VELIKA FOTOGALERIJA / Istrom prodefiliralo 55 starodobnih šarmantnih ljepotana. Manifestacija završena na pulskoj rivi

Sveukupno 55 starodobnih šarmantnih ljepotana na četiri i dva (a neki i na tri) kotača, prodefiliralo je u nedjelju Istrom na ruti dugoj 100 kilometara, u sklopu 19. po redu Histria Oldtimer Rallyja. Organizatori ovog tradicionalnog rallyja su Vespa Club Istra, Oldtimer Club "Histria", Županijski oldtimer savez Istre, La FIVA (Federation Internationale des Vehicules Anciens) te Hrvatski savez starodobnih vozila.

Sve je krenulo u jutarnjim satima u Rovinju, gdje su se okupili sudionici rallyja, nakon čega su se svi uputili u Labin, zatim u Barban gdje se održala vožnja spretnosti, i dalje u Vodnjan.

Rally je završen na pulskoj rivi, gdje su vozači kod stare dizalice izložili svoje oldtimere a građani su ih mogli razgledati.

Više o rallyju saznajemo od Borisa Jurevinija, iz Vespa Cluba Istra.

- Ovo je 19. godina samostalno Vespa klub Istria i Oldtimer klub Histria. Prije toga imali smo dva rallya ali smo radili više pod kapom HAK-e, odnosno pod Autoklubom Pula- Rovinj. Oni su i sada kod nas u suorganizaciji i također Grad Pula, Grad Rovinj, Grad Vodnjan, Grad Labin i Općina Barban. To su oni koji su u suorganizaciji, koji su doprinijeli u ovom rallyu. Ali opet, previše ljudi se prijavilo, već je lani bilo 51 vozilo, sada 55. Kada u to ubrojimo i suvozače... ima nas negdje oko 80 ljudi ovdje. Morali smo javiti gazdi da nas neće biti oko 55-60 nego 80, a možda i više.

Najstarije vozilo je od našeg prijatelja iz Trsta, Guida Botteria, jedna Alfa Romeo Spider iz 1961. godine koja dobiva naravno specijalnu nagradu. Vozilo je iz 1961., iako je model čak iz 1957. On dobiva nagradu za najstariji automobil. Botteri ima 80 godina, ali je u formi, nosi repić, pravi frajer. Onda imamo najstarijeg sudionika Živka Pavelića iz Rijeke, 89 godina, i vozi jednu Volkswagen Bubu. Najmlađa vozačica je ujedno i jedina ženska osoba na natjecanju, a to je Tea Peteh iz Pule, ima 19 godina i vozi jugo. I onda imamo najljepši motor koji je dobro očuvan, Honda iz 1983. čiji je vozač Samo Prodan iz Kopra. Najbrojniji učesnici osim našeg kluba je Oldtimer klub Rijeka, tako da onda izdajemo jedno specijalno priznanje za to.

Sudionici su obično iz Hrvatske, Slovenije i posebice Italije odakle je preko 20 vozila. Iz Slovenije je došlo njih desetak, a ostali su iz Hrvatske: Pula, Rijeka, Pazin, Žminj, Rovinj...

Mi smo vozili u Barbanu, iza Općine je lijepi parking, i tamo su se okupljena vozila natjecala u vožnji spretnosti, znači motori na 25 sekundi, a automobili na 30. Trebalo je poći u prvu garažu i voziti natrag u drugu garažu. Mjerilo se ulazno vrijeme i izlazno, onaj koji je bio bliži određenom vremenu (dakle 30 ili 25 sekundi) proglašen je pobjednikom. Jedan od automobila se pokvario, a trebao je biti proglašen najljepšim, ali kako nije došao do cilja nije mogao biti nagrađen, rekao nam je Boris Jurevini.

Nakon zasluženog ručka u popodnevnim satima, podijeljene su nagrade u kategorijama automobili klase I, klase II i klase III, te motocikli klase I i klase II.

U kategoriji automobili klase I pobjednik je bio Zlatko Kasumović koji je stigao do cilja u 25,14 sekundi. Nešto sporiji bio je drugoplasirani Guido Botteri, kojem je trebalo 25,34 sekundi. Treće mjesto pripalo je Borisu Rabaru.

U kategoriji automobili II klase pobijedio je Mateo Licul sa 25,07 sekundi. Drugoplasirani bio je Damir Peteh, a na trećem mjestu završio je Branko Barbić. U zadnjoj, trećoj kategoriji automobila klase III pobjedu je odnio Paolo Degrassi s 25,36 sekundi, a samo dvije sekunde sporiji bio je drugoplasirani Nino Vaccaro. Treće mjesto osvojio je Emil Otočan.

Što se tiče kategorije motocikli klase I, pobjednik je bio Gianpiero Giraldi kojem je trebalo samo 17 sekundi. Drugoplasirani bio je Filip Stipančić.

U kategoriji motocikli klase II, prvoplasirani je bio Walter Radin koji je vožnju odradio u 19,9 sekundi. Na drugo mjesto došao je Paolo Pechhi, a trećeplasirani bio je Eduard Klimić.