Predavanje u pazinu

Djeca s Down sindromom, skoro od prvog dana života uče i vježbaju


Gotovo dvije stotine osoba iz raznih krajeva Istre, okupilo se na predavanju koje je pod nazivom "Kako uče djeca sa sindromom Down i druga djeca s teškoćama u razvoju", održala predsjednica Hrvatske zajednice za Down sindrom mr. sc. Dinka Vuković. Ona je majka 18-godišnjeg Filipa, mladića sa sindromom Dawn koji pohađa treći razred ekonomske škole u Zagrebu, a i tajnica je mreže udruga European Down Syndrome Association.

Kako osigurati uspješnu integraciju

Predavanje "Kako uče djeca sa sindromom Down" rezultat je znanja, iskustva i dobre prakse majke Dinke Vuković koje na ovaj način ukazuje na mogućnosti rada i učenja s djecom s Down sindromom. Vuković posebno ističe pripremu djece sa sindrom Down za školu, ali pojašnjava i kako u školi treba osigurati uspješnu integraciju djeteta. Ona je u zadnjih desetak godina održala niz predavanja i edukacija za roditelje, učitelje, pomoćnike u nastavi i stručne suradnike u Hrvatskoj, Sloveniji te Bosni i Hercegovini. Osim predavanja "Kako uče djeca sa sindromom Down" drži i edukaciju "Kako naučiti tu tešku matematiku", a koautorica je priručnika "Down sindrom – vodič za roditelje i stručnjake".

- Djeca sa sindromom Down, skoro od prvog dana svoga života kreću s učenjem i vježbanjem. Kako njihovi roditelji odmah po rođenju znaju da njihovo dijete ima Down sindrom, najprije se usredotoče na zdravstveni status svoga mališana, a potom polako krenu s fizikalnom terapijom. Nažalost, roditelji često nemaju pravu pomoć niti potporu kako bi doznali kojim slijedom i što bi trebalo s djetetom vježbati, niti kako dijete poticati u stjecanju vještina koje su im potrebne za život, pa su u takvim slučajevima često prepušteni sami sebi, naglašava Vuković.

Veliki senzibilitet lokalne uprave

Došlo do velikih pomaka u sustavu obrazovanja za djecu s teškoćama u razvoju, jer im je zahvaljujući pomoćnicima u nastavi, omogućeno obrazovanje u redovnom sustavu školstva. Podatak da u Hrvatskoj ima nekoliko tisuća pomoćnika u nastavi, govori kako je nekoliko tisuća djece s teškoćama u razvoju uključeno u redoviti obrazovni sustav. Prema tomu Hrvatska je mnogo napravila za djecu s teškoćama u razvoju, a pogotovo su jedinice lokalne samouprave pokazale veliki senzibilitet za ovu problematiku. To je vjetar u leđa sivima nama i dokaz da mijenjamo svijet i način života djece s teškoćama u razvoju, rekla je Vuković.

Hrvatska zajednica za Down sindrom (HZDS), krovna je organizacija udruga za sindrom Down, koja nastoji kroz literaturu na hrvatskom jeziku, kroz vlastite i prevedene priručnike, što više ovu problematiku približiti zainteresiranima te ponuditi mogućnosti u savladavanju poteškoća djece s ovim sindromom. Osim literature na hrvatskom jeziku, HZDS tijekom svog djelovanja nastoji kroz edukacije roditelja i učitelja osigurati što bolje preduvjete za integraciju djece sa sindromom Down u redovne škole po prilagođenom programu, kroz potpunu ili djelomičnu integraciju. Veliko zanimanje za ovo predavanje pokazalo je koliki je značaj tu temu, a izlaganje mr. sc. Vuković, osim roditelja, pratili su mnogi odgajatelji, učitelji, profesori, sručni suradnici u školama, pomoćnici u nastavi i drugi koji rade s djecom s teškoćama u razvoju. Predavanje je organizirala udruga Hoću-mogu Pazin uz financijsku podršku Grada Pazina. (Mirjan RIMANIĆ)

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter