Košarica (snimila Lara BAGAR)
Ako je suditi po cijenama na pulskoj tržnici i u trgovinama, ali i po reakcijama Puljana, blagdanska košarica nikad nije bila lakša i skuplja. Sadržajno siromašna, a cjenovno delikatesna. Prvenstveno je to rezultat inflacije koja je još u rujnu dosegla rekordnih 12,8 posto, zbog čega su se ostvarile i crne prognoze da će cijene popularnih blagdanskih, ali i ostalih proizvoda ove godine biti i do 40 posto veće nego lani. Iako je Vlada donijela odluku kojom je ograničila cijene pojedinih osnovnih namirnica poput ulja, mlijeka, brašna, šećera i mesnih proizvoda, a koja ostaje na snazi do 31. ožujka 2023., cijene pekarskih proizvoda, slatkiša, voća, ipak rastu.
Tako je za skromniju božićnu trpezu četveročlana obitelj prošle godine morala izdvojiti između 500 i 1.000 kuna. Skromnija blagdanska košarica ove godine će iznositi 1.153,07 kuna, a ona može biti još i skromnija odricanjem od još nekih blagdanskih specijaliteta, pa ju je, u vrlo skromnom obliku, moguće spustiti i na 680,17 kuna. Tradicionalna blagdanska potrošačka košarica, na kojoj se ne štedi, ove će godine iznositi 2.602,47 kuna. Izračun je to Nezavisnih hrvatskih sindikata, koji uz te troškove dodaju i onaj za božićno drvce.
Blagdanska potrošačka košarica obuhvaća troškove tradicionalne prehrane na Badnjak, Božić, blagdan sv. Stjepana, Silvestrovo i Novu godinu. Zbog uvažavanja tradicije i velikih regionalnih razlika, košarica je, napominju, temeljena na tradicionalnoj blagdanskoj prehrani koja se blaguje najčešće i u najvećem dijelu Hrvatske.
Obilaskom trgovina u Puli izgleda da je inflacija ukrala Božić. Samo nekoliko dana prije Božića gužvi u trgovinama nema. Kupuje se promišljeno i oprezno. Zanimljiv je marketinški trik s 99 ili 9 kuna i lipa. Tako je jedan Puljanin u Staniću lamentirao nad sušenim bakalarom koji se prodavao po 309 kuna, a nije mu smetao onaj od 299.
Na pulskoj tržnici u Studencu gotovi bakalar od Aldena prodaje se po cijeni od 151,99 lipa, na susjednom štandu gotovi bakalar iz Sv. Kirina stoji pak 165 kuna, dok je suhi čak 330. Pečena šunka dođe 69,90 po kilogramu. Suhe salame poput čajne prodaju se po cijeni od 79,90 kuna. Za Kulen od PIK Vrbovca treba izdvojiti 89,90 kuna dok je zimska "paprena" sa cijenom od 177 kuna po kilogramu. Kranjske kobasice dođu 21,99 kuna. A gdje ima salame, ima i sira, te se istarski pecorino može dobiti po cijeni od 89,90 kuna, Dido sir pak dođe 147 kuna po kilogramu.
"Kupuju jednako kao i lani", veli Kata Đolić iz Studenca. Ljubazna je sa svojim klijentima i atmosfera je ugodna, vrlo blagdanska i bezbrižna. Trgovkinja pored kaže da onaj koji je naučen kupovati kupit će i sada, jer je takva trpeza jednom godišnje, a do nje posebice drži starija populacija.
"Ništa ne planiram. Sve će biti spontano", veli jedna mlađa mušterija te time potvrđuje prethodnu tezu.
"Sada kupujem da probam, pa ću na osnovu toga poslije doći kupiti", veli 74-godišnji Tibold Dragutin dok kupuje rebarca i mljeveno meso za sarmu u mesnici Danči na pulskoj tržnici.
"Nešto moraš pripremiti. Ma zapravo ništa ne planiramo. Kupili smo jaja, sada meso i kiseli kupus i tako se uhodavamo", veli on te kaže da on i supruga, koji su oboje fakultetski obrazovani, zajedno imaju 6.000 kuna mirovine, od čega njegova iznosi 339 eura, pa će shodno tome nešto prirediti.
Kilogram odojka može se naći od 55 do 60 kuna, dok je lani koštao 39,99. Janjetina se prodaje po cijeni od 95 kuna po kilogramu i nešto je skuplja u odnosu na prošlogodišnju, koja je bila 82 kune. Mljeveno meso za sarme je 60-ak kuna po kilogramu, dok je kilogram kiselog kupusa na pulskoj tržnici 16 kuna.
Teleće pečenje bez kosti su u jednoj mesnici na tržnici košta 95 kuna, dok sa kostima dođe oko 70. Kilogram junetine za juhu dođe 59 kuna. Mesar Mario nam veli da je potrošnja po obitelji oko 200 kuna.
"Neću štedjeti, već ću manje trošiti", veli gospođa Mila dok kupuje jaja koja dođu oko 2 kune. Prodavačica kaže da je prodaja standardno veća pred praznike, ali ipak primjećuje da je promet mrvicu manji.
Purica dođe 44,90 kuna, piletina nešto manje i prodaje se po 23,70 kuna, a tko si ne može priuštiti, opredijeliti će se za kokicu. Po purici se vidi pravo stanje potrošnje.
"Prošle smo godine imali naručeno barem 15 purica, a ove godine 5", veli trgovkinja na tržnici. Kaže da je prodaja slabija jer su ljudi oprezni u strahu od inflacije i eura.
"Za blagdansku trpezu ćemo potrošiti oko 100 eura po novome. Bit će to ručak s nonićima, a na stolu će se obavezno naći bakalar, malo mesa, francuska salata, prilozi, a božićni će kolač napraviti moja mama", veli Doris Rajlić, uz komentar da je sve osjetno skuplje.
"Imat ćemo sve, samo malo", veli gospođa dok kupuje krumpir. Kilogram je na tržnici 10 kuna, dok u jednom hipermarketu 5 kilograma dođe 25 kuna. U istom hipermarketu juneća rebra dođu 42,99 kuna, pečenka 43,99, a cijena odojka bi još trebala pasti ovih dana. Mesar kaže da se kupuje carsko meso, čiji kilogram dođe 28 kuna. Dakle, ispada da je prava akcija u hipermarketima, gdje se velika kantica gotove francuske salate može dobiti za 39,99 kuna.
I kakav je to Božić bez panetonea? Njegova cijena varira od 35 kuna (750 grama) do 79,90 za onaj sa pistacchiom i čokoladom. Za zdravicu za neku bolju budućnost treba izdvojiti, na primjer, 319 kuna za Monet šampanjac, a pjenušavo vino biti će dostojna zamjena već za 49,99 kuna.
"Sve je jako poskupilo. Svaki put kada se dođe je skuplje", veli gospođa Zorka Pauro, koja će za obitelj pripremiti bakalar, janjetinu i puretinu. Planira potrošiti 300 kuna. Komentira teglicu pečenih paprika od 26 kuna i kukuruz šećerac koji u limenci od 125 grama stoji 9 kuna, dok grašak i mrkva u limenci od 400 grama stoje 18, 99. "Sjećat ćemo se siječnja", duhovito zaključuje, uz želje za dobrom trpezom i zdravljem.