Zašto ugovoriti životno osiguranje?

| Autor: Sponzorirani članak
(Foto: Pexels)

(Foto: Pexels)


Sigurno ste puno puta čuli za izraz “polica životnog osiguranja” i možda nešto čak i znate o ovakvom tipu osiguranja, ali jeste li ikada razmatrali osiguranje s investicijske strane? Ovakav tip osiguranja najčešće ugovaraju osobe srednje i starije dobi, ali životno osiguranje može biti jako pametan financijski potez za sve uzraste.

Postoje različiti tipovi štednji, oročena štednja u banci, treći mirovinski stup, investicijski fondovi i sl. Ono što se znatno razlikuje između takvih vrsti štednji i životnog osiguranja je činjenica da se životno osiguranje u slučaju nezgode može isplatiti ranije. Također, životno osiguranje možete poprilično prilagoditi vlastitim financijskim mogućnostima.

Ako niste sigurni koju osiguravajuću kuću odabrati, portal Moj-bankar.hr pronalazi najbolje životno osiguranje za Vas uz pomoć jednostavnog alata. 

Je li životno osiguranje zakonski obavezno?

Ne, životno osiguranje nije zakonski obavezno, ugovarate ga po želji i potrebi. S obzirom na to da postoji više različitih oblika životnog osiguranja, potrebno je odabrati ono koje vam najbolje odgovara. Postoje različita osiguravajuća društva gdje možete ugovoriti ovakvu uslugu.

Ako ste osoba mlađa od 50 godina, imat će te puno bolje uvjete za ugovaranje ovakvog osiguranja. Zašto? Zašto sto je najveća stopa smrtnosti, čak 84,4% u 2020. godini vezana za stanovništvo starije od 65 i više godina prema HZJZ.

Potrebno je naglasiti kako je glavna ideja životnog osiguranja ustvari pokriće u slučaju nezgode ili nesreće. Životno osiguranje se pogotovo isplati ugovoriti osobama koje rade rizične poslove. U ovu skupinu ubrajamo razna zanimanja:

  • Vojska
  • Rudari
  • Specijalna policija
  • Pomorci

… i mnoga druga zanimanja

 

Osobe koje uzdržavaju obitelj ili možda neke druge osobe financijski ovise o njima bi definitivno trebale razmisliti o ugovaranju ovakve police. Zamislite scenario gdje vam se dogodi nesreća i više ne možete zarađivati novac. U slučaju da ste imali ugovoreno životno osiguranje, dobili bi financijsku olakšicu i dovoljno vremena da se snađete.

Koji tipovi životnog osiguranja postoje?

 

Postoje različiti tipovi životnog osiguranja, ali tri najčešća su Investicijsko, Mješovito i Riziko životno osiguranje. Ako se pitate koje od ovih odabrati, to ovisi najviše o vašem načinu života i potrebama. Razlike između tipova životnog osiguranja su sljedeće:

  • Mješovito: Jedno od najčešće ugovorenih životnih osiguranja. Ono što je atraktivno kod ovakvog tipa osiguranja je zajamčeni iznos koji dobivate u slučaju da doživite istek ugovora. Kod smrtnih slučaja, iznos se isplaćuje obitelji ili drugoj navedenoj osobi u ugovoru. U oba scenarija ovaj tip osiguranja prestaje vrijediti nakon što se isplati ugovoreni iznos.
  • Investicijsko: Ovakav tip osiguranja najpogodniji je za mlade osobe koje žele zaraditi dodatan novac na štednju tako što će odabrati investicijske fondove u koje žele ulagati. Također, ugovara se i način plaćanja bilo da je to mjesečno, kvartalno, godišnje ili nešto sasvim drukčije. Uz ovakav tip osiguranja dolaze i određeni rizici, ali oni su mali i generalno je ovo dobar odabir tipa životnog osiguranja. U slučaju doživljenja, isplaćuje vam se iznos, ali možete zatražiti i predujam, zamrznuti ili otkupiti policu.
  • Riziko životno osiguranje: Ovaj tip životnog osiguranja vam vrlo vjerojatno prvi padne na pamet. Najčešće se ugovara kao što smo prijašnje spomenuli u slučaju da radite životno rizičan posao. Razlikuje se od ostalih vrsti životnog osiguranja po tome što nema nikakvog iznos u slučaju da ste doživjeli istek police, ali su zato premije puno povoljnije u odnosu na ostale tipove. Isplate kod riziko životnog osiguranja nisu oporezive i možete naknadno povećati osigurani iznos.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter