Colomba je na talijanskom golub, znači to su Golubove stijene. To je pravi pulski naziv. Galebove su postale kada su došljaci to tako nazvali jer im se galeb nekako vezuje uz more. Uostalom, i izraz "galebarenje" ima veze sa zavađanjem na plaži, kaže nam Marino
Jednima Galebove, drugima Golubove. Kakogod, prelijepe stijene i jedna plaža koju je majka priroda učinila mrvicu posebnijom i vrijednom istraživanja omiljeno je okupljalište mnogih Puljana, a u ljetnim mjesecima sve je popularnija i među turistima kojima digitalne aplikacije po principu usmene predaje signaliziraju najljepše plaže u gradu i okolici.
Izvrtanje toponima
Prekrasne bijele stijene nešto su čime se ova plaža može pohvaliti, a posebna atrakcija su i obližnje špilje koje su u vrlo kratkom vremenu postale hit među brojnim ljubiteljima prirodnog avanturizma. I ne samo njima. Od jesenas ova je atraktivna plaža zanimljiva i filmska lokacija - kulisa je nezavisnog američkog filma čiji se kadrovi ovdje snimaju do prosinca.
Nerijetko se događa da neki toponimi krivo izgovoreni ili izvrnuti postanu općeprihvaćeni, a tako je i u slučaju s ovom pulskom plažom. Istražili smo znaju li Puljani ili Puležani pravi naziv ove rajske lokacije. Pitanje je bilo - što je ispravnije: Galebove ili Golubove stijene?
- Grotte di colomba, bez zadrške će 40-godišnji Puljanin Marino. "Colomba je na talijanskom golub, znači to su Golubove stijene. To je pravi pulski naziv. Galebove su postale kada su došljaci to tako nazvali jer im se galeb nekako vezuje uz more. Uostalom, i sam izraz 'galebarenje' ima veze sa zavađanjem na plaži. Dakle, pravim Puležanima su Golubove, a ostalima Galebove", objasnio je ovaj Puležan.
- Grotte di colombe. Tamo smo se hitali kada smo bili mladi štupidi, prisjetila se 84-godišnja umirovljena profesorica Marija Blažević. I 60-godišnjoj Puljanki Liliani ovo su oduvijek Golubove stijene. Drugačije misli Ivan Pupčević, mladi profesor iz Pule. "Koliko ja znam, kažu se Galebove, ali počelo je s golubovima jer su se skrivali po špiljama", kaže Ivan.
Špilje za skrivanje
Na ovu našu dilemu jedan od sugrađana okreće ploču. "Ma kakve stijene, pa ljudi se bore za opstanak. Mogu biti i Labudove stijene, što se mene tiče, u ovo naše vrijeme kada se olako preimenuju ulice i trgovi koji nose imena zaslužnih ljudi".
Ipak, dileme nema, stijene su Golubove. Potvrdio nam je to i Puljanin Eduard Kletečki, biolog i kustos u Prirodoslovnom muzeju u Zagrebu, zaslužan i za otkriće čovječje ribice u izvoru vode na Karolini. "To su Golubove stijene. Zna to starija populacija. Došljacima su bili upečatljivi galebovi koji se inače nalaze uz more pa je naziv lagano promijenjen. Galebovi nemaju nikakve veze s time, oni spadaju u laride. Što se tiče golubova, i dalje ih ima na Golubovim stijenama, i to su columbie livie i columbie livie domestice. Oni su se pomiješali, a i dalje se, kao i nekad gnijezde u špiljama i pukotinama", objasnio je biolog. Dakle, i narod i struka su potvrdili, stijene su - Golubove!