Ilustracija (Arhiva)
Iz Grada Pule ističu da direktori trgovačkih društava čiji je vlasnik ili suvlasnik Grad nemaju menadžerske ugovore, nego ugovore o radu, a prosječna neto plaća u 2017. godini bila je 14.351 kunu * Plaće direktora nisu tajna ni u Gradu Rovinju. Iz Ureda rovinjskog gradonačelnika potvrđuju da je s direktorima javnih gradskih poduzeća sklopljen ugovor o radu koji u sebi ne sadrži odredbu tajnosti
Mogu li direktori gradskih tvrtki imati menadžerske ugovore koji sadržavaju odredbu o tajnosti primanja i zbog čega su ti ugovori tajni? Naime, upravo je tajnost ugovora menadžerskih plaća bila jedno od aktualnih pitanja na sjednici Gradskog vijeća u Labinu. Pitanje o tajnosti otvorila je vijećnica Tanja Pejić koja je prozvala labinskog gradonačelnika Valtera Glavičića zbog pojedinih ugovora koji u još uvijek poslovna tajna.
- Činjenica da se gradske tvrtke financiraju iz gradskog proračuna daje pravo građanima da znaju iznose plaća u javnim poduzećima, pa bile one i menadžerske. Pravog razloga zbog kojeg bi plaće u javnom sektoru trebale biti tajna nema. Kod menadžerskih plaća nisu u pitanju samo tajno ugovoreni bonusi, otpremnine i druge beneficije, upozorila je Pejić. Napomenula je da se koeficijenti dodjeljuju proizvoljno, kao i stimulativni dio plaće koji se često određuje bez mjerila.
- Sve je to na štetu građana, što očito potvrđuje tajnost tih ugovora. Ako nije na štetu građana, zašto onda tajiti, upitala je labinska vijećnica. Zanimalo ju je i ima li opravdanja za zasnivanje menadžerskih ugovora u gradskim tvrtkama, odnosno zbog čega se uopće sklapaju takvi ugovori i po kojoj se osnovi.
Labinski gradonačelnik Valter Glavičić potvrdio je da su svi dosadašnji ugovori sklopljeni s direktorima trgovačkih društava u vlasništvu ili suvlasništvu Grada Labina imali odredbu prema kojoj sadržaj tih ugovora predstavlja poslovnu tajnu. Pritom je naveo da bi javna objava tih ugovora predstavljala kršenje obveze o čuvanju poslovne tajne, što bi moglo imati štetne posljedice za onoga tko bi takve podatke objavio. No, Glavičić najavljuje promjene. Kaže da novi ugovori koji će biti potpisani s direktorima trgovačkih društava neće imati te odredbe, odnosno da neće biti tajni.
Upozorio je pritom da se gradske tvrtke ne financiraju iz gradskog proračuna, budući da se trgovačka društva u vlasništvu ili suvlasništvu Grada Labina financiraju iz prihoda od djelatnosti koje obavljaju.
- Neovisno o tome, slažemo se da postoji javni interes za objavu podataka i zbog toga novi ugovori neće sadržavati odredbu o poslovnoj tajni, kazao je labinski gradonačelnik.
Rasprava u labinskom Vijeću bio je povod da istražimo kakva je situacija u drugim istarskim gradovima i da li i tamo funkcionira labinski princip, ili su direktorske plaće javna stvar. Iste upite proslijedili smo svim istarskim gradovima, a do trenutka zaključenja teksta odgovori su stigli iz Grada Pule te Novigrada, Buja i Rovinja. Zanimalo nas je koliko su njihovi ugovori transparentni, a time i dostupni javnosti. Također, pitali smo kolika su mjesečna primanja gradskih direktora.
Iz Grada Pule ističu da direktori trgovačkih društava čiji je vlasnik ili suvlasnik Grad nemaju menadžerske ugovore, nego ugovore o radu, a prosječna neto plaća u 2017. godini bila je 14.351 kunu.
- Pulska gradska uprava kao jedna od najtransparentnijih i najotvorenijih u Hrvatskoj nastavlja s praksom objavljivanja svih relevantnih dokumenata koje donose Gradsko vijeće i gradonačelnik. Sve dokumente objavljujemo na svojim službenim stranicama, pa tako i godišnje izvještaje o poslovanju trgovačkih društava gdje se mogu pronaći i podaci o neto plaćama direktora trgovačkih društava, izjavio je pročelnik Ureda Grada Aleksandar Matić.
Grad Pula u svojoj ingerenciji ima 13 trgovačkih društava, a uvidom u plaće, najveća primanja ima direktor gradskog pogrebnog poduzeća Monte Giro Darko Buršić, koji mjesečno zarađuje 15.200 kuna. Drugi po primanjima je direktor Herculanee Igor Stari s plaćom od 15.155 kuna, koji je ujedno i direktor u gradskoj tvrtci Pragrande, ali nije zaposlenik tog društva te prima plaću samo u Herculanei. Mjesečna plaća direktora tvrtke Kaštijun Darka Višnjića iznosi 14.732 kuna, dok direktor Plinare Dean Kocijančić ima plaću od 14.628 kuna. Po visini prihoda slijedi direktor Pula Parkinga Branislav Bojanić s plaćom od 14.257 kuna, zatim direktor Tržnice Renato Perc s mjesečnom plaćom od 14.225 kuna, te direktor Pulaprometa Igor Škatar s mjesečnom plaćom od 14.211 kuna. Direktor pulskog Vodovoda Dean Starčić mjesečno prima 14.015 kuna, direktor Luke Pula Dalibor Suljević zarađuje 13.814 kuna, a na začelju je direktor Pula Sporta Ivan Glušac s plaćom od 12.901 kuna. (Danijela BAŠIĆ-PALKOVIĆ i Branko BIOČIĆ)