AMBICIOZNI BALJANI

Umjesto hotela i stranih ulaganja, Općina Bale i tvrtka Fort Forno bivšim austrougarskim tvrđavama udahnut će novi život kroz - KULTURNI TURIZAM!


Umjesto raspisivanja natječaja za inozemne ulagače koji bi gradili hotele te domaće ljude zapošljavali tek kao jeftinu najamnu radnu snagu, odlučili su sami preuzeti sudbinu prostora bivših tvrđava u svoje ruke. Odlučili su se, vlastitim, znanjem i energijom stvoriti nove industrije

 

Konačno, prije desetak dana Vlada RH prepustila je Općini Bale na upravljanje golemi, netaknuti i povijesno značajan prostor mreže austrougarskih utvrda čija je gradnja započela prije dvjesto, a završila prije stotinjak godina.

Impresivne fortifikacije u visokom stupnju očuvanosti nevjerojatno su atraktivan prostor koji se naprosto nudi kao platforma za realizaciju niza sadržaja. Potencijal tog prostora, kamenih tvrđava pozicioniranih blizu mora, a opet dobro zaklonjenih kako bi neprijatelju do zadnjeg trenutka bile teško uočljive, prepoznali su u Općini Bale. Upravo je Općina Bale glavni osnivač tvrtke Fort Forno d.o.o. koja će upravljati fortifikacijama. Fort Forno je ujedno i naziv glavne od svih šest fortifikacija na kojoj je ovog ljeta, uz veliku promociju i posjetu brojnih Puljana i turista iz obližnjeg kampa Mon Perin, uspješno održana fantastična predstava „Istarske priče“ u režiji pulskog redatelja na privremenom radu u Osijeku Roberta Raponje.

Cuccurin uložio 11,3 milijuna kuna

Suosnivači Fort Forna d.o.o. još su tvrtka Mon Perin, Zaklada Mon Perin čiji je osnivač poznati istarski poduzetnik i drugi dioničar Adrisa Plinio Cuccurin koji je u nju osobno uložio 11,3 milijuna kuna, njegova tvrtka Plinio d.o.o. i općinska tvrtka Fornaleta.

Općina Bale i Fort Forno d.o.o. odlučili su se - nakon benevolentnog ponašanja države i nakon što je ovoljetna kazališna predstava „Istarske priče“ pokazala da je opredijeljenost za kulturni sadržaj pravi smjer njegovog razvoja - prostoru fortifikacija udahnuti novi život i energiju. Odlučili su se, umjesto raspisivanja natječaja za inozemne ulagače koji bi gradili hotele te domaće ljude zapošljavali tek kao jeftinu najamnu radnu snagu, sami preuzeti sudbinu prostora bivših tvrđava smještenih unutar administrativnih granica Bala u svoje ruke. Odlučili su se, vlastitim, znanjem i energijom, stvoriti nove industrije. Odlučili su se, naime, za nove oblike kulturnog turizma, čime žele dokazati da kultura nije samo potrošnja, nego da pravilno usmjeravana kroz pomno osmišljene projekte može donijeti zaradu. Cilj je da prostor umreženih tvrđava, koje zbog načina gradnje i pozicioniranosti izgleda i moćno i vječno, ostane na upravljanje domaćim ljudima koji imaju viziju kako ga valorizirati kroz stvaranje novih vrijednosti te ga očuvati budućim generacijama. Pred Balama je, potvrđuje to i njihov dugogodišnji načelnik Edi Pastrovichio, novo razdoblje izazova u kojem ta mala pitoreskna Općina opet želi, kao i u prethodnom razdoblju, u malo vremena napraviti velike i značajne razvojne iskorake.

Uredit će muzejski prostor

- Derutan i potpuno zapušten prostor šest tvrđava domaćim znanjem i snagama te bez velikih stranih investicija učinit ćemo prikladnim mjestom za stvaranje novih ideja. Bale će postati novi inkubator znanja, kultura i novih tehnologija. S jasnim vizijama što ćemo napraviti sve ćemo imati na jednom i zaokruženom mjestu. To je poanta, kaže Pastrovicchio.

Član Uprave Mon Perina i Fort Forna Ivan Maričić kaže da je plan da u naredne tri godine svaka od tvrđava dobije svoj sadržaj te da se ujedno, kao ljetni kamp za smještaj mladih, osposobi i prostor bivše vojske . Napominje i da će se, nakon što je u dijelu te tvrđave održana predstava „Istarske priče“, sljedeće ljeto unutar tvrđave Fort Forno dodatno osmisliti muzejski prostor koji bi govorio o povijesti fortifikacija. Sadržaja i ideja je puno, a vremena za ambiciozne Baljane sve manje. Zato se užurbano priprema teren za posjete gostiju koji će osim u Paleo park, poučnu stazu za dinosaure koja se upravo gradi, imati priliku i za turistički posjet svim umreženim tvrđavama.

Pula, povratak u budućnost

U 2019. u tvrđavi Benedeto, u koju se osim čišćenja i uređivanja mora dovesti i struja, održat će se muzička ljetna škola za polaznike iz Osijeka, Pule i, intenzivno se radi na tome, iz SAD-a i Austrije.

Održat će se i glumačka i kiparska škola, priprema se predstava pod nazivom „Pula, povratak u budućnost“ o osobi koja je osmislila sustav utvrda i obranu pulske luke. Početak sljedeće sezone obilježit će muzički kamp kojem će prisustvovati i studenti IT tehnologija s osječkog fakulteta elektrotehnike i računarstva. Najbolje studente i radove financijski će nagraditi Zaklada Mon Perin s ciljem promicanja znanja i kreativnosti. (Robert FRANK)

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter