O POVIJESTI ŠKOLE

STVARAM, DAKLE JESAM: Monografija uz 25 godina djelovanja pulske Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna na 170 stranica uz intervjue i fotografije

| Autor: Vanesa BEGIĆ
(Snimio Dejan Štifanić)

(Snimio Dejan Štifanić)


U povodu 25 godina djelovanja pulske Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna, a također i u povodu završetka izložbe upriličene za istu prigodu, u ponedjeljak navečer u prostorima Muzeja suvremene umjetnosti Istre predstavljena je monografija "Stvaram, dakle jesam", koja nosi isti naziv kao i izložba.

Monografija je nastala zajedničkim radom sadašnjih i nekadašnjih djelatnika i učenika, a u izdanju škole tiskana je u sklopu projekta institucionalizacije Zavičajne nastave Istarske županije.

O monografiji su govorili Davor Kliman – ravnatelj škole, Fulvio Juričić – akademski slikar i dugogodišnji profesor škole, Vladimir Torbica, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i zavičajnost Istarske županije i Ketrin Milićević Mijošek, ravnateljica Muzeja suvremene umjetnosti Istre.

Monografija na čak 170 stranica donosi uvid u rad i djelovanje škole, s brojnim tekstovima, intervjuima, fotografijama i reprodukcijama u boji, osvrćući se na početke škole i utjecaje na mlađe generacije.

(Snimio Dejan Štifanić)

Kako su istaknuli predstavljači, prikazane su posebnosti školskih odjela, aktivnosti, projekata i programa te u fokus stavlja djelatnike i učenike koji su svojim radom učinili i čine da Škola bude i ostane referentno mjesto za stjecanje znanja i vještina, razvoj kreativnosti i umjetničkog izričaja, ali i svojevrsna priprema za život.

Mnogi su danas afirmirani umjetnici, neki i rade u ovoj školi te podučavaju novu generaciju mladih likovnjaka.

- Osnutak škole 1995. bio je važan događaj za Pulu, Istru, ali i Hrvatsku. U povijesti hrvatskog školstva pulska Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna treća je škola likovnih umjetnosti sa samo dvadeset pet godina postojanja. To puno govori o važnosti njenog osnutka, ali i o odnosu tadašnje društvene klime prema potrebi umjetničkog obrazovanja. Napokon se moglo prestati odlaziti na školovanje u Zagreb ili Split. Ta, možda nekima mala promjena, povijesni je trenutak za sve nas koji smo svoj život podredili umjetničkom stvaralaštvu i edukaciji, kazao je ravnatelj Davor Kliman.

Kliman se osvrnuo i na iznimnu veliku ulogu pokojnog profesora Ivana Obrovca u osnivanju ove škole, kao i Fulvia Juričića, te Roberta Paulette, Erosa Čakića i čitavog niza profesora koji su tu kroz godine djelovali.

(Snimio Dejan Štifanić)

Kazao je da škola pod tim imenom postoji 25, odnosno 26 godina, ali prije toga postojali su razni umjetnički razredi, koji su djelovali u sklopu raznih škola, od "Branka Semelića" pa sve do Lipe.

Fulvio Juričić sjetio se pokojnog profesora Obrovca i njegove iznimne uloge, kao i prve generacije nekadašnjih učenika kojima je on predavao sada već daleke 1979. godine, od kojih su mnogi postali profesori u ovoj školi.

Pročelnik Torbica kazao je da ovdje, u ovoj školi djeluju učitelji koji su umjetnici i koji prenose svoje znanje na učenike, koji zatim postaju i sami profesori i umjetnici te je to taj trokut, odnosno krug. Parafrazirajući Renea Descartesa, kazao je "Genero ergo sunt", je uzrečica koja vrijedi za ovu školu.

Nazočne je u ime MSUI-ja pozdravila ravnateljica Ketrin Milićević Mijošek, koja je istaknula da je u izložbu kao i u monografiju uneseno puno truda, rada, ali i emocija, te da je to vrlo važan pothvat.

Glavna urednica knjige je Gordana Rupena Stančić, fotografije potpisuju učenici, nastavnici, a dio toga je i školska arhiva (MSUI, Giordano Cellich), lektorice su Mirjana Cvar Čulina i Gordana Rupena Stančić, a autori tekstova: Jasminka Brlas, Alen Floričić, Dejana Gott, Elica Iljoska, Suzana Kariko, Davor Kliman, Anamarija Maružin Bokan, Valentina Miletović Anić, Suzana Mofardin Mejak, Branka Orlić, Andi Pekica, Gordana Rupena Stančić i Denis Sardoz.

(Snimio Dejan Štifanić)

Likovni radovi su djelo učenika Škole primijenjenih umjetnosti i dizajna, a suradnici su Iva Fonović, Gordana Ivančić Dobran, Sanja Simeunović Bajec, Ksenija Tomičić i Jasna Zrinščak Šebelić, dizajn i prijelom potpisuje Oleg Morović, a tisak pulski MPS.

Izložba uz predstavljanje monografije održana je u kontekstu nove programske platforme Muzeja pod nazivom MSUI POZORNICA, a realizirana je sredstvima Grada Pule, Turističke zajednice Grada Pule i MSUI-ja.

Svoj doprinos predstavljanju monografije dala je i učenica ŠPUD-a, Ivona Brščić glazbenom točkom, te njezin kolega iz Lipe Toni Drandić.

Povezane vijesti


Podijeli: Facebook Twiter