(Snimila Jelena Milović)
Ovoga tjedna obišli smo tržnicu na Verudi koja u svjetlu rekonstrukcije radi pod posebnim okolnostima i na posebnom mjestu; parkiralištu iznad svoje standardne lokacije.
Konstrukcija za nadstrešnicu buduće tržnice, uvjerili smo se, postavljena je, i kad se već pomislilo da se na radove zaboravilo, jutro kad smo obišli ovaj dio grada radnici su bili u punom pogonu.
To je sasvim dovoljan razlog da na tržnici već sada vlada pozitivno raspoloženje među trgovcima koji se raduju da će uskoro na staro mjesto u novom ruhu. Do tada, suncobrani ih koliko, toliko štite od vanjskih utjecaja, pa sve na ovom parkiralištu i jest u improviziranom izdanju, a čini se i sporadična prodaja koja se tu odvija.
- Već mi je lakše, premda smo još uvijek ovdje, jer se sad nazire kako će sve i izgledati. Baš se veselim. Posao ide kako ide; ne baš najbolje. Jednim djelom zbog ove pozicije, a jednim i zbog toga što je oko Svih svetih uvijek nekakav pad u prodaji, veli nam Danira Bilić, s kojom se slažu i ostale trgovkinje s kojima smo porazgovarali. Sve što se inače odvija na području stare lokacije je povezano, pa nam trgovkinje vele da svi osjećaju pad u prodaji; čak i one trgovine koje s tržnice nisu dislocirane.
Naime, premda je zelena tržnica šarena i prilično bogata s ponudom, što možemo zahvaliti i iznimnim vremenskim okolnostima i produžetku lijepih i sunčanih dana, oko ovog blagdana uvijek nekako padne promet, što proizvoljno nagađamo zajedno s našim sugovornicama, ima veze i s datumom. Taman je toliko odmakao od većine posljednjih plaća i mirovina, da bi se do sljedeće kupci ‘stisnuli’ i kupovali samo najnužnije. Nažalost, ne može se pobjeći ni od činjenice slabije kupovne moći koju je spomenulo nekoliko njih s kojima smo razgovarali.
Bez obzira na to, roba je tu i ipak ćemo se osvrnuti na ponudu koja može poslužiti kao svojevrsni vodič ukoliko vam je tržnica na Verudi odredište za kupovinu, prvenstveno verdure. Kelj košta 3 eura, a glavica kupusa 2 eura po kilogramu. Karfiol je nešto skuplji i platit ćete ga 4 eura za kilogram, koliko i crvenu kapulu, ali i brokulu. Žutu kapulu možete pronaći i za dva eura po kilogramu, a toliko dođe i ‘mac’ mladog luka. Na tržnici još uvijek ima i prelijepog mladog kukuruza po 4 eura, a isto toliko platit ćete i kilogram cikorije. Krumpir se može pronaći za 1,5 eura koliko košta i tikva.
Na tržnici Veruda ima i pakiranih, ukiseljenih glavica kupusa po 2,5 eura, a salate kristalke i indivije po 4 eura za kilogram, koliko košta i špinat. Na nekim mjestima njegova je cijena i po 5 eura. Mrkva je po 3 eura, a crveni radić po 4 eura. Iako ne u velikim količinama, na tržnici se mogu pronaći i tegle ukiseljenih paprika; slatkih i ljutih, po 3 do 4 eura.
Također, u nekim reprezentativnim količinama nema ni voća koje, saznajemo, kupci ipak rado kupuju i čini se kao da se više štedi na povrću. Kako god bilo, tržnica ne posustaje i do trenutka koji bi trebao nastupiti prema najavama okončanja radova za nekih mjesec dana, i dalje uredno posluje na ovoj, privremenoj poziciji.
A kako neformalni razgovori uvijek krenu u nekom smjeru, tako je, referirajući se na bogatstvo ponude zelenih tržnica, jedna od naših sugovornica spomenula i nedavni slučaj trovanja s gljivama.
Smatra, naglasila nam je, da kontrole na tržnicama nema i da je, koliko ona prati, ima možda jedanput godišnje, što je po njoj više nego nedovoljno. Nikako joj se ne sviđa da inspekcija ne radi češće svoj posao i da kontrolira sve ono što stiže na tržnice. Jer, reći će ona, ne treba puno, dovoljan je mali komadić otrovnice da posljedice budu kobne.