Ilustracija (Pixabay)
Baš kao i u njezi kože, lako je pogriješiti kada je u pitanju vaša kosa. Možda je vaša rutina za kosu pranje šamponom jednom na svakih nekoliko dana, a možda ju perete svakodnevno. Možda ste ovisnik o uređajima za oblikovanje kose. Ili je možda previše četkate, držite stalno u visokom repu, koristite hrpu različitih šampona, regeneratora ili ulja za kosu.
U svakom slučaju, prilično je zajamčeno da je barem jedan korak u vašoj frizuri, u bilo kojem obliku, greška. Doznajte koje vam svakodnevne navike polako uništavaju kosu i kako preokrenuti izglede u svoju korist kako biste vratili svilenkastu, zdravu kosu.
Vjerujemo da velika većina obožava vrući tuš, ali pretjerano visoke temperature utjecat će na stanje vaše kose, oduzimajući joj prirodnu vlagu, a može uzrokovati crvenjenje i upalu vlasišta. Steknite naviku da umjesto toga koristite hladnu ili mlaku vodu. Uz to što će vam vaša kosa biti zahvalna, također ćete uštedjeti na računu jer će se potrošiti manje energije.
Obavezno vrhovima prstiju temeljito masirajte vlasište jer kao i kod kože, začepljenje pora na tjemenu je vrlo česta situacija. Bilo da je riječ o mrtvoj koži, nakupljanju proizvoda ili znoju, vaše vlasište svako malo treba temeljito očistiti. Pravilno čišćenje i piling vlasišta pomaže u čišćenju folikula, potiče cirkulaciju krvi i samim time rast kose.
Sve je u održavanju dobre ravnoteže između kose i vlasišta. Dakako, količina pranja ovisi i o vašem tipu kose. Istina je kako neki ljudi ne mogu izbjeći svakodnevno šamponiranje zbog borbe s tipom kose koji se brzo masti. No, u većini slučajeva, prečesto pranje kose samo znači da se brže masti, jer vam vlasište prekomjerno nadoknađuje područje proizvodnje ulja. Također, prečesto pranje kose može joj oduzeti prirodna zdrava ulja, a kosa će ostati suha i sklona lomljenju. Međutim, kosu ne možete ostaviti predugo ni neopranu, jer to može nenamjerno dovesti do začepljenja folikula dlake sebumom, stanjivanja vlasi i konačno, do gubitka kose. Idealno bi bilo prati kosu svaka 2-3 dana, prirodnim proizvodima koji hidratiziraju jer što je vaša kosa oštećenija, to će joj trebati više vremena da naraste.
Regenerator uvijek trebate nanositi od vrhova kose prema tjemenu, no pritom ga nemojte nanositi na tjeme jer time može doći do začepljenja folikula što dovodi do opadanja kose. Također, prirodna ulja koja proizvodi vaše vlasište jako su koncentrirana u korijenu, a to je ono što ga čini tako zdravim. Kada nanosite regenerator na ta prirodna ulja, gubite vrijeme i uklanjate prirodna ulja iz kose što ju čini beživotnom i nezdravom.
Ponekad jednostavno želite sušiti kosu što je brže moguće, a da ne morate koristiti sušilo za kosu, pa omotate ručnik oko glave i snažno trljajte. Iako je to učinkovit način sušenja kose, nije najzdraviji jer stvara trenje koje može dovesti do opadanja kose i uzrokuje razdvajanje vrhova. A i težina ručnika na glavi može uzrokovati stres vašim korijenima. Preporučljivo je ručnik držati na kosi ne duže od 2-3 minute, samo da upije glavninu vode. Također, nikada nemojte trljati kosu, potrebno je nježno tapkati ručnikom i nakon toga, viška vode riješiti se sušenjem kose na zraku ili sušilom za kosu na laganoj jačini. No, ako se ne želite odreći ovog načina, klasični ručnik zamijenite pamučnom majicom ili ručnikom od mikrovlakana. Mekana tekstura nježna je prema vašim vlasima, a prirodna vlakna upijaju vodu.
Regenerator štiti vlas od oštećenja i zadržava vlagu u kosi, čineći je mekšom, sjajnijom i lakšom za oblikovanje. Uz to, štiti pramenove kose od oštećenja, pomažući kosi da brže raste. Ulja, s druge strane, pomažu u jačanju kose i štite je od oštećenja. Primjena uljnog tretmana i maski jednom tjedno duboko hrani vašu kosu, a zadovoljna kosa brže raste. Bademovo ulje, ulje jojobe, ricinusovo, ulje makadamije, kokosovo ulje i čajevac neke su od najboljih opcija uljnih tretmana, a maske za kosu koje uključuju sastojke poput meda, ulja i aloe vere izvrstan su izbor za jaču, sjajniju kosu.
Nikada ne biste trebali češljati ili četkati mokru kosu. Pričekajte da se kosa prirodno osuši prije nego što je počešljate, vežete u rep ili oblikujete u željenu frizuru. Kosa je najslabija kad je mokra, pa će sve navedeno povećati šanse da se vlas slomi. Korištenje vrućih uređaja za oblikovanje na mokroj kosi još je gore. Tako se sagorijevaju folikule dlake, kosa postaje osjetljiva na lomljenje, a učestalo korištenje na mokrim vlasima s vremenom daje grublju i manje sjajnu teksturu vašoj frizuri. Dakle, umjesto da se odlučite za četku, prstima ili pomoću češlja širokih zuba riješite se čvorova. U idealnom slučaju, pričekajte dok vam se kosa ne osuši oko 70 posto prije nego što krenete u pripreme za izlazak i ako baš morate koristiti uređaje za oblikovanje, upotrijebite sprej za zaštitu od topline kako biste minimalizirali štetu na kosi.
Kao što smo već ranije spomenuli, mokra kosa osjetljivija je na lomljenje, a dok se okrećete u krevetu tijekom sna veće su šanse na pucanje, a i šanse za nastanak peruti. I ne samo to, vlaga koju mokra kosa zadržava bez pravilnog sušenja može na vašem jastuku razviti plijesan, što potencijalno dovodi do gljivičnih infekcija vlasišta i respiratornih problema. Ako nemate drugu opciju već da spavate s vlažnom kosom, pobrinite se da kosu zaštitite svilenim šalom ili pamučnom majicom.
Iako je kosa vezana u rep vrlo popularan stil frizure, često vezanje šteti vlasištu i rezultirat će povlačenjem linije kose. Stalni stres na folikulama dlake može uzrokovati značajan gubitak kose, a ako vezanje prakticirate tijekom dužih perioda, ovaj gubitak kose može biti trajan. Napetost koju uzrokuju gumice za kosu također može dovesti i do pucanja kose. No, ako vam je apsolutno potrebna vezana kosa, pokušajte se prebacivati između različitih stilova konjskih repova, uključujući slobodnije i niže vezane. Naravno, u periodima treba pustiti kosu da se potpuno odmori, kad god možete.
Čini se kontraproduktivnim šišati kad pokušavate uzgojiti što dužu kosu, ali na dulje staze taj sistem pomaže u dobivanju punog potencijala jer se rješavate nezdravih dijelova i pomažete kosi da naraste dulja u kraćem periodu. Nekoliko centimetara neće naštetiti, a zdravija kosa znači manje lomljenje. Povrh toga, rascijepljeni vrhovi koji se predugo ne tretiraju postat će ozbiljniji i ići će sve više prema gornjem dijelu vlasi što je recept za dodatnu krhkost. Zato, ne izbjegavajte redovan posjet frizeru jer će redovitije šišanje vašu kosu učiniti gušćom i sjajnijom, a vas sretnijima i zadovoljnijima.