ONLINE

Održan sedmi Forum obiteljskog smještaja Istarske županije: HRVATSKA ULAZI U ZELENU ZONU, NADAMO SE NAGLOJ NAVALI BOOKINGA

  Apeliram na vlasnike privatnog smještaja da budu spremni, da odašilju jasne poruke o sigurnosti, imaju informacije o ulasku u državu, punktovima za eventualno cijepljenje, sve kako bi se kod nas turisti osjećali sigurno, kazala je županijska pročelnica za turizam Nada Prodan Mraković

| Autor: Borka PETROVIĆ
Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)

Ilustracija (Snimio Milivoj Mijošek)


Sedmi Forum obiteljskog smještaja Istarske županije održao se prekjučer, radi epidemioloških razloga, online. Unatoč tome, donio je pregršt zanimljivih tema, kako za male iznajmljivače tako i za ostale poduzetnike koji se na ovaj vid smještaja naslanjaju.

Kako je u uvodu rečeno Forum obiteljskog smještaja je edukativni program za pružatelje usluga smještaja u domaćinstvu. Svrha mu je pružanje aktualnih informacija za pomoć u pripremi turističke sezone te uvid u trendove na turističkom tržištu, novitete u ponudi i potražnji, propise i obveze iznajmljivača. Ovogodišnji sedmi Forum organizirao se u sklopu projekta KLIK Pula.

Sigurnost na prvom mjestu

Forum je otvorila Jasna Jaklin Majetić predsjednica Županijske komora Pula pri Hrvatskoj gospodarskoj komori koja je posebno istaknula potrebu udruživanja na lokalnoj razini, navodeći da u Hrvatskoj trenutno ima oko 110 tisuća obiteljskih domaćinstva s čak 66 tisuća postelja, što dovoljno govori o njihovoj snazi te kako sektor obiteljskog smještaja stvarno čine pravi mikro poduzetnici.

- Svima bih njima poručila da, kada svojim gostima preporučuju proizvode, hranu, da obrate pažnju na znakove "Hrvatska kvaliteta", riječ je o kvalitetnim proizvodima s kojima će i turisti biti zadovoljni, od primjerice Istarskog piva do Brionkine pince, kazala je Jaklin Majetić.

- Privatni iznajmljivači koji djeluje u Istri imaju važnu ulogu, jer čine respektabilan broj, ali i radi prvog kontakta s gostima koji je bitan. Oni su ti koji goste upoznaju s destinacijom. Svi koji se bave privatnim smještajem daju svom gostu prvu informaciju o destinaciji, o doživljajima, lokalnim proizvodima... Hrvatska ulazi u zelenu zonu, nadamo se da će se odjedanput desiti veliki interes i booking i za Istrom pa stoga i ovim putem apeliram na vlasnike privatnog smještaja da budu spremni, da odašilju jasne poruke o sigurnosti, imaju informacije o ulasku u državu, punktovima za eventualno cijepljenje, sve kako bi se turisti kod nas osjećali sigurno, kazala je županijska pročelnica za turizam Nada Prodan Mraković.

Regionalni centar kompetencija

Istaknula je da vlasnici obiteljskog smještaja nikako ne smiju zaboraviti da su oni dio cijele priče koja se u Istri razvija, počevši od selektivnih oblika turizma poput enogastronomije, vinskih cesta, do outdoor aktivnosti i kulturnih sadržaja, istaknuvši kao primjere projekte Eco Domus, odnosno certificiranja eko-prijateljskog smještaja u Istarskoj županiji do projekta "Bike&Bed", osmišljenih upravo kako bi se privatni iznajmljivači imali priliku dodatno razlikovati.

Europski projekt "KLIK Pula" predstavila je Orhideja Petković, ravnateljica Srednje škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu iz Pule. Kako je kazala, riječ je projektu "teškom" čak 44 milijuna kuna kojemu je odobreno stopostotno financiranje. Projekt traje 45 mjeseci, a završava zaključno s prosincem, 2023. godine. Na njemu sudjeluje čak 12 partnera, a njegov je cilj, među ostalima, aktualizirati školske kurikulume stare i nekoliko desetljeća, povećati stručni kadar te, kao krajnji cilj, osnovati Regionalni centar kompetencija.

