Skrb za starije osobe

Volonterka Ana Holik: "Nekim osobama bi puno značilo da im se netko barem telefonski obrati, da popriča s njima. Puno je usamljenih"

| Autor: Jelena MILOVIĆ
Umirovljenica Antonija Uka s Anom Holik (snimio Milivoj MIJOŠEK)

Umirovljenica Antonija Uka s Anom Holik (snimio Milivoj MIJOŠEK)


Njoj treba pomoć, a ona joj tu pomoć rado i besplatno pruža. To je baza volonterstva. U našem gradu postoji više priča s takvim scenarijem, a mi smo se odlučili podijeliti jednu od njih. Volontiranje je neplaćena i neprofitna aktivnost, ali kad je radite sa srcem, osjećaj korisnosti i dobrobiti, koju pritom pružate nekom drugom, ne može se stavljati u novčane okvire. Svake se godine 5. prosinca obilježava Međunarodni dan volontera, a volontiranje je upravo jedan od kamena temeljaca civilnog društva, što, je, uostalom, i definicija u Općoj deklaraciji o volonterstvu. O njemu se puno zna na pojmovnoj razini, a u nekim segmentima ljudi ga poznaju kroz vlastito, sporadično volontiranje. Neki, pak, među nama, žive volonterstvo svakodnevno i iz prve ruke o njemu s lakoćom govore, u slučaju kada volontiraju ili samo dobivaju pomoć od volontera.

Zajedno više od desetljeća

Od 2004. godine u pulskoj podružnici Sindikata umirovljenika Hrvatske u Puli provodi se volonterski program pod nazivom Skrb za starije osobe. U okviru tog programa kontinuirano je angažirano pedesetak volontera koji brinu o starijim, teže pokretnim osobama koje uglavnom žive same, podsjeća voditeljica programa Zorica Drandić iz pulske podružnice Sindikata umirovljenika Hrvatske.

Razgovarali smo s volonterkom i njenom štićenicom, koje su ispričale kako to izgleda u praksi, izvan ceremonijalnih obilježavanja, u onom najživotnijem smislu te riječi te pokazale koliko im ovaj zajednički put ponaosob znači.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter