NEZAVISNI SABORSKI ZASTUPNIK I VIJEĆNIK

Marin Lerotić: "U protekle dvije godine ono čime su se bavili u Gradu Puli su brojna poskupljenja!"

| Autor: Jelena Milović
(Snimio Duško Marušić Čiči)

(Snimio Duško Marušić Čiči)


Ispred Komunalne palače Grada Pule na temu novog udara na kućni budžet građana Pule, govorio je danas nezavisni saborski zastupnik i gradski vijećnik Marin Lerotić. Riječ je, kako je naveo, o dizanju mnogih poreznih stopa koje će utjecati kako na građane, tako i na poduzetnike, a gradonačelnik Zoričić, prema Lerotićevim riječima, očekuje da će ga partneri u Gradskom vijeću podržati pri donošenju ovih odluka.

"U protekle dvije godine ono čime su se bavili u Gradu su brojna poskupljenja", naglašava on i nabraja neka od njih: od sportskih objekata, vode, odvoza otpada, tržnice, Fratarskog otoka i drugih. Lerotić smatra da se može i bez silnih povećanja te da u kriznim vremenima i Grad na sebe treba preuzeti teret i pomoći građanima. Planirani proračun pokazuje da postoje načini i prostor da se ublaži udar na građane. Poziva vijećnike da ne podrže ova povećanja i nada se da ove odluke neće proći.

Marin Lerotić (Snimio Duško Marušić Čiči)Marin Lerotić (Snimio Duško Marušić Čiči)

- Troškovi računa koje građani plaćaju pulskoj Herculanei u protekle dvije i po godine narasli su preko 80 posto, a grad nikad nije bio prljaviji i nikad neuređeniji, navodi on kao primjer. Nadalje, veli kako će Grad doista izgubiti četiri milijuna eura, ali prihod od poreza i prireza na dohodak, u odnosu na 2021. godinu, ako se govori o polugodišnjem izvješću od 1. siječnja do 30. lipnja narastao je po njegovoj tvrdnji za preko 40 milijuna kuna, a u odnosu na 2022. godinu za nešto manje. "Tromjesečno su prihodi rasli u odnosu na 2021. godinu preko devet milijuna kuna, a u odnosu na 2022. godinu preko pet milijuna kuna. Što znači da će i s ovim gubitkom Grad prihodovati više nego je to bilo prošle godine", argumentira on.

- Raste i komunalna naknada 37 posto pa ako uzmemo u obzir da je planirani prihod od komunalne naknade u 2023. godini bio 6,6 milijuna kuna, tim će porastom sljedeće godine taj prihod rasti za preko dva i po milijuna eura. Samim tim će se namaknuti više od pola iznosa koji se gubi ukidanjem prireza. Kako će umirovljenici i radnici s najmanjima primanjima izdržati sva najavljena poskupljenja, postavlja pitanje Lerotić.

Nove odluke udarit će i poduzetnike, a Lerotić navodi primjer prve zone i rasta mjesečnog poreza za postavljanje kioska i montažnih objekata, koji raste za preko 300 eura, odnosno 3.600 eura godišnje. Sve to govori da će poduzetnici vrlo vjerojatno dizati cijene, a u konačnici to opet plaćati građani.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter