Pozitivan smjer privlačenja sredstva fondova nastavlja se u dječjem vrtiću Bubamara iz Šišana. Dotrajali vrtić u tom mjestu godinama je vapio za kvalitetnom obnovom i prilagođavanjem uvjetima predškolskog obrazovanja. U vrlo kratkom roku, u nepune dvije godine, uloženo je preko pola milijuna kuna u uređenje samog objekta i okoliša vrtića. Tako je u 2017. godini Općina Ližnjan prijavila projekt energetske obnove zgrade dječjeg vrtića pri Ministarstvu graditeljstva i prostornog uređenja, čiji je cilj bio energetska ušteda, smanjenje toplinskih gubitaka te smanjenje emisije CO2.
Projekt vrijedan 300 tisuća kuna
Projekt vrijedan 300.436 kuna proveden je uz pomoć EU novca, od čega bespovratnih sredstva u iznosu od 221.363 kune, te su izvedeni građevinsko-obrtnički radovi toplinske izolacije stropa podruma, toplinska izolacija vanjskih zidova, te dodatna toplinska izolacija prema tavanu. Nakon energetske obnove dodatno su nabavljeni i novi klima uređaji. Energetski razred vrtića s F prešao je u B, a godišnja toplinska energija za grijanje smanjila se za 87,16 posto.
Nakon energetske obnove započeto je s radovima iskopa i ugradnje nove sabirne jame prihvatljive po okoliš i većeg kapaciteta. Sanirano je i stepenište ulaza u vrtić te postavljena vanjska špina. Nabavljena su i tri nova igrala, klackalica, vrtuljak i tobogan čime je obogaćeno dvorište za igru mališana.
Ove je godine u ožujku prijavljen projekt sanacije-obnove krovnog pokrova pri Ministarstvu demografije, obitelji, mlade i socijalnu politiku. Projekt je odobren za financiranje u srpnju u iznosu od 39.703,00 kuna od ukupnih 198.517,50 kuna predviđenih projektantskim cjenikom. Sanacijom su predviđeni radovi demontaže postojećeg krova, krovopokrivački radovi postavljanja novog krova, limarski i zidarski radovi te nadzor nad izvođenjem radova. Nakon provedene nabave, sredinom kolovoza krenuli su radovi, stabilno vrijeme u tom periodu išlo je na ruku izvođaču radova te su svi radovi izvedeni u planiranom roku, a djeca su dočekala početak nove godine s još boljem i uređenijem vrtiću. Ovaj projekt je proveden uz financijski doprinos Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku.
Nova mjesta za predškolsku djecu
- Općina ulaže i na poboljšanju te stvaranju novih kapaciteta za predškolsku djecu, pa tako je opet prijavila izgradnju i obnovu dva vrtića, u Jadreškima i Ližnjanu. Prema prethodnom provedenom natječaju gdje niti jedan projekt vrtića u cijeloj Istarskoj Županiji nije prošao naročito zbog indeksa razvijenosti, kriterija koji nepremostivo u samom startu stavlja naše projekte u nepovoljniji položaj, možemo priznati kako ostajemo suzdržani te čekamo same rezultate. Zbog iznimne potrebe, odnosno deficita više od stotinu mjesta za smještaj djece u predškolske ustanove, intenzivno razmatramo ostale mogućnosti financiranja projekta koji će zadovoljiti trenutne potrebe i sve većeg "baby boom-a" naše općine koja se svakim danom razvija i postaje privlačno mjesto mladim obiteljima, izjavio je zamjenik općinskog načelnika Matija Maurović.
- U ovoj pedagoškoj godini upisano je ukupno 58 djece u našu ustanovu o kojima skrbi 10 djelatnika. U suradnji s osnivačem pravovremeno se planiraju investicije koje pridonose ugodnijem i kvalitetnijem boravku djece i djelatnika u vrtiću i time podižemo kvalitetu odgojno-obrazovnog rada na svim razinama. Zbog konstantnog povećanja broja djece te realnih i velikih potreba za smještajem jasličke i vrtićke djece javila se potreba za širenjem i otvaranja novih odgojnih skupina na području općine, rekla je ravnateljica vrtića Vanja Glavaš. (C. B. GALIĆ)