Povodom početka obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti, Policijska uprava istarska u suradnji s Gradom Pula, Nastavnim zavodom za javno zdravstvo Istarske županije i Gradskim društvom Crvenog križa Pula organizirala je utrku koja se jutros održala na šetalištu Lungomare.
Prije početka utrke, na Mornaru su se uz organizatore okupili i njezini sudionici - učenici pulskih osnovnih škola Stoja i Veruda koji su umjesto startnih brojeva na majicama nosili najbolje slogane izabrane na natječaju učenika sedmih i osmih razreda osnovnih škola s područja Istarske županije.
Pobjednica utrke u konkurenciji djevojčica je Anastasija Perić, učenica 5.a razreda Osnovne škole Stoja, a slijedile su je školske kolegice Sara Bakša iz 6.a te Marta Červar iz 6.b razreda.
U konkurenciji dječaka prvi na cilj je stigao također učenik škole Stoja, Darian Car koji pohađa 6.a razred. Drugo mjesto osvojio je Viktor Stojimirović iz 6.c razreda OŠ Veruda, a slijedio ga je razredni kolega Fran Dujmović.
Utrci, koja se trčala od Mornara do Gortanove uvale i nazad, prethodio je zabavno-umjetnički program učenika obiju škola koji su pjesmom i plesom bodrili svoje vršnjake pred sam start.
- Ovo je šesta po redu utrka koju Policijska uprava istarska priređuje na početku Mjeseca borbe protiv ovisnosti. Poruka koju želimo poslati je ta da postoji puno bolji izbor nego ovisnost, a to je zdrav način života, sport, druženje, priroda, a za to su nam uvijek zanimljivi mladi, osnovnoškolci, kojih je danas ovdje preko 150 i koji će svojim porukama senzibilizirati javnost i pozvati svoje prijatelje, vršnjake i kolege da izaberu kvalitetniju zabavu i način života umjesto ovisnosti, kazao je Božo Kirin, zamjenik načelnika Policijske uprave istarske.
Pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti, mlade i sport Ivana Sokolov potvrdila je važnost suradnje između Grada, škola, policije i ostalih institucija za kvalitetu života u zajednici.
- Godinama pokušavamo zajedničkim aktivnostima i suradnjom obilježavati ovakve događaje. Iako je ovo Mjesec borbe protiv ovisnosti, pa su naše aktivnosti pojačane, imamo i nekoliko planiranih aktivnosti kroz taj mjesec, a li na nama je da radimo čitavu godinu, kazala je Sokolov ističući da je iznimno bitno razgovarati s djecom kako u školama, tako i u zajednici.
- Važno je da se svi zapitamo na koji način radimo u obiteljima, jer mislim da otuda treba krenuti, jer je obitelj nešto primarno. Moramo se malo i odmaknuti od 'klasičnih' ovisnosti poput droge i alkohola, koje su, naravno, vrlo važne, ali moramo više razgovarati o ovisnostima kao što su internet, mobilni telefoni i kocka, poručila je Sokolov.
Na stanje među mladima po pitanju ovisnosti upozorila je i Helena Mitrović, voditeljica Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti.
- Ono što u ovo vrijeme svakako možemo istaknuti kao problem je učestalo korištenje marihuane kod adolescenata, a prilična je i raširenost amfetaminskih droga, ali i jedan prilično liberalan stav prema tim drogama te jedno neshvaćanje ozbiljnosti problema, naglasila je Mitrović. Dodala je da vrlo često upravo roditelji imaju liberalan stav, posebice prema marihuani, a onda se mladi ljudi javljaju na liječenje tek kad su poprilično 'zabrazdili' u problem.