DANAS

POGLEDAJTE VIDEO / Kod Sušca uočen kit

| Autor: Glas Istre
(Foto: RTL video screenshot)

(Foto: RTL video screenshot)


Danas je kraj Sušca uočen kit. Ogromnu životinju koja periodično izranja iz mora snimili su pojedinci koji su u tom trenu bili na brodu u njegovoj blizini, javlja RTL.

Morski HR doznaje da se najvjerojatnije radi o kitu perajaru, vrsti koja je do sad više puta viđena u Jadranu.

Kit perajar (lat. Balaenoptera physalus) je jedna vrsta brazdastih kitova.

On je najbliži srodnik plavog kita i poslije njega je sljedeća najveća životinja na Zemlji.

Kitovi perajari žive u svim svjetskim oceanima. Ljeta provode u polarnim ili umjereno hladnim vodama, a zimi dolaze u umjereno topla i tropska mora.

Kako su godišnja doba upravo obrnuta na sjevernoj od onog na južnoj polutki oni se na ekvatoru nikada ne sreću.

Neki zoolozi smatraju da su to dvije odvojene podvrste: sjeverni perajar (B.p.physalus) i južni perajar (B.p. quoyi).

Kitovi perajari žive u grupama od 5 do, eventualno, 10 životinja. U vremenu prije velikog kitolova postojale su “škole” perajara i do 300 životinja. Perajari brže plivaju i dublje rone od većine drugih velikih kitova. Pliva brzinom od oko 37 km/h a redovno roni do dubine od 200 metara. Pri tome se zadržava pod vodom petnaestak minuta. Hrani se gotovo isključivo krilom, koji filtriraju uz pomoć usi. Hrane se, slično kao i plavi kit isključivo u svojim ljetnim boravištima, a za vrijeme zime troše svoje zalihe masnoće

Ne događa se, da majka donese na svijet više od jednog mladunca, a rađa ga kad stigne u ljetno boravište. Mladunče je dugo oko 6,5 metara i teži 1.800 kilograma. Spolnu zrelost dosižu u starosti od oko 10 godina, a dožive i više od 100 godina.

Kitovi perajari žive u svim svjetskim oceanima. Ljeta provode u polarnim ili umjereno hladnim vodama, a zimi dolaze u umjereno topla i tropska mora.

Pogledajte i ovaj dojmljiv video, snimljen kod Sušca.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter