Danijel Ferić i Igor Belas (snimio D. MEMEDOVIĆ)
Zavod za zaštitu okoliša i prirode koji djeluje u sklopu Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavio je preliminarne podatke o odvojenom skupljanju komunalnog otpada za 2020. godinu, istaknuli su pulski SDP-ovci na današnjoj pressici.
"Podaci su i dalje poražavajući i dobar dio gradova i općina u Istri morati će platiti kaznu (poticajnu naknadu za smanjenje količine miješanog komunalnog otpada) zbog slabog postotka odvajanja, od čega će samo Pula platiti gotovo pola milijuna kuna (483.157)", rekao je Danijel Ferić i upozorio kako ovo nije prva kazna.
"Prošle godine Pula je platila milijun kuna kazne, a radi se o još jednoj ostavštini, odnosno kosturu iz ormara Borisa Miletića. U tri godine ukupno 2,1 milijuna kuna našeg novca za koji nitko nije odgovarao. Kad tome pridodamo i novih 20 milijuna kuna namijenjenih za ekološku bombu zvanu Kaštijun, građani se opravdano pitaju kamo ide njihov novac", rekao je Ferić.
"Rezultati odvajanja otpada u Puli od samo 15 posto (Istra 17,79 posto) su izrazito loši, za što su odgovorni prvenstveno Grad i Herculanea, stoga očekujemo od nove gradske uprave da se ti trendovi promjene", rekao je Danijel Ferić i iznio primjere Koprivnice, Varaždina i Čakovca koji imaju između 42 i 56 posto izdvojenog otpada te Lošinja, Cresa i Krka koji imaju 40 do 55 posto.
"I dok je Pula najlošija među istarskim gradovima, Buzet je apsolutni rekorder u Istri sa stopom odvajanja od 40,31 posto. Negativni rekorderi u Istri, uz već spomenutu Pulu među gradovima, su općine Marčana i Barban, gdje se otpad praktički i ne odvaja i gdje je stopa odvajanja 0,3 posto u Marčani, odnosno 2,23 posto u Barbanu", naveo je Ferić.
"Kada je u pitanju selektiranje otpada župan Miletić i dalje se ponaša kao da ga se to ne tiče. Od njega niti riječi o stvaranju preduvjeta za odvajanje biološkog otpada, ni riječi o suvremenom gospodarenju otpadom u Istarskoj županiji. Pulskih poražavajućih 15 posto selektiranja otpada iz 2020. godine izračunatoj po metodologiji koja se primjenjuje za cijelu Hrvatsku i koja se provodi po statističkim metodama za cijelu EU, on ne priznaje i prodaje maglu s različitim postocima", rekao je Ferić.
"Tako je po nekom njegovom izračunu taj postotak iznosio za 2018 godinu čak 27 posto, a u 2019. godini čak i po njegovoj računici 10 posto manje, 17 posto. Umjesto napretka, nazadovanje. Podsjetit ću da je Planom gospodarenja otpadom Grada Pule za razdoblje 2017. - 2022. predviđeno odvojeno prikupljanje 60 posto otpada, a nakon 4 godine Pula je tek na 15 posto", rekao je Ferić i naveo što se događa noću u Puli.
"Na žalost, njegove matematičke greške plaćaju stanovnici Pule, a morat će ih ispravljati nova gradska uprava. Smeće se pod okriljem mraka dovlači kombijima. O Šijani i Labinskoj ulici u Puli da i ne pričamo, tamo se čak nalaze i kamere i više desetaka punktova odbačenog glomaznog otpada", rekao je Ferić.