Osnovna je intencija, kazala je, povezati obrazovanje s vremenom i lokacijom gdje se ono odvija, odnosno uspostaviti suradnju između obrazovnog, javnog i privatnog sektora. U sklopu projekta razvit će se tako šest novih strukovnih kurikuluma, koji su osmišljeni zajedno s poslodavcima kako bi učenici po izlasku iz škole mogli obavljati upravo one poslove koje tržište traži, a radit će se i na obrazovanju odraslih. Dodatno će se, navela je ravnateljica, škola nadograditi i opremiti suvremenim aparatima.

Što ako se gost razboli?

O zdravstvenoj sigurnosti gostiju u doba pandemije govorio je Danijel Ferlin iz Istarskih domova zdravlja. Govoreći o samom testiranju kazao je da se u Istri postoje tri vrste testa - PCR, brzi antigenski i serološko testiranje iz krvi.

- Ako gost ima simptome i posumnjamo na koronu domaćin ga mora uputiti k liječniku koji ga dalje upućuje gdje može obaviti test i koji je za njega najbolji, kazao je Ferlin dajući upute da tada domaćin s njim mora komunicirati vani, ispred objekta, i to s maskom. "Ukoliko je gost loše i treba pomoć zove se 194 i s njima dogovara kad mogu pregledati gosta. Oni rade i brze antigenske testove. Tu je i epidemiolog koji je dežuran 24 sata za sve informacije", kazao je Ferlin dodajući da je nekada telefon epidemiologa, zbog velikog broja poziva teško dobiti, te se u tom slučaju mogu kontaktirati i obiteljski liječnici ili pak direktno hitna pomoć.

Za turista kojemu je dokazana infekcija dogovara se kad će ga se prevesti na pregled ili u bolnicu, ako je to potrebno, a to može učiniti sanitetski prijevoz ili netko tko ionako mora u izolaciju, jer je već bio s njim u kontaktu. Osvrnuo se i na samu sigurnost domaćina navodeći da je najbolja mjera zaštite distanca, ali i cijepljenje.

Prostore potrebno dobro prozračiti

- Ne dirajte nos, usta i oči ako ruke niste dezinficirali, preporučio je Ferlin dodajući da je najbolja zaštita za privatne iznajmljivače cijepljenje jer će ih ono, ako su bili u kontaktu s turistom koji ima koronu, zaštititi. Posebno je naglasio da to, što turist u trenutku dolaska na smještaj ima negativan test, ne znači da nije bolestan, jer se simptomi mogu razviti i kasnije pa je oprez svakako preporučljiv. Kratko se osvrnuo i na samo čišćenje apartmana dajući preporuke da je prostor, prije ulaska, potrebno dobro prozračiti kako bi se razrijedila eventualna količina virusa u zraku.

- Mogućnost zaraze preko površina puno je manja, direktan kontakt je najopasniji. Zato držite distancu pri razgovoru i masku, ako niste cijepljeni, zaključio je Ferlin.

O utjecaju koronakrize u turizmu na promjenu dobne strukture gostiju kroz sezone i usmjeravanje ponude prema trenutnoj strukturi gostiju govorio je Miroslav Pretula, predsjednik Zajednice obiteljskog turizma Istarske županije, inače i sam iznajmljivač. Obrađene su i teme o financijskim obvezama privatnih iznajmljivača, certificiranju Eco Domus te o kreiranju vlastite web stranicu za apartmane. Govorilo se i kako dizajnom doživljaja doći do kvalitetnije usluge. Forum je završio panel raspravom o suradnji iznajmljivača i turističkih agencija.

Inače, organizatori Foruma su Škola za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu, kao nositelj projekta KLIK Pula i Županijska komora Pula kao partner.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter