sveučilište nove generacije

Centar za umjetnu inteligenciju u Puli: Naglasak na primjeni u obrazovanju i promicanju UI u Hrvatskoj

| Autor: Zoran Oljača
(Foto: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli)

(Foto: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli)


U Puli je završila konferencija THECUC 2024 pod nazivom "Sveučilišta nove generacije", usmjerena na digitalnu preobrazbu visokog obrazovanja kroz digitalne inovacije i suvremene obrazovne metode, koja je trajala od 6. do 8. studenoga.

Početak konferencije obilježilo je potpisivanje Sporazuma o poslovno-tehničkoj suradnji između Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli i CARNET-a. Ravnatelj CARNET-a Hrvoje Puljiz i rektor Sveučilišta prof. dr. sc. Marinko Škare potpisali su Sporazum o uspostavi Centra za primjenu umjetne inteligencije koji će biti smješten na lokaciji Sveučilišta.

Razvoj startupova

Centar će biti usmjeren na istraživanje i razvoj umjetne inteligencije s naglaskom na primjenu u obrazovanju te na pružanje edukacije, podrške obrazovnoj zajednici i promicanje umjetne inteligencije u Hrvatskoj. Posebno će se istaknuti podrška razvoju startupova, prvenstveno studentskih, usmjerenih na primjenu umjetne inteligencije u obrazovanju. Centar će studentima pružiti tehničku i tehnološku podršku, pomoć u pribavljanju financiranja, pristup mreži mentora i partnera, omogućiti laboratorijsko i praktično testiranje te osigurati prostor za rad.

Program otvorenja konferencije svojim je dolaskom uveličao i prof. dr. sc. Radovan Fuchs, ministar znanosti i obrazovanja.

(Foto: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli)(Foto: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli)

- Prije nekoliko godina pokrenuli smo sveobuhvatne reforme kroz cijeli obrazovni sustav - od vrtića, preko osnovnih i srednjih škola, pa sve do visokog obrazovanja, a CARNET je bio ključni partner u svim segmentima ovog procesa. Uz podršku OECD-a, provedena je analiza stanja visokog obrazovanja u Hrvatskoj. Rezultati su pokazali kako je nedostatak infrastrukture jedan od glavnih izazova za daljnju digitalizaciju visokog obrazovanja. Upravo iz tog razloga, kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti, osigurali smo 84 milijuna eura kako bi se digitalna infrastruktura u visokom obrazovanju dodatno unaprijedila kroz projekt e-Sveučilišta., rekao je ministar Fuchs.

Kibernetička sigurnost

Program konferencije obuhvatio je raznovrsne teme, uključujući učenje u digitalnom društvu, kibernetičku sigurnost, multimediju i korisničku podršku, s posebnim naglaskom na sadržaje namijenjene sistem inženjerima. Kroz brojne radionice, panel-rasprave i predavanja, CARNET i partneri projekta e-Sveučilišta predstavili su najnovije aktivnosti koje se provode na visokim učilištima kako bi unaprijedili obrazovni sustav u Hrvatskoj.

Iskustva iz filmske produkcije

Jedan od najzanimljivijih trenutaka konferencije bio je panel o ulozi multimedije u obrazovanju, gdje je veliki interes publike izazvao dolazak Jamesa Mathera, dobitnika Oscara za rad na filmu »Top Gun: Maverick,« koji je sudionicima prenio svoja iskustva u dizajnu zvuka i filmskoj produkciji, uključujući rad na poznatim naslovima kao što su »Harry Potter« serijal i »Mission Impossible.« Mather je podijelio svoja iskustva u dizajnu zvuka i filmskoj produkciji, naglašavajući važnost multimedije u obrazovnim procesima i njezin potencijal za modernizaciju obrazovanja.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter