Sveučilišna knjižnica u Puli

Predavanje Filipa Pračića o tamnoj strani ekologije

| Autor: Glas Istre
Filip Pračić

Filip Pračić


"Tamna ekologija: pojam održive arhitekture unutar kapitalocena" naslov je predavanja koje će 27. ožujka u 18 sati u Sveučilišnoj knjižnici u Puli održati dipl. arhitekt Filip Pračić. Predavanje u sklopu projekta Zelena knjižnica organizira Društvo bibliotekara Istre i Sveučilišna knjižnica u Puli.

Ubrzo nakon svojeg etabliranja, koncept antropocena naišao je na akademske kritike i dobio primjereniju alternativu kroz pojam kapitalocena. Od teze da čovjek kao biološka vrsta vrši presudan utjecaj na prirodu, daleko je preciznija tvrdnja da navedene pojave inherentno proizvodi kapitalizam – svojim načinima proizvodnje roba i prostora, eksploatacije resursa i fetišom rasta. Obzirom da su danas i sama pitanja zaštite okoliša pretvorena u ogromno tržište pogonjeno etičkim manipulacijama u pogledu ekoloških performansi proizvoda, takozvana zelena ili održiva arhitektura predstavlja izvor masovnih i unosnih ulaganja, čime je proizvodnja prostora postala autonomna i samodopadljiva aktivnost nevezana za biofizičku stvarnost i metabolizam između ljudske vrste i prirode.

Ovo predavanje preispituje i ideološki razlaže mehanizme manipulacije vezane uz pojam „održivosti“ u suvremenoj arhitekturi na tri razine: (1) sveopću financijalizaciju arhitekture kroz tržište nekretnina, (2) dogme environmentalizma i takozvani greenwashing arhitekture kao poluge zelenog kapitalizma te (3) filozofije novog materijalizma i teorija složenosti koje lažno potvrđuju neoliberalna načela kao zakone same prirode.

Filip Pračić radi u udruzi Pravo na grad koja djeluje protiv privatizacije i prekomjerne eksploatacije javnih i zajedničkih dobara i prostora. Diplomirao je arhitekturu i urbanizam na Arhitektonskom fakultetu u Zagrebu. U međunarodnoj studentskoj organizaciji EASA (European Architecture Students Assembly) sudjeluje od početka studija, a 2018. član je organizatorskog tima RE:EASA-e u Rijeci.

Radio je kao voditelj programa u Društvu arhitekata Zagreba (DAZ) te kao stručni suradnik za umjetničko-arhitektonske poslove u DELTALABU – Centru za urbanu tranziciju, arhitekturu i urbanizam Sveučilišta u Rijeci. Teorijske tekstove piše za razne portale i časopise (H-Alter, MAZ, Život umjetnosti, Mjera, Tristotrojka, Glazba.hr). Jedan je od autora radioemisije Stvarnost prostora na HRT- 3 te urednik/voditelj podcasta Prednji Plan. U svojem radu fokusiran je na teme međuodnosa čovjeka, tehnologije i prostora, društveno angažirane prakse, postkapitalizam i ekologiju.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter