OTKRIĆE

TAJNE ROVINJSKE PALAČE CALIFFI: Sondiranjem u prizemlju otkriveni DIJELOVI KOSTURA ČETIRI OSOBE

| Autor: Nina ORLOVIĆ RADIĆ
Pronađene kosti bit će predmet daljnjih istraživanja

Pronađene kosti bit će predmet daljnjih istraživanja


Iz sonde sedam puta dva metra na dubini od oko dva i pol metra izvukli smo ostatke kostiju četvero pokojnika. Zbog dimenzija sonde izvučene su kosti donjih ekstremiteta, dok je preostali dio i dalje u zemlji, ispod temelja prizemlja, kazao je arheolog dr. Josip Višnjić, voditelj Odjela za kopnenu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda

 
 

Palača Califfi, danas poznatija kao Muzej grada Rovinja, po svemu sudeći krije veliki broj zanimljivosti. Tijekom istraživanja palače, a riječ je o konzervatorsko-restauratorskim, građevinskim i arheološkim istraživanjima čiji je cilj utvrđivanje stanja samog objekta koje izvode djelatnici Hrvatskog restauratorskog zavoda, na vidjelo dana izlaze otkrića koja bi trebala utvrditi sve što se tiče gradnje i izgleda, te unutrašnjeg uređenja prostorija.

Arheologe je krajem prošlog tjedna iznenadio nalaz u prizemlju palače.

Vremenski kontekst

- Prilikom probnog arheološkog sondiranja u prizemlju pronašli smo fragmente ljudskih kostiju. Konkretno, iz sonde sedam puta dva metra na dubini od oko dva i pol metra izvukli smo ostatke kostiju četvero pokojnika. Zbog dimenzija sonde izvučene su kosti donjih ekstremiteta, dok je preostali dio i dalje u zemlji, ispod temelja prizemlja, kazao je arheolog dr. Josip Višnjić, voditelj Odjela za kopnenu arheologiju HRZ-a. Pojasnio je da će daljnja istraživanja dati odgovor na pitanje iz kojeg su razdoblja kosti, odnosno uzrok smrti, dob i spol pokojnika.

Pronalasku ljudskih ostataka prethodila su druga vrijedna i dragocjena otkrića. Tako se prilikom sondiranja drvenarija na balkonskim vratima naišlo na oslike koje su izvirile ispod gornjeg, odnosno posljednjeg sloja boje. Oslike, koje su srećom, preživjele brojne obnove, pregradnje i nadogradnje, kao i balkonska vrata bit će restaurirani u Zagrebu, a troškove će podmirit Grad Rovinj i Ministarstvo kulture.

Palača Califfi podignuta je sredinom 17. stoljeća. Na dijelu gradskih zidina do vrata Valdibore predstavlja prvu u nizu građenih stambenih zgrada. Građena je od cigle, što objašnjava njenu postojanost i očuvanost. Jedna je od kvalitetnijih u Istri po venecijanskom oblikovanju prostora i pročelja.

Zanimljivu prošlost palače kriju i njeni zidovi oslikani tehnikom secco, što govori da su naslikane u vrijeme kasnog baroka ili ranog klasicizma. Naime, na drugom katu koji je služio kao privatni prostor vlasnika, odnosno mjesto stanovanje pronađeni su oslikani zidovi. Na jednom se zidu, za koji se pretpostavlja da je bio dio ženske spavaće sobe, nalazi prikaz Bala i arabeska, kakve se, doznajemo od djelatnika Muzeja, mogu pronaći i u palači obitelji Defranceschi u Segetu kraj Umaga, kao i u obitelji Cesare iz Trsta u Savudriji.

OPŠIRNIJE U TISKANOM I GLAS ISTRE PDF ONLINE IZDANJU

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter