Pulska fotografkinja Ednu Jurcan službeno je pozvana da izlaže na međunarodnoj foto izložbi u Kini "Photographic Art Festival CIPAF 2018.", u kategoriji "Belt and Road" ('Pojas i cesta'), koja je bila postavljena do prekjučer u gradu Zhengzhou.
Nju su na izložbu pozvali Zhen Tijan, fotograf iz Zhengzhoua te Ivan Karlavaris, profesor fotografije iz Novog Sada.
Velika čast
- Velika mi je čast što sam pozvana da izlažem u Kini. Nisam imala kontakt sa žirijem, pa time ni s njihovim autonomnim izborom mojih fotografija, ali mi je drago da su odabrali četiri fotografije na kojima je i moja kćerka, kaže Edna Jurcan. Te su fotografije bile izložene prošle godine u pulskoj foto galeriji Makina.
Serija ovih fotografija "U zemlji čudesa" prati doživljaj prostora kćeri kroz objektiv majke.
- Iako su fotografije nastale iz spontane želje za obilježavanjem zajedničkih trenutaka, serija pokušava prevesti scene svakodnevnog života u scenarij bajke, sličan onima koje čitam svojoj kćeri prije spavanja. Ove instinktivno nastale fotografije ispituju opći fenomen ljudskog, točnije dječjeg traga u prostoru, pojašnjava Edna Jurcan.
Ova je odvažna pulska autorica, kćerka pokojnog fotografa i fotoreportera Eduarda Strenje, privukla pažnju javnosti prošlog proljeća samostalnom izložbom fotografija "Tata i ja - objektivizacija jednog sjećanja" u Institutu suvremene umjetnosti u Zagrebu. Autorica je intimu odlučila staviti u racionalni javni prostor, interpretirajući je na jedan poetski način.
Intimna priča
- Autorica hrabro predstavlja intimnu obiteljsku priču i stavlja je pred publiku. Izložba je stvarno intimna, a to je jedan proces koji nije lagan, niti umjetnički, niti osobno. Nije lagano izložiti vlastitu intimu i, naravno, uobličiti je smisleno u likovni medij. Sama izložba je tiha, intimistička i vrlo reduciranim likovnim jezikom priča svoju osobnu priču, kazala je tada na otvaranju izložbe predsjednica Instituta i kustosica Janka Vukmir, a upravo to dobro osvjetljava autoricu i njen rad.
Brojne nagrade
Edna Jurcan, rođena Strenja (Pula, 1982.) radi kao arhitektica u pulskoj zadruzi Praksa. Diplomirala je na Arhitektonskom fakultetu u Veneciji na temu arhitekture grada Pule do 1850. do 1990. godine. Članica je Pulske grupe koja je predstavljala Hrvatsku na Venecijanskom biennalu 2012. godine. Bavi se fotografijom od 2013. godine, a do danas je sudjelovala na većem broju izložbi i fotonatječajima, na kojima je i nagrađivana. Među ostalim, u dva je navrata osvojila prvu nagradu na fotonatječaju u organizaciji Fotokluba Color iz Rijeke; prvu nagradu na fotonatječaju "Riblje oko PBF 2016." u organizaciji Pula Boat Faira, dok je 2014. godine bila finalistica na međunarodnom fotonatječaju "Fotografija godine BiH 2014". (Zoran ANGELESKI)