Šire asortiman

OPG Grbac udvostručio proizvodnju voća i povrća. Zakupili su 10 hektara zemljišta, ali domaćih radnika nema

Uskoro će biti jako puno posla, počevši od sadnje krumpira. Niti sada ne možemo pobrati sve povrće jer nemamo dovoljno radnika. Taj posao također treba znati raditi, a suprug ne stigne sve. Kada krene berba jagoda, onda sam i ja stalno u polju, kaže Marina Grbac

| Autor: Jasna ORLIĆ
OPG Grbac (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

OPG Grbac (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)


Sokovi od cikle, celera, jabuke, mrkve, domaća šalša, mokra vegeta, marmelada od šljiva, marmelada od jagoda i trešanja, marmelada od marelica, namaz od povrća i slanutka, ukiseljena cikla, ukiseljena paprika, đuveč, slane masline… Sve su to prerađevine koje proizvodi Marina Grbac od povrća i voća s njihovog obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva i prodaje na kućnom pragu.

Recepti za sezonska jela

Iz njene radionice svakog dana izlaze maštoviti, ukusni i zdravi proizvodi pripremljeni od domaćih sezonskih namirnica, bez dodataka konzervansa. Posjetili smo ih u Lošinjskoj ulici gdje je sjedište OPG-a, dio poljoprivredne proizvodnje i štand sa svježim voćem, povrćem i prerađevinama. Razgovaramo o receptima, novim zdravim trendovima prehrane, koje Marina uspješno slijedi i promovira na Facebook stranici OPG-a.

Snimio Dejan ŠTIFANIĆSnimio Dejan ŠTIFANIĆ

- Volim zdravu prehranu, volim istraživati i volim novitete. Dosadno mi je kada je sve uvijek isto. Moram uvijek iznova probati nešto novo. Ove namaze od voća i povrća radim iz ljubavi jer i ja to volim jesti pa takve proizvode i spremam. U marmelade dodajem vrlo malo šećera, samo 10 posto, što je puno manje od kupovnih marmelada. Ipak, moji se voćni namazi ne kvare, ostaju zdravi i ukusni cijele godine, veli Marina Grbac.

- U sezoni medvjeđeg luka odem ga brati u okolicu Motovuna i miješam u naše proizvode. Pokazalo se da su kupci vrlo zainteresirani za kupovinu naših proizvoda. Osim toga, dajem im ideje. Volim svoje recepte podijeliti s ljudima da i sami naprave nešto od toga kod kuće. Na našoj Facebook stranici predlažem i recepte za jela od sezonskog povrća koje nudimo na štandu, dodaje Marina.

Snimio Dejan ŠTIFANIĆSnimio Dejan ŠTIFANIĆ

U ponudi na štandu nude i zelene košarice sa 7-8 kilograma domaćeg sezonskog povrća po cijeni od 10 eura. Košarica je nedavno znatno poskupjela. Kažu da su znatno porasli troškovi proizvodnje.

Povrća i voća za prodaju i preradu po svemu sudeći neće nedostajati, jer OPG Grbac upravo ove zime širi proizvodnju. Uzeli su u zakup 10 hektara poljoprivrednog zemljišta u Ševama gdje Emil Grbac, nositelj OPG-a, upravo priprema zemlju za proljetnu sadnju i sjetvu. Do sada su obrađivali njive kraj Pomera na nešto manjoj površini koje su također imali u zakupu.

Emil Grbac (snimio Milivoj MIJOŠEK)Emil Grbac (snimio Milivoj MIJOŠEK)

- Ranije smo obrađivali šest hektara: proširili smo proizvodnju za 4-5 hektara i sada pripremamo zemlju za sadnju krumpira, salate i ranog kupusa. Uzgajamo velik asortiman povrća i voće. Proizvodnja se bazira na više kultura u manjim količinama, jedino krumpira sadimo više. Kroz godinu u ponudi imamo 10 do 15 artikala. Jedan dio proizvoda plasiramo na veletržnice u Rijeku i Zagreb, veli Emil Grbac.

Mraz im dobrodošao

Na pitanje je li zadovoljan plasmanom, kaže da je ovu zimu bilo dobro, a plaćanje se obavljalo na vrijeme. Cijene bi se mogle malo korigirati, ali dobro je, vidjet ćemo kako će biti sljedeće sezone, zaključuje Emil.

Pitamo ga može li se živjeti od poljoprivrede.

Snimio Dejan ŠTIFANIĆSnimio Dejan ŠTIFANIĆ

- Može se živjeti od poljoprivrede, ali jako se puno radi, treba staviti ruke na muke, veli Emil koji je na njivi od ranog jutra. Doveze povrće na štand, pa se opet vraća na polje. Aktualno zahlađenje dobro im je došlo jer će se zemlja smrznuti.

- Mraz i led malo će je 'razdrmati' i to jako puno znači. Ukoliko sada dobro pripremimo zemlju, ona će biti 'sitna' cijele godine, pojašnjava Emil.

Zelene košarice (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)Zelene košarice (snimio Dejan ŠTIFANIĆ)

Kao i u mnogim drugim djelatnostima, najveći problem im je nedostatak radnika.

- Uskoro će biti jako puno posla, počevši od sadnje krumpira. Niti sada ne možemo pobrati sve povrće jer nemamo dovoljno radnika. Taj posao također treba znati raditi, a suprug ne stigne sve. Kada krene berba jagoda, onda sam i ja stalno u polju, više nema vremena za preradu, veli Marina.

Morat ćemo se, veli, orijentirati prema stranim radnicima jer kod nas nema kvalitetne radne snage.

Prodaja na kućnom pragu - Marina Grbac (desno)Prodaja na kućnom pragu - Marina Grbac (desno)

- Sada tražimo putem agencije radne dozvole za pet radnika iz trećih zemalja. Nadamo se da će ostati cijelu godinu, zaključuje Marina.

Mi dodajemo da je poznato da su do sada brojni Nepalci pokazali da znaju brati masline, valjda će znati brati i jagode. Ako ne znaju, naučit će.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter