Građani su zamoljeni da ih posade u svoje privatne vrtove, na parcelama ili okućnicama, te da o njima skrbe. Nadamo se da će to i učiniti, kazala je Tatjana Mandić Bulić
(Snimio Milivoj Mijošek)
Građanima su i jučer u Herculaneinom tehničkom dvorištu u Valmadama, u sklopu nacionalne akcije Zasadi drvo, ne budi panj, dijeljene sadnice voćaka. Interes je i ove godine bio velik: dijelilo se svega 190 voćaka, a javilo se čak 400 građana koji su željeli besplatno drvce koje će posaditi u svom vrtu.
Tatjana Mandić Bulić, rukovoditeljica hortikulture pulske Herculanee kazala je da se projekt, koji je podržao i Grad Pula, provodi drugi put.
- Dijele se nar, maslina, smokva i lijeska. Građani su vrlo zadovoljni ovom akcijom, odaziv je jako velik. U subotu je podijeljen dio, a danas, za sv. Nikolu, drugi dio sadnica. Građani su zamoljeni da ih posade u svoje privatne vrtove, na parcelama ili okućnicama, te da o njima skrbe. Nadamo se da će to i učiniti, kazala je Mandić Bulić.
Cilj akcije jest osvijesti ljude o tome da je korisno i lijepo imati nekakvu voćku u svome okolišu, da čovjek može uživati u plodovima svoga truda i rada, ali i u ekološkim, netretiranim plodovima.
- Akciju financira Grad Pula, a materijal je pribavljen u lokalnim rasadnicima. Sadnice su vrhunske kvalitete, što je vrlo bitno, istaknula je Mandić Bulić.
Po svoje drvce jučer je došla Marija Paćalat, koja je vrlo zadovoljna akcijom.
- Došla sam uzeti nar i ovo mi je odlično. Pribilježili smo se ranije za sadnicu i doista se zahvaljujem na njoj. Za ovo blagdansko vrijeme akcija je baš pogođena. Veselim se i idućoj godini, ako bude, kazala je.
Osim podjele voćaka, Grad će u sklopu ove akcije idućih dana saditi stabla i na javnim zelenim površinama, konkretno, na novouređenom parkiralištu u Šijani. To će, napominju iz Komunalne palače, dodatno doprinijeti povećanju zelenog fonda grada, zaštiti i očuvanju okoliša kao i neposredno utjecati na ublažavanje klimatskih promjena i smanjenje emisija ugljičnog dioksida.
U posljednjih desetak godina na području Pule posađeno je više tisuća stabala, grmova i trajnica, čime se značajno
smanjila emisija ugljičnog dioksida i ugljični otisak. Sudjelovanje u akcijama sadnje stabala, samostalno ili u suradnji s institucijama, tvrtkama, udrugama i građanima, jedan je od prioriteta Grada Pule na daljnjem putu održivog razvoja, uz razvijanje svijesti o važnosti zelenila u odnosu na sveukupnu kvalitetu života kao i obvezu
i odgovornost u cilju prilagodbe klimatskim promjenama.