ljetne uspomene

Uvala oslića, morskih pasa, soli... Koje sve tajne kriju nazivi poznatih pulskih plaža?

| Autor: Glas Istre
(Arhiva Glasa Istre)

(Arhiva Glasa Istre)


Dugogodišnji rad naše novinarke Vanese Begić prepoznala je i ekipa HRT-a, a Vanesa ih je "provela" štorijama poznatih pulskih plaža.

Na spomen Valovina, naviru ljetne uspomene, i stari i mladi svi su bar jednom bili na Valovinama, ali odakle naziv? Što znači Val-ovine?

- One su kao hidronim nastale od Val del lovo ili, kasnije se pojavljuju kao Punta del lovo. Ono što je nama jezična poveznica u Maranskoj laguni, lago di Merano, nalazimo apsolutno identičan hidronim Val del lovo što konkretno znači uvala oslića, lovo je oslić ili mol, govori Andrej Bader, povjesničar.

Ribari su dakle ovdje dolazili loviti mole, ali koja je punta il rt lovo?

- Pošlo je previše vremena i za moje pojmove da bi mogao reći je li ovo punta lovine ili lovo.

Oko imena su se lomila koplja, u narodu se često govori i kako je sam naziv nastao zbog ovaca, talijanski "ovini". Mnogo je o tome pisala Vanesa, dugogodišnja novinarka Glasa Istre, koja pulske štorije nosi u malom prstu.

- Zaintrigirala me priča vezana za toponime, uz naše prekrasne plaže koje su srce i duša Pule. Dok sam pisala te gradske štorije dolazilo je uzročno posljedično do puno novih informacija. Svatko je davao neku informaciju, nešto što je čuo od bake, od djeda, pradjeda, kaže Vanesa Begić, novinarka Glasa Istre.

Naziv Valovine se, kaže nam Andrej, spominje 1732. godine, što ne znači da nije postojao i ranije.

Valkane - uvala morskih pasa?

Valkane je možda najpoznatije kupalište u Puli. Odakle je nastalo ime, ima li veze s morskim psima?

- Ima i nema, svi će kao etimološki čistunci reći nema veze, ali indirektno ima. Sam naziv je vezan isključivo i jedino za trstiku, kaže Andrej Bader, povjesničar.

Ili na talijanskome "canne", do uvale je davno tekao potočić, a uz njega rasla trstika. Ali priča o morskim psima i nije toliko nemoguća, jer je Pula za vrijeme Austrougarske na Valkanama i Mornaru imala klaonice.

Valkane su danas popularno kupalište otvoreno za sve, no nije tako bilo u prošlosti. Monarhija je gdje se danas nalaze odbojkaški tereni 1913. izgradila kupališni kompleks, uživanje je bilo rezervirano samo za odabrane, i da, za vrijeme Italije, ali i kasnije, ulaz se plaćao.

Valsaline - uvala soli

- To govori istodobno da je riječ o solani, ali govori i ne približavaj se ovo je državni monopol, govori povjesničar Bader.

- Nespojivo je s turizmom koji će se vrlo brzo desiti, ljudi će za 10-15 godina početi ulaziti u more. Fenomen ulaska u vodu preplavit će apsolutno sve društvene slojeve, a mi istodobno imamo klaonice pored mora. Mi smo bili glavna ratna luka Austrougarske monarhije i jednostavno trebalo je nahraniti te ljude.

- Znajmo da smo sretni da imamo tako lijepe plaže, da je cijeli taj pulski prsten bogat plažama, a kad znamo još da kriju neke priče, možda i dobro da nekad ostanu obavijene velom tajne, onda je cjelokupna situacija tim ljepša, poručuje Vanesa Begić, novinarka Glasa Istre.

Cijeli prilog dostupan je ovdje.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter