Uoči današnjeg sastanka kojem su prisustvovali pulski gradonačelnik Zoričić, istarski župan Miletić, direktor Kaštijuna Stilinović, predstavnici komunalnih društava gradova i općina u Istarskoj županiji te predstavnici radne skupine za civilni nadzor, ispred Komunalne palače na Forumu okupili su se prosvjednici koji su iskoristili priliku kako bi izrazili svoje nezadovoljstvo zbog već dugo nerješenog problema povezanog s Kaštijunom.
Ispred Foruma i Augustova hrama mogli su se vidjeti transparenti na kojima je pisalo: "Meni ovdje nešto smrdi, nisu čista posla", "Svoja govna prosipajte sebi doma!", "Znaš li što udišeš", "Kaštijun krši zakon!"... To su samo neke od poruka koje aktivisti kontinuirano ističu u nadi da će se riješiti dugogodišnji problem odlagališta Kaštijun, a je li to doprlo do onih koji imaju i nadležnosti da riješe ovaj gorući problem, moglo se čuti na sastanku koji je uslijedio u Gradskoj palači.
- Kad kažem da Kaštijun ne može više ovako, mislim da je to svima jasno, poručio je na početku govora Filip Zoričić dodavši da su potrebna konkretna rješenja.
- Zatvoriti Kaštijun ne možemo, premjestiti ga ne možemo, ali problem mora biti riješen, naglasio je pulski gradonačelnik.
A rješenje za Kaštijun Zoričić ponajprije vidi kroz izdvojeno prikupljanje bio-otpada, i to od 1. siječnja sljedeće godine, o čemu će se, najavio je, na skorašnjoj skupštini donijeti pisani zaključci. Drugo rješenje za problematiku Kaštijuna gradonačelnik Pule vidi u promijenjenom modelu preuzimanja otpada iz ostalih jedinica lokalne samouprave uz novi cjenik za miješani komunalni otpad.
- Mi smo kao Pula pokazali pet posto manje otpada, a nadamo se da ćemo tu odgovornost i proširiti, a dok smo većinski vlasnici, posve smo svjesni što to znači za Kaštijun, kazao je Zoričić.
- Ovo nije tema od jučer, ali uzet ću si za pravo podsjetiti da je Hrvatska preuzela direktive Europske unije. Samo su Primorsko-goranska i Istarska županija postupile prema tim direktivama, kazao je župan Boris Miletić. Podsjetio je i da je prema pravilima moguće imati maksimalno jedan takav centar po županiji te da je maksimalna dozvoljena količina otpada 90 tisuća tona godišnje.
Miletić je istaknuo da se posljednjih godina dogodio rapidni porast nekomercijalnog smještaja, a uz 200 tisuća stanovnika, koliko živi u Istri, turista dolazi barem još toliko, pa je i količina otpada tijekom sezone puno veća.
OPŠIRNIJE U TISKANOM I ONLINE IZDANJU GLASA ISTRE OD ČETVRTKA