U porečkoj dvorani žatika

Otvoren najveći ribarski sajam u Hrvatskoj Crofish PREDSTAVLJEN "UNDERWATER DRONE"- ROBOT ZA PODVODNO ČIŠĆENJE BRODOVA



U porečkoj dvorani Žatika danas je svečano otvoren 12. međunarodni ribarski sajam Crofish - sajam ribarstva, ribarske opreme, akvakulture, sportskog ribolova i sportova na vodi. Trajat će do nedjelje. Crofish jedini je sajam tog tipa koji se po treći put održava u Poreču.

- Cilj nam je unapređenje tržišta ribarstva, poslovne suradnje i pristupa ribarstvu, intenziviranje proizvodnje i izvoza, te povećanje konkurentnosti ribarstva, a to znači da se na jednom mjestu omogući okupljanje i predstavljanje gospodarskih subjekata iz djelatnosti ribarstva, akvakulture i sportskog ribarstva i drugih aktivnosti vezanih uz more, kazao je prilikom otvorenja sajma direktor sajma i predsjednik Obrtničke komore Istarske županije Robert Momić.

 Vesla od jasena lagana, a čvrsta

 Ove se godine sajam održava na 2.800 četvornih metara unutarnjeg i 1.000 četvornih metara vanjskog izložbenog prostora, na sajmu sudjeluje 92 izlagača koji zastupaju više od 280 poznatih svjetskih brendova, a dolaze iz Hrvatske, Slovenije, Italije, Švedske i Španjolske. Svojim asortimanom obuhvaćaju cjelokupni sektor ribarstva, kompletnu opremu za profesionalni i sportski ribolov, ribarska plovila i nautičku opremu. Po prvi puta u porečkoj luci posjetitelji imaju priliku razgledati plovila Ministarstva mora, prometa i infrastrukture sa školskim jedrenjakom "Kraljica mora", Ministarstva obrane s ratnim brodom "Hrvatska Kostajnica", Ministarstva unutrašnjih poslova te ribarske brodove hrvatskih, slovenskih i talijanskih ribara. Svim zainteresiranim posjetiteljima bit će omogućena besplatna razgledavanja u vremenu od 10 do 16 sati.

Na samom je sajmu izložena oprema za marikulturu i akvakulturu: lanci, mreže, vreće, kavezi, robote za čišćenje mreža, spremnici, svježa i konzervirana riba, razna oprema i ambalaža za pakiranje i transport ribe, školjke, oprema za obradu, preradu i pripremu školjkaša, oprema za amatere i profesionalce, plovila, brodske i izvanbrodske motore, ulja i maziva, proizvodnja i popravak brodske opreme, rezervni dijelovi za brodove, servisiranje propelera, motora i ostale brodske opreme, izgradnja, proizvodnja i popravak brodova i čamaca od plastike. No, nama su od svega toga prva za oko zapela drvena vesla za ribarske i sportske čamce koje proizvodi obiteljska tvrtka "Nautika Milinović" iz Trpnja na poluotoku Pelješcu.

- Jedina smo registrirana tvrtka u Hrvatskoj koja proizvodi vesla, a ovaj smo obrt naslijedili od djeda i oca, a sada radimo ja i brat Ante, kazao nam je mladi Jakov Milinović. "Vesla su tradicionalnog oblika što smo htjeli tako i ostaviti, jer se u Trpnju takva vesla proizvode više od 200 godina što znamo", kaže Jakov dodajući da se tim poslom u Trpnju bavilo nekoliko familija, ali je jedino njihova opstala. "Vesla od jasena su najbolja, lagana, a čvrsta. Drvo prve klase nabavljamo iz Slavonije, a kada se jasen dobro osuši nema mu smrti", nastavlja Jakov koji kaže da vesla potraju sigurno 20-30 godina. Jeftinija vesla koja se lakše mogu izviti ili puknuti prave od bukovine i smrekovine.

 Očisti brod u sat vremena

 - Ovo je "Underwater drone", novost na tržištu, robot za podvodno čišćenje brodove, dakle nema potrebe da se brodovi izvade na suho ili za angažiranjem ronioca. Vrlo je jednostavan, ima dva motora od kojih ga jedan vozi, a drugi drži na potisak za trup broda, očisti brod u sat vremena, kaže Zoran Šuša iz porečke tvrtke Navistrade koja ga za jednu talijansku tvrtku prodaje ili iznajmljuje na hrvatskom tržištu. Robot ima daljinsko navođenje, a bilježi i ispis što je i kako očistio. Za brod dužine devet metara usluga čišćenja košta 300 kuna, a sam robot košta skoro četiri tisuće eura.

Ispred dvorane na raspolaganju svim zainteresiranim ili potencijalnim roniocima 10-metarski je grijani bazen "Pogled u plavo" u kojem se mogu okušati u ronjenu s ronilačkom opremom. Posjetitelji mogu od 10 do 19 sati besplatno zaroniti i upoznati čari, vještine i tehnike ronjenja pod punom ronilačkom opremom uz pratnju instruktora ronjenja. Svi koji zarone, na unutarnjim stranicama bazena moći će razgledavati slike poznatog hrvatskog podvodnog fotografa Marijana Radovića. "Cilj ovog projekta je promocija Hrvatske kao ronilačke turističke destinacije na jedan jedinstven i atraktivan način", kaže Andrea Vedrina iz agencije "Promocija ronjenja" koja je zajedno s udrugom "Diving Network", osnovanom za razvoj ronilačkog turizma, organizirala atrakciju. (A. DAGOSTIN, Snimio M. MIJOŠEK) 

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter