Snimio M. MIJOŠEK

Snimio M. MIJOŠEK


Voda se u bazenima grije preko kolektora, tako da već za dan, dva može biti zagrijana, ovisno o suncu. Voda je sad zdravstveno ispravna, ali bi u slučaju otvaranja odmah pozvali Zavod za javno zdravstvo da je uzorkuje. Nakon što nam oni za tri-četiri dana donesu rezultate, mogli bi otvoriti bazen, rekao je direktor Pula sporta Ivan Glušac

Gradski bazeni Pula zatvoreni su već neko vrijeme zbog koronavirusa. Baš kao i svi ostali sportski objekti u Puli. Međutim, plivanje je kao sport specifičan po tome što bez bazena nema treninga. Ostali sportaši mogu trčati, vježbati ili voziti biciklu te time, barem djelomično, ublažiti udar pandemije. Plivači, vaterpolisti i svi ostali koji su vezani za bazen su dodatno hendikepirani. Bez vode su kao ribe na suhom.

Zna to vrlo dobro Samuel Smailbašić, sportski voditelj na bazenu.

- Definitivno plivači, koji su bez bazena dulje od mjesec dana, mogu zaboraviti sve ono što su dotad napravili. Svi treninzi padaju u vodu, slikovito će Smailbašić.

No, nisu samo aktivni sportaši korisnici bazena, tu su i brojni rekreativci. Od izgradnje Gradskih bazena Pula u najvećem istarskom gradu doživljen je pravi bum vodenih sportova. Pa, iako su očekivanja bila takva da će se nakon godinu dana situacija stabilizirati i da neće biti tolike navale na bazen, u Puli do toga nije došlo.

- U prva tri mjeseca ove godine, zapravo sve dok nismo zatvorili bazen, nije bilo pada broja korisnika bazena. Plivački klubovi došli su do brojke nakon koje više ne mogu upisivati nove članove. Bilo je ukupno oko 550 plivača i plivačica u Puli i Areni. Ako tome dodamo još oko 80 članova Triatlon kluba Pula i stotinjak vaterpolista, već dolazimo do respektabilne brojke od skoro 800 sportaša koji koriste bazene. A njima treba pridodati i Medulince te članove Kluba daljinskog plivanja Poreč, kao i velik broj rekreativaca. Samo po tome možemo reći da je bazen bio maksimalno iskorišten, kaže sportski voditelj na bazenu.

No, kao u reklamnim sloganima, ni to nije sve. Uz domaće sportaše, bilo je sve više i onih stranih, kao i reprezentacija koje su sve češće pogledavale prema Puli.

- Pula je, kao grad s novim bazenom, postala atraktivna i brojnim inozemnim sportašima, posebno jer je u blizini hotel Pula. A i sama pozicija cijelog ovog sportskog kompleksa na Verudi je dodatni mamac. Zbog toga smo svakog tjedna imali po dva inozemna kluba na pripremama, a stizali su nam i rekreativci iz Italije i Austrije. Slovenci, koji su bili lani kod nas, su nam zakupili termine za trening godinu dana unaprijed. U svibnju su nam trebale doći sinhro plivačice iz Rusije. Hrvatska U-21 vaterpolska reprezentacija trebala je trenirati u Puli od kraja srpnja do 15. kolovoza, a trebali su igrati i trening utakmice s Italijom. Puno je bilo događanja na bazenu, no ne znam što će sad biti od svega, zaključio je Smailbašić.

Pandemija koronavirusa zaustavila je sport i zaključala sportske objekte. Kad su Gradski bazeni Pula u pitanju, mnogi se pitaju zašto nije ispuštena voda. Odgovor je ponudio direktor Pula sporta Ivan Glušac.

Iskoristivost vode

- Mi smo još 11. ožujka zatvorili bazene. Odmah nakon odluke Stožera civilne zaštite Istarske županije i odluke Grada Pule, odnosno Pula sporta o zatvaranju objekata. Nismo ispraznili bazen jer nema svrhe. Voda u njemu je kemijski ispravna i nije bilo potrebe da se prazni. Uostalom, trošak pražnjenja i ponovnog punjenja iznosi od 36 do 40 tisuća kuna. U drugim bazenima zato rijetko prazne, voda cirkulira i tretira se. Kad su bazeni u funkciji, svaki dan se kod nas mijenja jedan posto vode. Sad kad nema korisnika puno je manji i utrošak vode, ali se opet dio vode izmijenio. Prema planu, mi bi trebali prazniti bazen u kolovozu, ali sad će sve ovisiti o razvoju situacije s pandemijom. Nitko ovog trenutka ne zna kad ćemo otvoriti bazen, pa je onda teško prognozirati i kad ćemo ići u pražnjenje. No, napomenuo bih da vodu iz bazena prilikom pražnjenja dekloriramo i potom je koristimo za zalijevanje travnjaka stadiona na Verudi, tako da je maksimalno iskoristimo, rekao je Glušac.

U nekim zemljama je upravo plivanje među individualnim sportovima čiji će treninzi biti uskoro dopušteni. Dođe li do toga i u Hrvatskoj, kad u Pula sportu dobiju "zeleno svijetlo" od Stožera, bazen će vrlo brzo biti u funkciji.

- Voda se u bazenima grije preko kolektora, tako da već za dan, dva može biti zagrijana, ovisno o suncu. Nekad smo čak u prilici da, kad je sunčan dan, već u podne gasimo kolektor da se voda ne pregrije. Voda je sad zdravstveno ispravna, ali bi u slučaju otvaranja odmah pozvali Zavod za javno zdravstvo da je ispita i nakon što nam oni za tri, četiri dana donesu rezultate, mogli bi otvoriti bazen, zaključio je direktor Pula sporta.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter