Japanci već stoljećima znaju da pažljivo provedeno vrijeme u šumi blagotvorno utječe na tijelo i dušu. U japanskoj tradiciji to se zove Shirin - yoku, što u prijevodu znači "šumska kupka".
Taj tretman već desetljećima podupire pa i potiče japanska Vlada, jer "kupanje u šumi" (što je samo šturi opis tog procesa), i kvalitetno provedeno vrijeme, u našem slučaju u Šijanskoj šumi, dar je prirode koji treba prihvatiti i u njemu samo jednostavno biti. To je prilika se ne propušta. Da se odmorite, usporite ionako prebrz ritam života, opustite i povežete sa prirodom.
Danas u jutarnjim satima nije bilo gužve u Šijanskoj šumi - tek nekoliko trkača i šetača sa psima.
Niti ne primijetiš, a već je prošlo dva sata u trčanju, hodanju, disanju, pjevu ptičica i čavrljanju sa slučajnim prolaznicima...
U drveću uvijek ima glazbe, bilo da je to pjev ptica ili huk vjetra koji njiše njegove grane, šum lišća koje meko kreće prema tlu. Dovoljan je samo mali povjetarac koji zadire u lisnate krošnje drveća da čujemo njegovu glazbu.
Engleski skladatelj klasične glazbe Edward Elgar razumio je glazbu drveća.
Nakon odustajanja od skladanja, uslijed napada depresije, svom prijatelju koji ga je ohrabrio da nastavi s radom napisao je: "Drveće pjeva moju glazbu - ili sam ja otpjevao njihovu?".
Kako je to izgledalo jutros u Šijanskoj šumi, pogledajte u velikoj fotogaleriji…